Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Rože
Čas branja 1 min.

Preprosti trik za bolj privlačen videz doma


M.K./Revija Dom2
17. 4. 2025, 17.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Okenska in balkonska korita imajo veliko prednosti. Za začetek lahko naredijo naš dom privlačnejši, saj dodajo barvo in razgibanost pročelju.

Zelena in modra
Shutterstock
Posode ali korita, ki jih bomo postavili na okenske police ali balkone, morajo biti dovolj velika in prostorna, na dnu pa morajo imeti luknje za odtekanje odvečne vode.

V notranjosti nam pridejo še posebej prav, kadar je edini dobro osvetljeni prostor, kjer lahko gojimo rastline, prav okenska polica. Prav tako lahko poživijo pust kuhinjski pult. Prazna balkonska korita lahko uporabimo tudi v druge namene: kot namizni okras s svečami in umetnim cvetjem ali kot prostor za hrambo najrazličnejših izdelkov.

Najlepše barvne kombinacije

  • Rdeča in rožnata
  • Vijolična in bela
  • Zelena in modra
  • Večbarvna

Posode in korita

Če imamo namen v cvetlična korita posaditi pravo cvetje in zelene rastline, jim moramo zagotoviti nekaj osnovnih pogojev za rast. Posode ali korita, ki jih bomo postavili na okenske police ali balkone, morajo biti dovolj velika in prostorna, na dnu pa morajo imeti luknje za odtekanje odvečne vode.

Preberite tudi:

Večje luknje lahko pred sajenjem pokrijemo s kamnom ali črepinjo, da ne stresamo zemlje. Korita morajo biti široka in visoka vsaj 20 centimetrov. Pred sajenjem in vsako menjavo rastlin je dobro, da korito umijemo in razkužimo. 

Korita nato napolnimo z mešanico substrata za balkonske rastline, ki ga dobimo v specializirani vrtnarski trgovini. Zemlji primešamo nekaj počasi topnega gnojila v obliki zrnc. Nekatero pogosto balkonsko cvetje zahteva nekoliko prilagojen substrat, zato se pred sajenjem vedno posvetujte z vrtnarjem ali poiščite informacije na spletu. 

Večbarvna
Shutterstock
Pri zasaditvi balkonskih rastlin moramo upoštevati tudi lego. Nekatere za rast potrebujejo sončno lego (pelargonije, begonije, petunije), druge pa bodo bolje uspevale na senčni do polsenčni legi (fuksije, vodenke).

Materiali

Balkonska korita iz različnih materialov imajo različne lastnosti. 

Lesena

Pri lesu moramo paziti, da izberemo bolj odporno vrsto, saj mehkejši lahko zaradi vlage zgnije. Korita iz lesa, še posebej bolj preprosta, so stroškovno učinkovita in relativno trajna izbira. 

Glinena/terakota

Izjemno priljubljena in prijazna za oko so glinena korita, ki pa lahko pri nizkih temperaturah v kombinaciji z vodo počijo. Lončena korita so tudi izjemno težka in jih ni enostavno premikati. 

Kovinska

Kovinska korita so trpežna in vzdržljiva, a nekoliko dražja izbira. Nekoliko bolj so nagnjena k rji in poškodbam zaradi udarcev in drgnjenja. 

Plastična

Verjetno najcenejša izbira so plastična korita. Poleg tega so lahka in zelo trpežna in, kot je za plastiko značilno, skoraj neuničljiva. Poleti se v njih zemlja zelo segreje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.