Deset let skupnosti Cenacolo v Škocjanu


Deset let je že, odkar je skupnost Cenacolo, ki nudi pomoč odvisnikom od različnih drog oz. zasvojenosti in takim, ki so v življenju zašli na neprave in slabe poti, dobila svoj prostor v Vrhu pri Škocjanu. Skupnost Cenacolo je leta 1983 ustanovila s. Elvira Petrozzi.

Žal je škocjanska skupnost za zdaj edina takšna skupnost v Sloveniji, jih je pa po svetu veliko – več kot 55 hiš, za fante in dekleta. V njej danes živi trinajst fantov, prostora je za dvajset. Da so delo ter prave človeške in krščanske vrednote sprejeli kot preizkušeno pot iz sveta odvisnosti, žalosti, trpljenja in nezadovoljstva, lahko spozna vsakdo, ki se sreča z njimi. Njihov začasni dom – hišo z delom posestva, ki ga je skupnost Cenacolo prejela v najem od lastnikov Ruparjev, ki so Cenacolo obiskali na Floridi – je urejen. Fantje so zelo prijazni in odprti, ni jim težko razkriti svoje življenjske izkušnje zasvojenosti. Zavedajo se, da tako razmišljajo in govorijo o sebi, kar je tudi del zdravljenja, ter da tako lahko nagovorijo vse, ki so se znašli v težkem položaju, ki doživljajo osebno stisko in potrebujejo pomoč, nasvet in usmeritev na pravo pot, ki jo morda zanje predstavlja prav skupnost Cenacolo.
Vodja škocjanske skupnosti, 30-letni Josef, ki je po rodu Slovak in se že štiri leta zdravi v različnih skupnosti Cenacola, v Škocjanu pa je že drugič, pravi, da je pravzaprav vesel, da je šel skozi toliko preizkušenj, saj je prav zato danes tak, kot je - boljši. Skupnost ni neko pribežališče, ki uporabnika obvaruje pred življenjem na ulici, ali pred zaporom, ali mu zagotavlja medicinsko zdravljenje, ampak je to šola za življenje, ki predstavlja trdo delo in osebno rast. Vsega tega pa mnogi ne zmorejo in odnehajo, saj želijo v skupnost vstopiti prav zaradi bega pred realnostjo.

Na začetku "angel varuh"
Vsak novinec dobi »angela varuha«, uporabnika, ki ima že vsaj nekajmesečne izkušnje s programom, da mu pomaga prebroditi abstinenčno krizo in ga uvaja v način življenja v skupnosti. Ta temelji na fizičnem delu, molitvi, pogovoru o življenjskih temah in osebnih izkušnjah, pisanju dnevnika, rekreaciji. V programu sodelujejo tudi starši, zakonci, prijatelji odvisnikov, ki se udeležujejo rednih srečanj, programa skupnosti in na novo gradijo odnos s svojim bližnjim.
Josef pove, da je pomemben del življenja v skupnosti tudi vera, ni pa pogoj za vstop. Molitev je osebna odločitev vsakogar, h kateri je povabljen, ne pa prisiljen
Preživljajo se s svojim delom
V skupnosti ne uporabljajo zdravil, ne kadijo, ne pijejo alkohola, ne gledajo televizije, ne berejo časopisov. Tako ostane dovolj časa za vzdrževanje hiše in za kmetovanje. Fantje namreč živijo od svojega dela – vse pridelajo sami. Imajo velik vrt in njivo, kjer gojijo zelenjavo in poljščine zase in za živino. Imajo hlev, v katerem redijo krave, prašiče, kokoši, race, zajce … Imajo tudi gozd, sami si pripravijo drva. Želijo še svoj čebelnjak. Iz mleka delajo sir. Tudi kuhajo sami, perejo, pospravljajo. Leta 2008 so začeli izdelovati rožne vence in ikone. Vsi delajo vse, skupinsko in posamezno, vse obveznosti so razporejene.
Fantje so hvaležni vsem, ki jim pomagajo, dobro sodelujejo z vsemi domačini, ki so jih lepo sprejeli medse. Tudi sami so odprti, hodijo pričevat, za vsak božič pripravijo predstavo živih jaslic itd.
Informacije za vstop v Skupnost Cenacolo je mogoče dobiti na tel. št. 051-876-964. Ob sobotah potekajo vstopni kolokviji. Na prvega pridejo samo starši oz. svojci, treba se je seveda predhodno dogovoriti. Zdravljenje je brezplačno.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se