Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kdo je dolžan sprejeti uporabljene injekcijske igle in kdo ne


Dženana Kmetec
26. 5. 2016, 21.43
Posodobljeno
10. 07. 2017 · 03:44
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Številni bolniki si zdravila vbrizgavajo s pomočjo injekcijskih igel. V bolnišnicah ali zdravstvenih domovih z odlaganjem nevarnih odpadkov nimajo težav, pri domači uporabi pa je le malokomu jasno, kam, v kateri zabojnik naj odloži uporabljene injekcijske igle in prazne brizge. Kdo jih je torej dolžan sprejeti? Kaj se zgodi z večino teh odpadkov? Glede na dejstvo, da so v Podravju v lanskem letu v zbirne centre prinesli le okrog 20 injekcijskih igel, jih očitno veliko konča tam, kjer ne bi smeli: v zabojnikih za mešane komunalne odpadke.

1464266636_js_igle_1.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

„Pred nekaj tedni mi je zdravnica predpisala injekcije. Nekaj teh sem porabil, del jih je ostal zapakiranih v originalni embalaži. Problem je nastal, ko sem jih želel odložiti v smeti, tako pri novih kot uporabljenih, saj nisem vedel, kam z njimi. Nesel sem jih v lekarno, a jih tam niso vzeli. Šel sem vprašat tudi na Čisto mesto, a so me tam lepo odpravili, rekoč, da bi jih morali vzeti v lekarni. Torej, kaj naj z njimi, a jih odložim kar v navadni zabojnik za mešane komunalne odpadke? To mi sicer je povsem nelogično, saj se ne nazadnje tako ponašamo s tem, kako Slovenci pridno ločujemo odpadke, po drugi strani pa za določene ne vemo, kam jih dati,“ se sprašuje naš bralec.

Kdo jih je torej dolžan sprejeti? Lekarne ne.

Injekcijske igle sodijo med nevarne infektivne odpadke, a ker, jasno, v gospodinjstvih nimamo zabojnikov za te, smo iskali odgovor, kam z njimi. Kar nekaj naših sogovornikov je dejalo, da si s tem niso delali velikih skrbi in priznalo, da so jih odvrgli kar med mešane komunalne odpadke, kamor pa nikakor ne sodijo. Zato, ker so nevarne z več vidikov in lahko pomenijo tudi resno poškodbo za ljudi, ki s temi odpadki delajo. A očitno je to najlažji način, ki se ga poslužuje kar precej bolnikov, ki si vbrizgavajo zdravila z injekcijskimi iglami.

Čeprav si marsikdo predstavlja, da so lekarne zadolžene za to, da sprejmejo uporabljene ali še nove injekcijske igle, očitno ni tako. Lekarne namreč za zbiranje odpadnih igel niso pooblaščene, razen če imajo sklenjeno pogodbo s pooblaščenim izvajalcem. V skladu z uredbo o ravnanju z odpadnimi zdravili lekarne namreč zbirajo in predajajo pooblaščenemu zbiralcu samo zdravila, ki jih ustrezno ločijo glede na sestavo in mesto nastanka odpadnega zdravila. „Med odpadna zdravila pa ne sodijo in lekarne ne zbiramo: medicinske igle (injekcij) ali druge ostre predmete, medicinske pripomočke, kemikalije, radiofarmacevtske izdelke in izdelke iz krvi. Odpadne igle, ki predstavljajo nevarni kužni material, odda bolnik (v primerni embalaži) v ambulanti. To je lahko pri svojem zdravniku, lahko tudi v diabetološki ambulanti,“ pojasnjuje Darja Potočnik Benčič, direktorica Lekarn Ptuj.

Bolnike bi gotovo v prvi vrsti s tem, kam z injekcijskimi iglami in praznimi brizgami, morali seznaniti zaposleni v zdravstvenih domovih ali bolnišnicah. Torej tisti, ki so takšno zdravilo in način predpisali. Ponekod je navodilo, da se takšni odpadki shranijo v posodo in nato odnesejo k izbranemu zdravniku, ki poskrbi, da se to ustrezno uniči. A ne povsod. Kot je pojasnila Metka Petek Uhan, direktorica Zdravstvenega doma Ptuj, imajo za takšne odpadke pri njih poseben kontejner, ki je namenjen za odlaganje kužnih in nevarnih odpadkov. A le za odpadke, ki nastanejo pri njihovem delu, načina, da bi igle in podobne nevarne odpadke bolniki nosili k njim, pa se ne poslužujejo.

Lani oddanih le 20 igel

Zdravstveni dom Ptuj uporabljenih igel ne sprejema

Kazni zelo visoke

Ministrstvo za zdravje: Lekarne igel ne zbirajo, zdravstveni domovi tudi ne …

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.