© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Čisto folijo lahko kmetje oddajo brezplačno


tednik
Mojca Vtic
9. 7. 2025, 07.46
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Baliranje je na številnih kmetijah postalo pogost način spravila krme oz. priprave travne silaže. Po uporabi krme, ovite v živopisane folije, pa slednja postane nepotreben odpadek. Žal so ostanki folije velikokrat vidni v naravi, končajo v ognju, morali pa bi pristati v zbirnih centrih, kjer je oddaja čiste folije ponekod brezplačna, drugod proti plačilu, oddaja onesnažene folije pa je praviloma povsod plačljiva.

mv-folija bale.jpg
MV
Slovenjebistriški kmetje lahko bale na CERO Pragesrko oddajajo zastonj

Odpadna silažna folija sodi med odpadke iz kmetijske dejavnosti. Zanjo je dolžan poskrbeti povzročitelj, torej kmet, ki mora agrofolijo predati prevzemnikom oz. podjetjem za zbiranje teh odpadkov. Na Ptujskem je to Čisto mesto. "Nekaj kmetov je poudarilo, da je oddaja kmetijske folije na zbirnih centrih veliko finančno breme. Kmetje se sprašujejo, zakaj so tako visoke cene za prevzem folije," je vprašala podlehniška svetnica Anja Fošnarič direktorja Čistega mesta Kristijana Lovrenčiča. Dodala pa: "Pogosto se zgodi, da folije ne končajo tam, kjer bi morale."

Oddaja kubičnega metra folije na zbirnih centrih Čistega mesta Ptuj praviloma stane okrog 80 evrov (z davkom). Direktor je pojasnil, da podjetje ne določa cen, temveč le omogoča prevzemanje in zbiranje folije, ki jo nato predajo ustreznim podjetjem. Oddaja folije je lahko za kmeta tudi brezplačna, če odda čisto folijo, to pomeni, da je odstranjena mrežica, da ni prisotnih ostankov silaže, zemlje. "Če kmetje pripeljejo čisto folijo, jim zanjo ni treba plačati, kajti imamo prevzemnika, ki brezplačno odpelje folijo iz kmetijske dejavnosti, vendar le čisto," je poudaril Lovrenčič.

Čisto folijo brezplačno sprejema tudi Komunala Slovenska Bistrica na CERO Pragersko. Ta ugodnost velja le za živinorejske kmetije iz slovenjebistriške občine, saj občina krije stroške zbiranja. Bistriška posebnost pa je, da so kmetje zaradi povezave s podjetjem Omaplast deležni tudi dobropisa, ki ga lahko unovčijo pri nakupu nove folije v KZ Gotovlje ali pri podjetju Virc.

Konkretno – neki kmet je oddal 175 kg folije (folija ene bale tehta okrog 1,5 kg), prejel pa je dobropis v višini šest evrov. Znesek je kvečjemu simboličen, ob upoštevanju, da je oddaja folije od bal in silažne folije brezplačna, pa je vsaj dobrodošla gesta.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.