Zgodbe
Duhovnost kot tržna niša
Svetovna gospodarska kriza je zamajala naš temeljni občutek varnosti. Zdaj se zdi, da ji bodo sledile še ekološka, podnebna in moralno-etična kriza. Preplašeni človek na vse mogoče načine išče oporo, pomoč, odgovore, smisel in upanje. Tudi v knjigah za samopomoč.
Zakaj vaš otrok ne spi?
Motnje spanja ima vsak četrti otrok. Nekatere so tudi smrtno nevarne.
Trgovina s krvjo
Avstrijski nakupovalni center Slovence vabi k darovanju krvi za 22 evrov, ki jih lahko zapravijo v bližnjih trgovinah. Bomo zdaj kruh plačevali skrvjo, se sprašujejo nekateri.
Z dieto pozdravila artritis
Irena Demšar iz Ljubljane, mama dveh otrok in rekreativna tekačica, je imela hude zdravstvene težave z reaktivnim artritisom. Za uradno zdravljenje z zdravili se ni hotela odločiti. Za svoja močno boleča in otekla kolena je iskala drugo rešitev. Našla jo je v knjigi Zdravniško preizkušeno domače zdravljenje artritisa, ki jo je napisal revmatolog in internist dr. Giraud W. Campbell. Z njegovo prečiščevalno dieto si je odpravila vse neprijetne znake bolezni. Odtlej je zdrava.
Kaj se dogaja na nebu?
Veliko ljudi po vsem svetu že nekaj let sumničavo opazuje črte, ki jih na nebu izrišejo izpusti številnih letal. Glasno namigujejo, da so koprenasti oblaki, ki nastanejo za njimi, posledica načrtnega spuščanja nevarnih in neznanih kemikalij v ozračje, s katerimi naj bi preprečili pregrevanje zemlje, po drugi strani pa imajo menda različne usodne posledice za zdravje ljudi. Toda stroka to teorijo z argumenti odločno zavrača.
Potresi v naši bližini?
Poudarek je na »ne vemo«, kdaj se bo zgodil potres, zato je vsaka panika odveč. Nastala je pred dnevi, ko so se v nekaterih medijih pojavile grozljive novice, da direktorja seizmoloških uradov v Srbiji in Črni gori pričakujeta v kratkem rušilni potres, ki se menda po neki čudni logiki seli iz Čila na Balkan.
Le koliko jih je še posilil?
»Pozdravljeni. Sem spolno zlorabljena ženska, o kateri je moj mož govoril v zadnji številki Jane. Rada bi vam povedala svojo zgodbo.« Sporočilo, ki me je čakalo prejšnji torek, bi me skoraj pribilo ob tla. »Kako?« sem jo vsa osupla vprašala, »saj vi vendar nočete govoriti o tem!« »Do pred kratkim res nisem in res je vse, kar vam je povedal mož. A zdaj, ko sem končno spregovorila prvič, me ni več sram! Zdaj si želim govoriti!«
Čudežni mikroorganizmi
Ena mnogih zamolčanih skrivnosti v današnjem svetu so efektivni mikroorganizmi. Skoraj čudežna naravna mešanica, s katero lahko čistimo, gnojimo ali si izboljšamo prebavo.
Nešteto noči sem prejokal
Poznam ga že dolgo, kakšnih dvajset let. Odkar sva se nazadnje videla, se je močno spremenil. Nekdanjo (navidezno) grobost je zamenjal izraz bolečine na obrazu, nekdanjo zaletavost umirjeno govorjenje in premišljenost. Ko ga opazujem, pomislim, da je gotovo veliko pretrpel. A čeprav vem, da ima življenje za vsakogar od nas svoj paket preizkušenj, ne bi nikoli niti po naključju uganila, kaj je tisto, kar je, vedno tako zelo močnega in nedotakljivega, spremenilo njega.
Piši nam iz Idrije!
Ne čakajte, da bo zaradi alkohola pri hiši vse narobe, ampak ukrepajte Prej!
Piši nam iz Idrije!
Neka znana Slovenka, imena nočejo povedati (le zakaj bi ga?), je po treh letih in pol zakona, drugič noseča, zapustila svojega zapitega moža, tako da mu je na mizi pustila listek: Če nas hočeš še kdaj videti, nam piši iz Idrije! V mislih je imela seveda oddelek psihiatrične bolnišnice, kjer zdravijo alkoholike.
Zgaga z Rebernicami
Slovenci smo bogatejši še za eno velikih avtocestnih zgodb, ki bi jih najraje pozabili. Po aferah s predori, odpadajočimi ometi in drugimi nadaljevankami, povezanimi s tolikšnimi vsotami denarja, da nas že ob številki zaboli glava, smo sredi lanskega leta končno dočakali odprtje hitre ceste od Razdrtega skozi Vipavsko dolino. Skozi predore in čez viadukte se spušča po pobočju Nanosa do Vipave ter obide kraje, ki so prej trpeli zaradi hrupnega prometa, in občutno krajša pot na Goriško. Vse dokler se v zgodbo ne vplete burja, ki v Vipavski dolini piha že tisočletja, a je videti, kot da so graditelji avtoceste zanjo prvič slišali šele pred kratkim.
Kdo bo upravljal jamo?
Postojna ne bo Gardaland!
Sprememba pasjega zakona
Živimo v zares pasjih časih. Pasja populacija izjemno hitro raste, menda že celo hitreje kot človeška. Po tragediji Baričevič je naša javnost razdeljena na ljubitelje in na sovražnike psov.
Bolezni, ki prodajajo zdravila
Pravijo, da je dr. Lidija Gajski, specialistka interne medicine, ena tistih pogumnih skeptikov, ki jih v sodobnem svetu potrebujemo, da spodbudijo preverjanje splošno sprejetih spoznanj in svet spreminjajo na boljše. Imenujejo jo hrvaški Michael Moore, čeprav sama o sebi trdi, da je njeno delo veliko resnejše. V svoji knjigi Zdravila ali zgodba o prevari se se je kritično lotila povezav med farmacevtsko industrijo in zdravniško stroko.
Svit rešuje življenja
V evropskih državah in pri nas je rak debelega črevesa in danke drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi rakave bolezni in tretji najpogostejši rak pri ženskah. Vendar je to ozdravljiva bolezen, če jo odkrijemo in zdravimo v zgodnji razvojni fazi. Če bi se vabilu v presejalni program Svit odzvalo vsaj 70 odstotkov ljudi, bi se smrtnost zmanjšala skoraj za polovico.
Ogenj je požgal vse upe
Pred dnevi je zagorelo v romskem naselju Gazice pri Cerkljah na Dolenjskem. Brajdičevi so ostali brez vsega, najbolj od vseh pa je prizadet 15-letni Davor, ki ima cerebralno paralizo.
Krdela psov trgajo divjad
V začetku meseca je Slovenijo pretresel dogodek, ko so trije psi ubili svojega skrbnika, skoraj sočasno pa sta dva psa v Slovenskih goricah poklala 21 damjakov v ogradi. Kaj se dogaja z najboljšim človekovim prijateljem? Se psi spreminjajo v nevarne zveri ali je kaj narobe z nami, ljudmi? Tudi o tem smo se pogovarjali z Mariborčanom Dušanom Rosenfeldom, ki je že dve desetletji lovec in član Lovske družine Polskava.
Dražbe uničujejo življenja!
»Konec devetdesetih sem vzela kredit za hišo. Kmalu zatem sem ostala brez službe. Z možem, ki je invalid, nisva mogla več odplačevati obrokov. Zavarovalnico sva prosila, če lahko plačujeva po 100 evrov na mesec. A kmalu tudi to ni šlo več. K nam so začeli hoditi rubežniki.
Po drogo na internet
Pozabite cenene beznice in temačne ulice. Do droge z lahkoto pridete kar iz udobja domačega naslanjača. Potrebujete le računalnik, internetno povezavo in poštni nabiralnik.
Usoda posiljene deklice
Hrvaška je zgrožena nad usodo desetletne deklice Jagode, ki so jo pred štirimi leti, odvzeli staršem zaradi suma, da jo oče spolno zlorablja.Njen oče je nedavno oproščen suma in pričakuje, da se bo deklica vrnila domov. Javnost je ogorčena in zahteva, da primer Jagoda spremeni hrvaški sodni sistem.
Kam je izginila svinjska gripa?
Zadnji zdihljaji grozeče morilke. Upajmo.
Lačni? Ne, zdravi in srečni!
Ne, v Ribnem pri Bledu se nisem pridružila skupinskemu postu z Marjanom Videnškom iz zavoda za naravno higieno Preporod. Me je pa zanimalo, kako je videti to desetdnevno stradanje. Vsaj takrat se mi je zdelo, da ljudje, ki nič ne jedo, zagotovo stradajo. Ne bi se mogla bolj motiti.
Psov nista obvladala
»Psa bi bilo treba evtanazirati!« Kako zlovešče odzvanjajo danes že pred štirimi leti izgovorjene besede kinologa in sodnika Blaža Kavčiča in njegovih kolegov, se zavedamo šele zdaj, ko je zaradi ignoriranja na videz krutih besed, ki jih je narekovalo znanje desetletij dela s psi, ugasnilo človeško življenje.
Novinarka očarala diktatorja
Novinarka nacionalne televizije Jerca Zajc o srečanju in številnih dogodivščinah z Hugom Chavezom.