Podravje: Lisica in zajec izgubljata svoj življenjski prostor
Malo divjad in perjad pri nas najbolj ogroža drugačen način kmetovanja z zgodnjimi košnjami, uporabo kemičnih preparatov in hitro strojno obdelavo, lisico pa predvsem bolezni. Če lovska družina ugotovi, da je neke živalske vrste v njenem lovišču manj, lahko predlaga zmanjšan odstrel.

Videti lisico, zajca ali fazana je bilo v preteklosti nekaj povsem običajnega, danes pa so to vse redkejša doživetja. S posekom drevja in grmišč namreč vsa mala divjad izgublja svoj življenjski prostor; s tem, ko padajo naravne remize oziroma grmišča, živali ostajajo brez potrebnega kritja, ki ga potrebujejo za svoj mir, zavetišče in prostor za razmnoževanje. Po odgovore, kako je s populacijo malih sesalcev in perjadi pri nas, kako je z lovnimi dobami in zakaj sploh še odstrel, če se populacija dejansko manjša, smo se obrnili na Lovsko zvezo Slovenije.
»Dokler je neka živalska vrsta lovna, se z njo aktivno upravlja, kar pomeni, da se zagotavljajo remize, stanišča in se skrbi za njen življenjski prostor, ki izgineva. Na zvezi menimo, da je treba poskrbeti za več tovrstnih aktivnosti, in skušamo pridobiti sredstva za izvajanje tovrstnih projektov. Zmanjšanje odstrela pa lahko v okviru postopka sprejema letnega načrta predlaga lovska družina, ki upravlja neko območje, seveda glede na ugotovljeno stanje staleža male divjadi v lovišču,« pojasnjujejo na Lovski zvezi Slovenije.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se