Zgodbe

Depresija - rak duše

TIna Nika Snoj
30. 9. 2009, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Le tretjina depresivnih poišče pomoč. Le pri polovici te tretjine zdravniki bolezen prepoznajo. V Sloveniji se pravilno zdravi samo 1500 od 100.000 depresivnih ljudi.

Zadnjih deset let se Klemenovo življenje ni premaknilo. Živi pri starših v manjšem mestu na Gorenjskem, službe nima, dekleta prav tako ne. Prijateljev se izogiba, ker ne mara vprašanj. Raje se zaposli okoli hiše, saj mu delo daje občutek, da je koristen. O prihodnosti ne razmišlja, ker vanjo ne verjame več, načrtov ne dela. Vsake toliko pomisli, da bi se najraje vrgel pod vlak. Pred kratkim je premagal sram in šel po pomoč k zdravniku. Povedal mu je, kako se počuti in da bi morda potreboval antidepresive. »To vam pa res odsvetujem,« je rekel zdravnik. »Vse mogoče neželene učinke imajo in lahko se konča tako, da boste še impotentni!« Klemen je odšel domov brez zdravil, brez napotnice za psihiatra, brez pomoči. »Potrpite,« je rekel zdravnik. »Bo že bolje.«

Takih »Klemenov« je v Sloveniji več kot 100.000. Le tretjina jih bo šla k zdravniku iskat pomoč za svoje težave. Polovica je ne bo dobila.
Duševna motnja št. ena
Svetovna zdravstvena organizacija ugotavlja, da depresija vsaj enkrat v življenju ogroža od 10 do 20 odstotkov ljudi. Pri vsakem desetem med nami se razvije tako daleč, da jo je treba zdraviti z zdravili. Pogosteje ji podležejo ženske, kronični bolniki in starejši ljudje. Depresija je trpljenje duše, ki ima posledice tudi za telo. Kaže se kot potrtost, tesnoba, obup, občutek manjvrednosti in praznine, agresivnost in umik. S seboj prinaša motnje spanja in nihanje apetita, usihanje želje po spolnosti, utrujenost in izgubo volje ter motivacije. Depresiven človek se umika v samoto, ljudje ga ne zanimajo več, dela le še z velikim naporom. V Evropi zdravniško pomoč poišče le tretjina. Le tretjina od te tretjine prejme antidepresive, 17 odstotkov pomirjevala, kar je napačno, preostali nič. Skoraj polovica jih zdravila preneha jemati mnogo prekmalu. Končno število pravilno zdravljenih tako znaša ubogih odstotek in pol. V Sloveniji 1500 od 100.000 depresivnih ljudi.
Neprepoznana motnja
Podobne podatke je dala še čisto sveža raziskava, ki jo je v štirih zdravstvenih domovih izvedel slovenski CINDI. 26 zdravnikov je najprej pregledalo paciente kot po navadi. Iz vprašalnikov se je pokazalo, da ima znake depresije 11 odstotkov ljudi, ki so k zdravniku prišli večinoma iz drugih razlogov. Več kot polovico so jih zdravniki prezrli, saj depresije niso prepoznali. V EU se ta številka giblje malo pod 50 odstotki. Na vprašanje, kolikokrat se zgodi, da zdravnik bolnika odslovi brez zdravil, čeprav mu je ta opisal, kako se počuti in kako razmišlja, Alenka Tančič s CINDI odgovarja: »Tega ne morem reči, saj nismo ocenjevali dela zdravnika s posameznim bolnikom. Je pa znaten delež bolnikov, ki so poročali o mnogih znakih depresije, pa niso bili zdravljeni ali napoteni drugam. Žal nimamo podatkov, zakaj ne in kaj se je potem z njimi zgodilo.«
Depresija vodi v samomor
Depresija ne le močno okrni kakovost življenja, temveč vse prepogosto dokončno prereže njegove niti. Več kot 90 odstotkov samomorilcev ima duševno motnjo, depresija pa privede do samomora v več kot 15 odstotkih. Marjan ve, kako je to. »Imel sem ogromno skrbi, ki so v moji glavi postajale čedalje večje. Bil sem žalosten, brezvoljen in obupan. Večina bi se na mojem mestu verjetno zapila, jaz pa sem se pijan vedno počutil le še slabše. Želel sem si, da se zjutraj kratko malo ne bi več zbudil. O tem nisem govoril, ker to ni moško. Čedalje bolj sem se odtujeval od žene in otrok. K zdravniku sem hodil po pomirjevala in uspavala. Tolažil me je, da ni čudno, da sem slabe volje ob tem, kar se mi dogaja. Nekega dne sem imel dovolj. Zavezal sem vrv za tram in za svoj vrat in stopil s stola...

 

Več v tiskani Jani, št. 39, 29.9.2009

Estrada

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Justin Bieber
Umaknil se je z javnosti

Justin Bieber šokiran zaradi obtožb proti Seanu 'Diddyju' Combsu: "Če bi vedel, nikoli ne bi sodeloval"

anna-sorokin
Zloglasna lažna dedinja

Foto: Obsojena prevarantka Anna Sorokin med nastopom v priljubljenem šovu s sledilno napravo na nogi

robert petan_foto jernej kokol (2)
Po poroki

Robert Petan razkril podrobnosti medenih tednov in nove sezone satirične oddaje

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste