Ni samo covid naš sovražnik

##IMAGE-4068650##
Pogosto slišimo govorice, da je rak bolezen modernega časa, vendar rak obstaja že od pojava človeka, človeškega bitja.
Arheologi so v Egiptu odkrili zvitke papirusa iz leta 3000 in 1500 pred našim štetjem, na katerem je omenjena ta bolezen, mogoče pa je še starejša, saj so tudi na fosilnih ostankih človečnjaka odkrili ostanke te bolezni.
V starem Egiptu so zdravili z različnimi naravnimi sestavinami, za časa renesanse so začeli uporabljati kreme, ki so jim dodajali arzen. V 18.stol., ko so odkrili anestezijo in je prišlo tudi do izboljšave mikroskopa, pa je bilo zdravljenje kirurško, največkrat neuspešno in tudi puščalo grozljive posledice na telesu.
Vendar je medicina napredovala, znanstveniki so neutrudno iskali nove načine, nove poti, kako tega notranjega sovražnika premagati. Danes je pravočasno odkriti rak ozdravljiv, bodisi kirurško, s kemoterapijo, obsevanjem ali tarčnimi in biološkimi zdravili. Znanstveniki se trudijo še naprej, da bi iznašli zdravilo, ali pa način, kako premagati tega sovražnika brez stranskih učinkov za telo.
Rak, grška beseda karkinos, je nenadzorovana celična delitev, ki ima sposobnost napada na druga tkiva, ali pa se razširi tudi na oddaljena mesta. Hrani se z našim telesom in preživi več časa kot mi, pravimo, da je različica nas samih, samo, da je bolj popolna.
Včasih je bil rak tabu, skrivali smo ga pred vsemi, vendar je to bolezen kot vsaka druga, samo, da je bolj smrtonosna. Nekoč se ni pojavljal tako pogosto, to pa zato, ker so takrat pač prevladovale druge hude bolezni, kot je tuberkuloza, kuga, črne koze, španska gripa, ki so terjale milijone življenje. Poleg tega pa se danes življenjska doba viša, nekdaj je bila umrljivost manjša, ker so ljudje umirali mlajši. In je bila sramota, to je bila stigma, o kateri se je govorilo čim manj.
Danes je to velik javnozdravstveni problem in izdelan je nov evropski načrt za premagovanje raka, ki naj bi ga upoštevale vse države.
Zelo pomembni so presejalni programi ZORA, DORA in SVIT, kjer naj bi odkrili čim več obolenj še v začetni fazi, ko so velike možnosti ozdravitve in tudi preživetja. Rešili bi marsikatero življenje in tudi stroški zdravljenja bi bili občutno manjši.
Ni pa vse v tem, tudi ljudje bi se morali zavedati, da čim večja udeležba v teh programih pomeni življenje in ne nazadnje tudi zdravo živeti. Alkohol, tobak, stres, škodljivo delovno okolje, kemikalije in premalo gibanja so vsi vzroki in stvari, ki jih rak obožuje. Predvsem premalo gibanja in vse večji stres, ki smo mu priča, so pomembni vzroki za bolezen.
Živimo pa v času, ko je vse pore našega življenja zajel Covid. Pozabili smo na druge težke bolezni, med njimi na raka, in vse se vrti okoli njega. Covid je bistveno vplival na vse procese soočanja z rakom, nastale so motnje pri zdravljenju, negativno je vplival tudi na kakovostno diagnosticiranje. Zmanjšal se je dostop do rehabilitacije. Zanimivo je, da se število bolnikov z rakom ne povečuje kakor prejšnja leta, vedno manj rakavih bolnikov se zdravi v bolnišnicah in zmanjšalo se je število diagnoz za raka. Mislim, da je to zelo slabo. Kot prvo so se čakalne dobe za preglede strahovito podaljšale in v tem času čakanja je marsikateri bolnik brez zdravljenja padel iz prve stopnje še ozdravljivosti v tretjo in četrto stopnjo, na žalost je kdo tudi umrl. Ne krivim zdravstvo in zdravstveno osebje za to, pač pa naš zdravstveni sistem, ki to dopušča.
Vedno in samo je v ospredju Covid, kakor da drugih bolezni ni in niso tako pomembne. Ne rečem, da Covid ni pomemben, toda tudi v preteklosti so bile pandemije črnih koz, španske gripe ..., vendar se na ostale bolezni ni pozabilo. Čudno je tudi, kot da letos gripe sploh ni, pa saj tudi Covid je virus gripe. Virusi so obstajali od začetka sveta in bodo obstajali še naprej, ne pozabimo pa na ostalo. In prenehajmo obtoževati in iskati krivca med cepljenimi in necepljenimi, prenehajmo razpravljati o cepljenju in se srdito boriti proti cepljenju. Vsak naj se odloča po svoji vesti, vsak pa naj se tudi obnaša razumno in upošteva vsaj osnovna pravila zaščite.
To je moje preprosto mišljenje, ker pač nisem strokovnjak. Eno pa je gotovo, za to ni potrebno, da si strokovnjak, namreč, če se počutiš slabo, imaš vročino in podobne znake, nikar ne zahajaj med ljudi, ostani doma in tako obvaruj sebe in svoje bližnje ter okolico.
4. februar je svetovni dan boja proti raku, spomnimo se, da z zdravo prehrano, veliko gibanja in z veliko pomočjo zdravstvenega osebja lahko če že ne premagamo, pa vsaj omilimo to hudo bolezen in izboljšamo kakovost življenja.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se