Ptujski veterinarji so zdravili legvana, tigra in nosatega medveda
Vam je sosed kdaj ponosno razkazoval več metrov dolgega pitona, vi pa ste medtem skrivoma preverjali sistem zapiranja terarija? Raziskali smo, kateri živalski eksoti so našli pot do slovenskih domov, koliko nenavadnih hišnih ljubljenčkov letno prodamo (številke s cvetočega črnega trga sicer niso vštete) in katera dokazila si je za gojenje treba pridobiti.

Kako priljubljeni so neobičajni hišni ljubljenčki v Spodnjem Podravju, smo preverili pri ptujskih veterinarjih. Direktor Veterinarske bolnice Ptuj Emil Senčar je poudaril, da vsekakor opažajo porast eksotičnih hišnih živali: »Predvsem kuščarjev, agam, legvanov in podobnih.« V ptujski veterinarski bolnici zdravijo legvane, kače, želve, eksotične ptiče in vrsto drugih živali. Veterinarji za delo s takšnimi živalmi potrebujejo dodatno izpopolnjevanje; v ptujski veterinarski bolnici so zato zaposlili veterinarko, ki se ukvarja prav z eksotičnimi živalmi.
Senčar je naštel najzanimivejše paciente eksotičnega porekla: »S kirurško osteosintezo (namestitev ploščice z vijaki) smo zdravili zlom zadnje tačke pri opici – uspešno, rehabilitacija je bila popolna. Zdravili smo povoženo želvo, ki ji je avto peljal prek oklepa. Oklep smo ji na novo uredili in zalepili ter oskrbeli krvavitve; želva je preživela. Kastrirali smo krasnega opičjega samca, ki je imel težave s hormoni. Odstranili smo rep pri legvanu, zdravili nosatega medvedka, naredili carski rez pri mali činčili, odstranjevali tumorje pri belih podganah in še bi lahko našteval. Zdravili smo celo cirkuškega tigrčka, mladička.«
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se