© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Janina zdravniška linija: So kreme za samoporjavitev res varne?


Uredništvo
19. 7. 2025, 06.00
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Sončenje ali kreme za samoporjavitev? Kaj je bolj varna izbira? Odgovarja specialistka dermatovenerologije.

samoporjavitev
Profimedia
Samoporjavitveni izdelki so splošno varni za uporabo, saj učinkujejo zgolj na roženo plast kože in ne povzročajo genotoksičnih sprememb.

"Pozdravljeni! Nihče doslej mi še ni znal odgovoriti na vprašanje o tem, kako varne so za kožo samoporjavitvene sončne kreme. Osebno nimam nobenih zdravstvenih težav, sem brez kožnih bolezni in alergij. So varne zame?"

Eva

Janina zdravniška linija
revija Jana
Janina zdravniška linija

Spoštovani,

kljub dobro dokumentiranim tveganjem, povezanim z izpostavljanjem UV-sevanju, estetska želja po zagorelem videzu kože med splošno populacijo še vedno ostaja. Tistim, ki bi po vsej sili želeli rjavo barvo kože, dermatologi svetujemo, da se odločijo za pripravke za samoporjavitev, ker če damo na tehtnico rjavo barvo, ki jo dobimo od sonca in je škodljiva, ali pa barvo od sredstev za samoporjavitev, izberemo slednje.

Ključna učinkovina v večini samoporjavitvenih izdelkov je dihidroksiaceton (DHA) – enostaven sladkor, ki v stiku s prosto dostopnimi aminokislinami v povrhnjici preko Maillardove reakcije tvori melanoidinine, ki so rjavi kromofori. Gre za popolnoma površen, kemično pogojen učinek, ki ne vključuje stimulacije melanocitov in ne povzroča tvorbe pravega melanina. Pigmentacija se začne razvijati nekaj ur po nanosu, učinek pa praviloma traja 3–7 dni, odvisno od individualne hitrosti luščenja kožnih celic. Treba je vedeti, da kreme za samoporjavitev ne ščitijo pred soncem, kar pomeni, da se moramo zaščititi, kot da se nismo namazali s samoporjavitveno kremo. Z nanosom tovrstnih pripravkov pravzaprav simuliramo, da je koža porjavela, ko se povrhnjica odlušči, tudi barva izzveni.

Na trgu je več oblik samoporjavitvenih izdelkov, med katerimi lahko izbirate glede na svoje želje in tip kože: kreme in losjoni – klasična oblika, preprosta za nanos, primerna za suho in normalno kožo; mleko in pene – lahkotnejša tekstura, hitro se vpijejo, priljubljeni so pri mastni koži; spreji pa omogočajo enakomeren nanos na večje dele telesa, a zahtevajo nekaj  spretnosti; kapljice ali serumi – ti se pogosto mešajo z dnevno kremo za bolj naraven in postopen učinek.

samoporjavitev, losjon
Profimedia
Gre za popolnoma površen, kemično pogojen učinek, ki ne vključuje stimulacije melanocitov in ne povzroča tvorbe pravega melanina.

Izdelke za samoporjavitev je treba nanašati počasi in tako, da začnemo z manjšo količino, ki jo namažemo v tankem sloju. Treba je vedeti, da tam, kjer je roževine več, bo več rjave barve. Zato je pomembno, da se pred nanosom naredi nežen piling in se na ta način odstrani odmrle celice ter zagotovi enakomeren ton. Po nanosu pa se priporoča vlaženje kože z zaščitnimi pripravki za daljši obstoj barve.

Samoporjavitveni izdelki so splošno varni za uporabo, saj učinkujejo zgolj na roženo plast kože in ne povzročajo genotoksičnih sprememb. DHA se ne absorbira sistemsko v pomembnih količinah, pri redkih posameznikih se lahko razvijejo alergične reakcije. Zaželena je tudi previdnost pri vdihavanju aerosolnih oblik. Pomembno je še enkrat poudariti, da pripravki za samoporjavitev ne nudijo UV-zaščite (razen če vsebujejo dodatne UV-filtre), zato nikakor niso nadomestila za zaščito pred soncem.

Lep pozdrav,

Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije

zdravniska linija olga tockova OT-slika 3.jpg
revija Jana
Olga Točkova, dr. med., specialistka dermatovenerologije
01_Jana_28.jpg
revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.