Ledvični bolniki na srečanju z zastopnikom pacientovih pravic


V nedeljo, 29. novembra, smo med nas povabili Zastopnika pacientovih pravic, ki deluje na širšem dolenjskem območju vse do Krškega (zato so smo na srečanje povabili tudi člane DLB Krško). Naš zastopnik je Robert Sotler.
Iz Zakona o pacientovih pravicah izhajajo številne pravice in obveznosti bolnikov. Med drugim imamo bolniki pravico do dostopa zdravstvenega oskrbe in zagotavljanja preventivnih storitev (nujne medicinske pomoči), pravico do enakopravnega dostopa in obravnave pri zdravstveni oskrbi, pravico do proste izbire zdravnika in izvajalcev zdravstvenih storitev kjerkoli v Sloveniji, pravico do primerne, kakovostne in varne zdravstvene oskrbe, pravico do spoštovanja pacientovega časa, pravico do obveščenosti in sodelovanja, do samostojnega odločanja o zdravljenju, pravico do naprej izražene volje, pravico do preprečevanja in lajšanja trpljenja, do drugega mnenja, do seznanitve z zdravstveno dokumentacijo, pravico do varstva zasebnosti in varstva osebnih podatkov, pravico do obravnave kršitev pacientovih pravic in pravico do brezplačne pomoči pri uresničevanju pacientovih pravic.
Med dolžnosti pacientov je Zakon zapisal: obzirnost in spoštljivost do zasebnosti drugih pacientov ter zdravstvenih delavcev; dejavno sodelovanje pri ohranjanju lastnega zdravja. V času zdravljenja moramo bolniki upoštevati strokovna navodila. Zdravstvenim delavcem moramo podati resnične informacije o našem počutju. Spoštovati je potrebno objavljene urnike, hišni red in predpisane postopke izvajalcev zdravstvenih storitev. Bolniki moramo obvestiti (pravočasno) izvajalca zdravstvenih storitev o morebitnem izostanku na pregled ali zdravljenje.
Pacient ni več prepuščen samemu sebi, temveč ima na voljo zastopnika, ki mu stoji ob strani, mu pomaga razrešiti težave, zaplete, kršitve, da bo bolnik enakopravno in kakovostno zdravstveno oskrbljen. Ledvični bolniki smo zastopniku pacientovih pravic že vnaprej posredovali številna vprašanja, na katera smo dobili konkretne odgovore. Res pa je tudi, da zastopnik ni »rešitelj« za vse probleme in težave, ki jih imamo ledvični bolniki, dializni in transplantirani. Zato so združenja bolnikov še kako dobra pot, da skupaj naredimo še več za vse bolnike; da predstavnikom Ministrstva za zdravje in zdravstvenih institucij in ustanov povemo, pokažemo, kaj nas v postopkih zdravljenja moti, ovira, skrbi, s čim nismo zadovoljni, zakaj smo zaradi neprimernega vedenja in odnosa predstavnikov zdravstvene oskrbe upravičeno užaljeni in nenazadnje včasih zelo žalostni.
Zato smo dolenjski ledvični bolniki povabili na predavanje Biserko Simčič, predstavnico Ministrstva za zdravje RS, ki dela v sektorju kakovosti, predstojnico odseka dialize v SB NM, dr. Sonjo Steklasa in pomočnico direktorice za zdravstveno nego v SB NM, ga. Zlato Rebolj.
Predavanje, ki ga je pripravil zastopnik, je bilo izredno zanimivo, poučno in kar je najbolj pomembno, bolnikom in njihovim družinskim članom razumljivo. Čas je tako hitro minil, da smo celo pozabili na zabavni del, v katerem se nam je predstavil mlad harmonikar iz Vinje vasi Blaž Brudar, dobitnik številnih priznanj ne samo na domačih tekmovanjih, temveč tudi na evropskih (op.: Hvala očetu, ker je Blaža pripeljal na naše srečanje.) Še posebej ganljiva pa je bila izpovedna črtica o življenju, bolezni in pristanku na dializi, ki nam jo je zaupala nova članica društva Ana Pestner.
Zastopniku, Robertu Sotlerju, hvala, ker se je na povabilo takoj odzval, kljub temu, da naša predavanje vedno potekajo ob nedeljah, ko ni dialize. Hvala tudi Goranu Žižiću, ki je poskrbel za računalniško in fotografsko podporo.
V Sloveniji je po novem Zakonu o pacientovih pravicah (sprejet 6.2.2008), Ministrstvo za zdravje RS imenovalo 12 zastopnikov pacientovih pravic, za vsako regijo po enega. Naš zastopnik je Robert Sotler, ki je po poklicu diplomirani zdravstvenik, ima večletne delovne izkušnje, tudi na področju zdravstva, zaposlen je bil pri različnih izvajalcih zdravstvenih storitev, zaključuje pa tudi magistrski študij javnega zdravja na Glasgow Caledonian University UK. Med zastopniki pacientovih pravic najdemo največ pravnikov, nekaj zdravnikov in ljudi tudi drugih strokovnih usmeritev. Pogoje za pridobitev statusa zastopnika pacientovih pravic je razpisalo Ministrstvo za zdravje RS, ki zastopnika tudi plačuje, da lahko pacientom oz. bolnikom brezplačno pomaga.
Zdravka Žižić
Foto: Goran Žižić
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se