Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Veterinar svetuje: Mišja mrzlica pri hišnih ljubljenčkih


Štajerski Tednik
30. 9. 2018, 21.11
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Z začetkom jeseni prihaja hladno obdobje in s hladnim obdobjem se v naše kleti oziroma v bližino hiš ponovno vrnejo raznorazni glodavci, ki iščejo toplo zavetje. Prav glodavci so tiste živali, ki lahko povzročijo preglavice ne samo nam, ampak tudi psom. Miši in podgane so prenašalci številnih kužnih bolezni, nevarnih tudi človeku. Že v enem izmed prejšnjih člankov smo govorili o cepljenju proti kužnim boleznim in pri tem omenili tudi prav posebno bakterijsko bolezen leptospirozo, s katero se lahko okuži tudi človek.

1538151143_veterinar.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Leptospiroza, ki jo povzroča Leptospira interrogans, je spiralna bakterija, ki je v okolju v počasi tekočih ali stoječih vodah, močvirjih in vlažni zemlji, kjer lahko preživi tudi več mesecev. Glavni rezervoar so mali glodavci (podgane, poljske miši), saj se v njih bakterije dolgo časa razmnožujejo in izločajo z urinom, sami glodavci pa ne zbolijo. Ravno zaradi tega, ker je na močvirskih tleh in v glodavcih, jo nekateri imenujejo tudi »močvirska« oz. »mišja mrzlica«.

Naši hišni ljubljenčki se največkrat okužijo, ko pridejo v stik z okuženo vodo ali hrano, sploh če jim hrano in vodo puščamo zunaj in imajo dostop do nje tudi glodavci. Nevarna je za vse pse, ne glede na starost in spol. Mačke so manj občutljive in skoraj nikoli ne kažejo kliničnih znakov. Pri psih je čas od okužbe do nastanka kliničnih znakov nekje med 5 in 14 dni. Bolezen se na začetku kaže s povišano temperaturo, bruhanjem, lahko krvavo drisko, bolečinami v mišicah, psi pa ne želijo več na sprehod in večino dneva preležijo. Z napredovanjem bolezni se bakterija razširi v notranje organe, predvsem v jetra in ledvice, kar na zunaj opazimo z nastankom zlatenice (sluznice postanejo rumene), prav tako se lahko pojavi temno obarvan urin, bakterija pa napade tudi živčni sitem. Smrt nastopi z odpovedjo srca ali ledvic.

Ljudje se največkrat okužijo, ko pridejo v stik z okuženim urinom, in sicer preko poškodovane kože (praske), ki pa pri lastnikih psov ni nič neobičajnega.

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.