Zgodbe

nasrin sotoudeh - foto Profimedia

»Iranski Mandela« potrebuje pomoč

Jure Aleksič
17. 4. 2019, 07.05

Triintrideset let zapora in sto oseminštirideset udarcev z bičem. Tako se glasi groteskna kazen, ki jo je iranska oblast odmerila mednarodno ugledni odvetnici Nasrin Sotoudeh.

dom1

Demenca boli, a ni nujno, da tako zelo

Alenka Sivka
16. 4. 2019, 23.59

invazivne IMG_7840

Trajnica, ki ubije konja

Katja Božič
16. 4. 2019, 08.10

Ljubljančanka Marija Stare je že pred leti v svojem gozdu opazila nenavadno rastlino z lepimi grozdastimi socvetji, iz katerih postopoma nastajajo grozdi jagod, ki iz rdečih dozorijo v temno modrovijolične. Ko je pred dvema letoma obiskala predavanje o invazivnih rastlinah, je izvedela, da gre za izredno agresivno tujerodno rastlino, ki v Evropi že dlje povzroča hude težave. Pri nas se je začela širiti po žledolomu leta 2014. Zaradi polomljenih dreves je do tal prišlo več svetlobe in ustvarjeni so bili idealni pogoji, da se razbohoti.

david_meiri01 foto simen

Konopljo vidim izključno kot zdravilo

Jure Aleksič
16. 4. 2019, 07.22

Za kredibilne in najažurnejše informacije o konoplji, ki v zahodnem svetu na veliko vstopa v uradno medicino, bi težko našli boljšega sogovornika, kot je David Meiri. Njegov rodni Izrael pri zdravljenju s konopljo velja za eno najnaprednejših držav, dr. Meiri pa v njej vodi enega največjih laboratorijev za raziskovanje konoplje na svetu. Biokemik, ki je diplomiral iz rastlinske biologije, se je k dotični čudodelni zeli obrnil po tem, ko je prebral, da vsaj v laboratorijskih pogojih zavira širjenje raka dojke na druge organe. V laboratoriju, kjer vodi sto zaposlenih, so razvili metodo, s katero so v posameznem vzorcu konoplje zmožni natančno določiti vsebnost vseh kanabinoidov in terpenov. Zakaj je to tako pomembno, da bi utegnilo povzročiti pravo revolucijo v zdravljenju vrste resnih obolenj? Berite naprej!

bernik1

Ženske bi, a primanjkuje moških

Marija Šelek
16. 4. 2019, 07.07

S spolnostjo starejših se tudi po svetu dolgo ni nihče ukvarjal.

duhovniki1

Pravijo jim posvečeni otroci

Sonja Grizila
16. 4. 2019, 07.01

Letošnjega februarja so se v Vatikanu zbrali katoliški škofje in razpravljali o zaščiti otrok (pred njimi samimi). Ljudstvo je pričakovalo, da se bo resneje govorilo o odpravi celibata, ki je očitno glavni vzrok za spolne zlorabe otrok pa tudi odraslih vernikov, med njimi so celo redovnice. A se to ni zgodilo, so pa napovedani strožji ukrepi, pred kratkim smo bili seznanjeni, da je tudi slovenska Cerkev ustanovila ekspertno skupino, ki se bo ukvarjala s posamičnimi zlorabami. Ob tem pa prihajajo na dan tako imenovane irske smernice, ki precej jasno opredeljujejo dolžnosti duhovnikov, ki imajo otroke. Vatikan jim je pritegnil, hkrati pa priznal, da jih je v strogi tajnosti imel že prej. Smernice namreč. Seveda malce drugačne.

brexit1 reuters

Moj brexit ob prvem podaljšku

Jana Valenčič, London
11. 4. 2019, 08.01

Napovedani rok za izstop Britanije iz Evropske unije 29. marca ob 23. uri po angleškem času, opolnoči po evropskem, je minil brez brexita. Britanija se še vedno bori s seboj, že poltretje leto po referendumu, brez načrta, samo s podlago praznih obljub. Izid je presenetil celo tiste, ki so ga zahtevali. Praznino zapolnjujejo zasuki, stopnjuje se razdvojenost, laži izpred treh let se sprevračajo v mit o izdaji, izbruh potlačenih konfliktov trga britansko državo. Z vsakim dnem negotovosti bo dlje trajalo, da se vrne družbeni mir. Če sploh.

medicinci

Nihče ne študira medicine zato, da bi odšel v tujino!

Stane Mažgon
11. 4. 2019, 07.01

Nevzdržne razmere v ambulantah, opozorila in odpovedi zdravnikov ter zapleteno stanje v zdravstvu na robu kolapsa: študenti medicine takšne razmere dobro poznajo, a njihove odločenosti, da želijo opravljati zdravniški poklic, nič ne omaja. Prihodnost vidijo optimistično in poudarjajo, da je treba poleg izpostavljenih slabih upoštevati tudi dobre stvari. Pa še študentsko življenje je super!

soljenje1-profimedia

Bodo okoliški prebivalci pili slano vodo?

Lara Jelen
10. 4. 2019, 07.38

Medtem ko smo tudi letošnjo zimo ponosno navijali za naše smučarje, ki so tekmovali za najvišja odličja, se je v ozadju, na smučiščih, odvijala še neka druga, mračnejša zgodba. Da bi zagotovili kar najboljše pogoje za športnike, so namreč pripravljavci prog in organizatorji ponovno bili neusmiljen boj z naravo. In »zmagali«. Toda – se zavedamo posledic?

konoplja1

Si bo konopljo prisvojila farmacija?

prim. Dušan Nolimal, dr. med., ICANNA
10. 4. 2019, 07.10

Evropski parlament je 13. februarja 2019 potrdil Resolucijo o uporabi konoplje v zdravstvene namene, ki ima cilj spodbuditi vladno podporo raziskovanju in dostopnost medicinske konoplje v državah EU.

druzinsko drevo1

Prav posebna pot do korenin

Marjana Ogorevc Žgalin
10. 4. 2019, 07.01

V občini Zagorje ob Savi je pred kratkim zraslo prav posebno drevo, drevo življenja.

druzinski zdravniki1

Uvoz zdravnikov?

Alenka Sivka
9. 4. 2019, 23.59

Keber, Marušič, Fakin in Ihan o izvirnem grehu zdravstva

potresi1_fotoReuters

Jutri se bo treslo, bežite!?

Sonja Grizila
9. 4. 2019, 07.10

Kar nekajkrat smo vam že predstavljali različne teorije o »zanesljivem« napovedovanju potresov«, a je sledil znova in znova zelo jasen ugovor ustreznih institucij – potresov ne znamo napovedovati, lahko le predvidevamo, da se bodo zgodili na znanih potresnih območjih, ne pa natančno kje in predvsem ne kdaj.

stanic1

Rajsko, ceneje in svetu prijazneje. Za vse.

Jelka Sežun
9. 4. 2019, 07.01

Bi si želeli živeti sredi zelenja, a blizu mesta?

avtoskop APRIL

Avtoskop za mesec april 2019

Oglasno sporočilo
4. 4. 2019, 08.51

Vas zanima, kaj vas čaka v mesecu APRILU? Vas in vašega jeklenega prijatelja? Poiščite vaš znak in si preberite, kaj vam tokrat prinašajo zvezde v AVTOSKOPU, ki ga je za vas pripravil Withcar.si.

socialka dragica1

Zgradimo Dragici dimnik!

Marija Šelek
3. 4. 2019, 06.00

Z upokojenko Dragico Jeršin iz manjšega zaselka blizu Velikih Lašč življenje ni bilo prav prijazno. Dobrotljiva in preveč zaupljiva je pristala v družini z dvema alkoholikoma – partnerjem in taščo. Ko se je pozno zvečer po sedmih kilometrih pešačenja z dela vrnila domov, je bila za dobrodošlico ozmerjana, pa še tepena. Po smrti partnerja, ki ga je s svojo skromno plačo čistilke vzdrževala 20 let, so posestvo podedovali partnerjevi sorodniki, Dragica pa se samo sodnici lahko zahvali, da ni ostala brez strehe nad glavo. Zdaj živi v skromni sobici te nedokončane hiše, ki nima ne izolacije, stopnic, kopalnice, stranišča niti dimnika. Pomagajmo Dragici!

miklic1

Solznih oči so prvič odprli pipo

Katja Božič
3. 4. 2019, 03.29

Bogdan Miklič, Rom iz Stranske vasi

glifosat1

Niste intolerantni na gluten, temveč na glifosat!

L. J.
2. 4. 2019, 07.02

Težko je preprosto pojasniti, zakaj ima vedno več ljudi intoleranco na gluten in posledično ne sme uživati žit, še posebej ne pšenice. No, nekatere študije so že pred leti opozorile, da v resnici težav ne povzroča gluten, temveč glifosat. Le zakaj o tem nismo izvedeli več?

ura

Med temnimi jutri in svetlimi večeri

Sonja Grizila, Zarja
2. 4. 2019, 07.01

Lani nam je predsednik evropske komisije Junker smeje se povedal, da imamo Evropejci priložnost za malo demokracije, naj se torej odločimo, ali hočemo čas po soncu ali zimski čas vse leto, saj ure naj ne bi več premikali. Komedije s prestavljanjem ure so šle očitno že vsem na živce in videti je bilo, da bomo z lahkoto ugotovili, kaj bi pravzaprav radi. Napovedano je bilo, da bomo preteklo nedeljo zadnjič premaknili ure (tisti, ki so se odločili za poletni čas), še enkrat pa da jo bodo jeseni premaknili tisti, ki hočejo za stalno standardni čas. Pa se ni zgodilo.

ljubic1

Da ne bi nikoli obupali

Marjana Ogorevc Žgalin, Zarja
27. 3. 2019, 07.20

Grosupeljčan Rok Ljubič bi letos praznoval 40. rojstni dan. A ga ne bo. Že skoraj dve leti ga namreč ni več med nami. Umrl je devetega junija 2017, po štirinajstletnem boju z zahrbtno boleznijo, ki se je začela z bolečinami v trebuhu in stopnjevala v funkcionalni bolečinski sindrom ter agonijo, za katero vrsto let nihče ni vedel vzroka. Pot, ki jo je v tem času prehodil Rok, je bila polna bolečin in vprašanj, na katera mu dolgo noben zdravnik ni znal odgovoriti. Zato se je odločil, da se zakoplje v medicinsko literaturo, naveže stike z največjimi zdravniškimi avtoritetami doma in v svetu ter kar sam poišče odgovore. Nazadnje mu je uspelo. Zanj prepozno, ne pa za množico bolnikov z bolečinami neznanega izvora in brez pravih diagnoz. Pred nekaj dnevi je namreč zaživela Rokova ideja, da s pomočjo elektronskih medijev pošlje v svet vse s trudom zbrane informacije in trpečim pomaga, da ne bi v svojem boju nikoli obupali.

utd1

Rešitev ali le prikrivanje revščine?

S. M.
27. 3. 2019, 07.10

28. aprila bo nekaj deset tisoč Italijanov z izpolnjenimi pogoji prejelo prvi mesečni obrok pomoči, tako imenovani državljanski dohodek. Misliti je treba na najrevnejše, ki jim bo to prineslo začasno olajšanje, pravijo zagovorniki ukrepa. Nasprotniki pa trdijo, da zaradi tovrstnega prelivanja denarja revnih ne bo nič manj in bi ukrepi morali biti drugačni.

drugacnost1

Drugačnost je lepota človeštva

Lara Jelen
27. 3. 2019, 07.01

Drugačnost je povsod okoli nas – in drugačni smo, vsak po malem, tudi vsi mi. Kako to sprejemamo, pa je najbolj pristno in zgovorno ogledalo družbe. To smo ugotavljali na okrogli mizi prve mednarodne konference o drugačnosti, ki so jo organizirali strokovni delavci II. osnovne šole Žalec, kjer se z drugačnostjo v različnih oblikah srečujejo vsakodnevno. O svoji drugačnosti so spregovorili igralec Gojmir Lešnjak Gojc, ki je dislektik, paraolimpijec, svetovni in olimpijski prvak v plavanju Darko Đurič, ki se je zaradi redke bolezni rodil brez leve roke in obeh nog, ter dr. Bor Štrumbelj, ki bo leta 2020 v Tokiu vodja slovenske paraolimpijske odprave.

teenlifting IMG-1129

Čudežni teenlifting že 30 let vrača mladost

Lara Jelen
26. 3. 2019, 07.10

Na teenlifting prisegajo igralke Tina Gorenjak, Maja Martina Merljak in Zvezdana Mlakar, pa tudi pevka Josipa Lisac. In vse so videti res odlično! To naravno metodo pomlajevanja, ki jo je pred tridesetimi leti razvila hrvaška zdravnica dr. Sanja Malbaša Gošović, dobro poznajo tudi drugje v Evropi, v Ameriki in celo v Južni Afriki. Ta čudež pomlajevanja, o katerem smo sicer že poročali, smo tokrat preizkusili sami.

planica foto Anže Malovrh-STA

Planica spoštuje svoje junake

Simona Furlan
26. 3. 2019, 07.05

Minuli konec tedna je v dolini pod Poncami potekal že tradicionalni finale svetovnega pokala v smučarskih skokih oziroma poletih.

nasilje v družini

Razkosal te bom, če me zapustiš!

Žana Kapetanović, Zarja
26. 3. 2019, 07.01

Nasilje v družini – zasebna zadeva ali problem države? – Postajajo socialni centri do njega tolerantnejši?!