Zgodbe

Med temnimi jutri in svetlimi večeri

Sonja Grizila, Zarja
2. 4. 2019, 07.01
Deli članek:

Lani nam je predsednik evropske komisije Junker smeje se povedal, da imamo Evropejci priložnost za malo demokracije, naj se torej odločimo, ali hočemo čas po soncu ali zimski čas vse leto, saj ure naj ne bi več premikali. Komedije s prestavljanjem ure so šle očitno že vsem na živce in videti je bilo, da bomo z lahkoto ugotovili, kaj bi pravzaprav radi. Napovedano je bilo, da bomo preteklo nedeljo zadnjič premaknili ure (tisti, ki so se odločili za poletni čas), še enkrat pa da jo bodo jeseni premaknili tisti, ki hočejo za stalno standardni čas. Pa se ni zgodilo.

Revija Zarja
Če bomo čez dve leti sprejeli poletni čas, bomo v bistvu zamenjali časovni pas, ti pa so naravnani po menjavi svetlobe in teme.

V soboto, preden smo šli spat, smo premaknili kazalce za eno uro naprej  (uradno se je to dogajalo ob dveh zjutraj), mnogi so si hkrati navili budilko, da bi pravočasno vstali, saj bo v nas navita biološka ura kar lep čas zmedena. Letos naj bi se premikanje ure dogajalo zadnjič, pa ne bo tako. Očitno smo Evropejci demokracijo pri majhnih stvareh, kot je rekel Junker, vzeli skrajno resno. Na veliko se prepiramo in videti je, da včasih niti znotraj ene družine niso vsi enakega mnenja, kar lahko navsezadnje preberete tudi v naši anketi z znanimi Slovenci. Odločanje o (ne)premikanju časa je torej odloženo – države morajo do prihodnjega aprila povedati, kakšen čas hočejo, leta 2021 pa naj bi se čas, kakršenkoli že, ustalil.

Spreminjamo časovni pas? Evropska komisija že od začetka ni znala čisto natančno pojasniti, kako si predstavlja demokratični dogovor med svojimi članicami, vroče si je želela samo to, da bi se sosede dogovorile za skupni čas. Kar je sicer logično – če se bo recimo Portugalska odločila za poletni čas v sozvočju z edino sosedo Španijo, ta pa s Francijo, ki pa ima več sosed, ni vrag, da ne bi omenjeno sozvočje preplavilo vsega kontinenta. Kar pa je seveda račun brez krčmarja. Skandinavci bolj navijajo za zimski čas, drugod pa se bolj ogrevajo za poletnega, ne vsi – vlade so v dvomih, večina ljudstva pa se veseli svetlih večerov. Skratka, že od začetka je bilo jasno, da bo zmešnjava. In da bo čas, ta absolutno objektivna kategorija, postal predmet političnega kupčkanja.

Pri nas se že dogaja, in to s Hrvaško (s kom pa). Incidenti v Piranskem zalivu so stalnica pred vsakimi volitvami (in se znova dogajajo), zdaj pa se uspešno pridružuje še odločanje o zimskem ali poletnem času. Ne le v Jutarnjem listu, ki ga marsikje pri nas citirajo, tudi sicer je mogoče slišati v medijih, da bo Slovenija spet »zaj…« kot pri pršutu in teranu in kadrovanju v krški elektrarni. Ker pač skozi našo državo potuje veliko njihovih turistov, bi z drugačno odločitvijo o času lahko povzročili še večje kolone na meji. Hrvati so vsekakor za poletni čas, ki bi turiste dlje zadržal ob dragi pijači na obmorskih terasah. Od našega ministrstva za infrastrukturo niso mogli hrvaški kolegi izvedeti nič drugega kot mi – da še ni odločeno, ker poteka dogovarjanje s sosednjimi državami. Vprašanja so očitno že poslana po pošti, odgovorov pa od nikoder. Skratka, Junker se je temeljito uštel, ko je predvideval, da bo ura gor ali dol za Evropejce mala malica. Pri nas je nekako takole – ustrezno ministrstvo se nagiba k standardnemu času, če se bo tako odločila večina sosed (ampak tega seveda še ne ve), po neki manjši raziskavi javnega mnenja pa naj bi se ljudstvo nagibalo k poletnemu času. Tista urica več na vrtu ali pa na plaži je pač veliko vredna. O zimskih jutrih ne razmišljamo. Vsaj za zdaj ne. Nismo še doživeli, kako je konec decembra vstajati uro prej.

A če bomo čez dve leti sprejeli poletni čas, bomo v bistvu zamenjali časovni pas, ti pa so naravnani po menjavi svetlobe in teme. Kar pa zelo vpliva na naše življenje v psihičnem in fizičnem smislu. Bo kdo poslušal strokovnjake, ki opozarjajo, kako neumno se je bosti z naravo?

Vstajanje v temi je problem. Nam tista ura več ali manj svetlobe zjutraj in zvečer v resnici povzroča velike težave? Najlažje to ugotovimo, če potujemo po svetu – če gremo na zahod, potrebujemo za vsako uro razlike v časovnem pasu en dan, da se prilagodimo. Če potujemo na vzhod, je za prilagoditev potrebno dan in pol. Se torej tista ura, ki nam zmanjka jutro po premiku časa, v resnici ne pozna kaj dosti? Somnologinja (strokovnjakinja za spanje) Lea Dolenc Grošelj ni prav nič navdušena nad igračkanjem s premikanjem časa, saj je izjemno pomembno, da se ravnamo po dnevni svetlobi. Ničkolikokrat je poudarila, da premalo spanja povzroča bolezni srca in ožilja, diabetes in nevšečnosti z nezbranostjo (več nesreč je zaradi zaspanosti kot pa alkohola). Še posebej so prizadeti otroci, ki se zaradi prezgodnje šole in premalo počitka borijo z debelostjo in utrujenostjo, ki jo skušajo pregnati s preveč hrane. Šola, ki se začne ob devetih po soncu, bi bila ravno pravšnja, tudi starši bi imeli manj težav z varstvom, saj bi pouk trajal dlje. Tako pa naši otroci po premiku ure vstajajo ob šestih zjutraj (po soncu), če so sorazmerno blizu šole, in veliko prej, če morajo čakati šolski avtobus. Če bi se odločili za celoletni poletni čas, bi otroci kar šest tednov dlje vstajali v temi. Odrasli pa tudi.

Znanost je nedavno odkrila tako imenovane cirkadiane gene, ki uravnavajo ritem v 24 urah, in še dodatno potrdila, kako zelo je pomembna dnevna svetloba, še posebej jutranja, saj prekine izločanje melatonina, ki ga imenujemo tudi hormon spanja. In se zbudimo. Kako uravnavajo spanje  vesoljci ali delavci, ki delajo v umetni svetlobi (recimo v treh izmenah)? S pomočjo skrbno izbranih spektrov svetlobe, najbolj podobna jutranji prebujevalki je modra svetloba. Skandinavci, ki imajo pozimi zelo malo dnevne svetlobe, so tudi pravi strokovnjaki za ustrezno umetno svetlobo, na lanskem evropskem posvetu o premikanju ure pa so bili večinoma za čas po soncu. Že vejo, zakaj.

Več v reviji Zarja št. 14, 2. 4. 2019.

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno