Zgodbe
Žival ni igrača!
Slovenska zavetišča za živali so polna. Stanje je resno. To poslušamo že kar nekaj časa, ob mednarodnem dnevu živali, 4. oktobru, so bila opozorila še glasnejša. Pa bo kaj pomagalo?
Kontracepcija - kaj je novega?
Zdi se, da vsaj pri nas vemo o kontracepciji skoraj vse, vendar raziskave, še bolj pa vsakdanje življenje, kažejo, da ni tako. Medicina skokovito napreduje, zadeve v naših glavah pa niti ne. Kar 86 odstotkov naših spolno aktivnih sedemnajstletnikov uporablja zanesljivo kontracepcijo, njihovi starši pa ne, čeprav so mame še v rodnem obdobju. Bodo najstniki učili starše?
Cepiti ali ne cepiti?
Proti pandemski gripi naj bi cepili najbolj ogrožene - priporočila navajajo predvsem nosečnice in majhne otroke. Mnenje zdravnikov glede tega pa je zelo različno. Kdo ima torej prav?
Odrekanje v krizi
Med vsesplošno krizo hudo stisko doživljajo tisti, ki se jim je preobrat zgodil z včeraj na danes. Kako otrokom povedati, da si nekaterih stvari družina nenadoma ne more več privoščiti?
Težave Slovenk v spolnosti
V Sloveniji imamo bora dva seksologa in skoraj nobene raziskave o spolnem življenju ljudi.Problemov pa gotovo nič manj kot preostala Evropa.
Pomagam, ker mi je lepo!
»Pred leti sem prebrala članek o fantu, ki je zbolel za levkemijo, in se odzvala na poziv za darovanje kostnega mozga,« preprosto pove Vilma Novak, babica v ljubljanski porodnišnici in hkrati prostovoljka, ki rada dela z odraslimi prizadetimi ljudmi.
Slovenec, molzna krava
Letošnji Forbesova davčna raziskava in lestvica sta pokazali, da smo Slovenci svojevrstni rekorderji: prvi smo na svetu po obdavčitvi plač. Ali drugače: zaposleni Slovenec pri bruto letni plači 50.000 evrov, ki je za večino tako ali tako nedosegljiva, v svetovnem merilu prejme najnižjo neto plačo, to je 25.800 evrov. Za primerjavo: Japonec pri enaki bruto plači dobi 39.800, Hongkonžan pa kar 43.000 evrov neto plače! Kaj storiti?
Klepetavi zdravniki
Zdravniki so zavezani k molčečnosti. Kljub temu pa se ves čas dogaja, da informacije o zdravstvenem stanju, boleznih in posegih vseh vrst bliskovito pricurljajo v javnost.
Depresija - rak duše
Le tretjina depresivnih poišče pomoč. Le pri polovici te tretjine zdravniki bolezen prepoznajo. V Sloveniji se pravilno zdravi samo 1500 od 100.000 depresivnih ljudi.
Imate težave z vraščenimi nohti?
Če nimate težav z vraščenimi nohti, raje ne berite naprej. Sama sodim med tisoče nesrečnih ljudi, ki jih ta težava spremlja že skoraj vse življenje. Še do pred kratkim je kazalo, da ni pomoči. Bolečine, vnetja in operacije so se kar vrstile - da niti ne omenjam naravnost grozljivega (ne)lepotnega učinka, ki ga je vse to pustilo na mojem ubogem (in po vsem tem že dodobra zdelanem) prstu!
Po sledovih naših člankov: z izvijačem do denarja
V trgovini, kjer jim ga pogosto lomijo nakupovalni vozički, se s kupci še vedno gredo veselo igrico Sam svoj mojster. Ampak zdaj so kupci ugriznili nazaj.
Velenjski punt
Prejšnji torek se je zgodilo, kar so mnogi napovedovali že dolgo - le da niso natančno vedeli, na katerem koncu države bo počilo. Ko so ob deseti uri v Gorenjevem obratu pralnih strojev nekateri delavci prejeli svoje plačilne liste in uzrli uborno vsoto, se je zgodila verižna reakcija: spontan protest delavcev, kakršnega v Velenju ne pomnijo vsaj 30 let.
Sir brez mleka in salama brez mesa
Na prodajnih policah v tujini, pa tudi pri nas so se začeli pojavljati t. i. analogi, ponaredki sira in drugih živil. To na kratko pomeni, da je na primer sir brez mleka in salama brez mesa.
Zlorabljal me je dedek!
22-letna Mojca iz Ljubljane je zelo lepo dekle. A če bi ji rekla, da je lepa, bi mi zamerila. Celo otroštvo ji je to govoril dedek, ki jo je spolno zlorabljal dolgih trinajst let. Vse od takrat Mojca takšnim besedam niti v sanjah ne verjame. Če jih sliši, takoj pomisli, da ji tisti namerava storiti kaj hudega.
Nel bi rad živel!
»Ime mi je Nel, star sem tri leta,« govori v sinovem imenu mamica Anja Pohorec. »Prvo leto sem bil popolnoma zdrav. Potem pa sem pred dvema letoma prišel na pediatrično kliniko v Ljubljani. Ugotovili so, da imam hudo kombinirano imunsko pomanjkljivost, in ta se je v zadnjem letu zelo poslabšala. Imam več avtoimunskih bolezni in sem brez zaščite pred okužbami.
Počivaj v miru, prijatelj
Slovov hišnega ljubljenčka, ki nam je v svojem kratkem življenju prinesel toliko veselja je prav gotovo eden najtežjih trenutkov za vsakega skrbnika male živali. Stiska je toliko hujša, ker ne vemo, kako bi trupelce pietetno pokopali.
Ko orje mestna srajca
Skupaj s prvaki smo orali ledino na svetovnem prvenstvu v Tešanovcih.
Tudi konji jočejo
Konja, pri katerem ugotovijo konjski aids, četudi v latentni fazi, je treba po zakonu usmrtiti v sedmih dneh. Je morala sicer zdrava kobila Rika torej umreti zaradi birokratske togosti?
V trgovino z izvijačem
Vam je kovanec spet ostal v nakupovalnem vozičku? Meni tudi. In sem sklenila, da bom naredila red.
Moč ljudstva
Bilo je pozno spomladi pred več kot dvema letoma, zdaj je videti že strašno oddaljeno, pa v resnici ni. Zazvonil je telefon, na oni strani je bila poslanka Majda Širca. Vprašanje je bilo videti nekam lunarno.
Medžugorje, goljufija ali ne?
Prikazovanja v Medžugorju so že od vsega začetka problem. Mostarski škof trdi, da so goljufija, in ima seveda veliko možnosti, da o tem prepričuje tudi pristojne komisije v Vatikanu. Prejšnji papež je bil modro skeptičen, zdajšnji pa očitno odklonilen.
Žrtve slovenskega Fritzla
Slovenski mediji se že vse leto ukvarjajo s pisanjem o družini deklice, ki jo je spolno zlorabljal oče. Zgodba z vsemi grozljivimi podrobnostmi je prišla na dan takoj za tem, ko je družina storilca prijavila - in to kljub temu da so v vseh institucijah prosili, naj ne razkrivajo nikakršnih podatkov. Medijski linč - s tem pa stigmatizacija žrtev, predvsem otrok - pa se kar nadaljuje.
Od ropa do smrti
Tragična smrt filmske kritičarke Nike Bohinc in njenega partnerja Alexisa Tiosecana na Filipinih je pretresla vso Slovenijo. Obenem je odprla vprašanje, ki se ob takih tragedijah postavlja vedno znova: kako varni smo v tujini?
Je poraz neizbežen?
Zdi se, da je narava zblaznela. Neurja s točo, hudi nalivi, rušilni sunki vetra, pustošenje meteornih voda, izruvana drevesa... Je lahko sploh še hujše, kakor je?
Žejni bomo!
Voda je ponekod po svetu že dražja od nafte. V Sloveniji je pitna voda kot javna dobrina za zdaj še zastonj, ampak kako dolgo bo še tako?