Zgodbe

Janina preobrazba: Zahra z eteričnimi olji nad kadilsko odvisnost

Andreja Comino
6. 10. 2024, 04.00
Deli članek:

»Moje ime je bilo izbrano že dolgo pred mojim rojstvom. Mama je kot najstnica gledala film Tahir in Zuhra, zgodba je podobna Romeu in Juliji, ter se odločila, da če bo imela hčerko, bo Zuhra. Med študijem je spoznala mojega očeta, Arabca. V arabščini se moje ime glasi Zahra in ima več pomenov: cvetača, Venera, vrtnica, igralna kocka, cigaretni ogorek … In tako nadvse rada jem cvetačo, rojena sem v astrološkem znamenju tehtnice, katerega prevladujoč element je Venera ... Moja cigaretna omama je trajala 39 let. V iskanju rešitev za odvajanje od kajenja me je pot pripeljala do eteričnih olj. Vpisala sem se na tečaj aromaterapije, naredila NPK in pridobila nov poklic – aromaterapevtka,« je povedala 54-letna Slovenjgračanka.

Mateja J. Potočnik
Zahra na preobrazbi

Ličenje: Manca Maselj

Stilistka: Brigita Potočki /MJZ Fashion

Lasna kozmetika: LITERAM Care line

Pričeska: Literam  terapevtka Mojca Hvastija, frizerski salon Mojca Novo mesto, za LITERAM INSTITUTE Salon Piskar, Miševa 1, Domžale

Obleka: Half Price Ljubljana

Nakit: Lunca, Ljubljana

»Z mamo sva prva leta mojega življenja živeli na Ravnah, oče je prihajal občasno, ker je bil še študent medicine. Pri mojih treh letih smo se preselili v Jordanijo. Mislili smo, da za vedno. Zaradi vojne in izgube brata po porodu smo se vrnili v Slovenijo. Mamina sestra nam je odstopila sobo. Oče je dobil specializacijo v Slovenj Gradcu, zato smo se preselili tja. Tu sem doma še danes,« je začetek svojega življenja opisala Zuhra, ki jo je radovednost vlekla v študij novinarstva.

»Po diplomi nisem našla dela v novinarstvu, zato smo s prijatelji registrirali prvi komercialni radio v takratni Jugoslaviji. Ker nismo dobili frekvence, smo delovali kot agencija za radijske oglase. Radio Alfa ni prinašal kruha, tudi za redno zaposlitev ni bilo sredstev, zato sem se zaposlila kot knjižničarka na ekonomski šoli. Po poškodbi mame v prometni nesreči se je moje življenje postavilo na glavo. Imela sem že sina, in ker sem vedela, da mama ne bo sposobna živeti brez oskrbe, sem se odločila še za drugega otroka. Hitro sem opravila še devet izpitov in postala bibliotekarka. Naredila sem še pet pedagoško-andragoških izpitov in še danes z užitkom delam v knjižnici na Šolskem centru v Slovenj Gradcu,« je razložila.

Ko sta njena otroka odrasla, je svojo energijo preusmerila v ekologijo. Leta 2013 se je včlanila v Ekološko društvo in se posvetila ponovni uporabi, dvoriščnim sejmom, opozarjanju na uporabo fitofarmacevtskih sredstev pri pridelavi rastlin. Najbolj ponosna pa je na projekt Vzemi in daruj knjigo. V pokvarjenih in nedelujočih hladilnikih po vsej Sloveniji ljudje odlagajo knjige, ki jih ne potrebujejo, in jemljejo tiste, ki so jim všeč. »Hladilniki so se najbolj izkazali med korono. V njih se je zamenjalo na tisoče knjig. Projekt je prevzelo tudi podjetje Gorenje Group d. d., ki je darovalo svoje poškodovane retro hladilnike. Vzemi in daruj so spremenili v Branje za znanje,« razlaga Zuhra, ki je prevzela tudi vodenje društva ljubiteljev knjig Meškova bukvarna. Ko jo je hudo udarilo v križu in bolečinam ni bilo konca, se je odločila za alternativno zdravljenje. Obenem se je morala znebiti skoraj štiri desetletja trajajoče kadilske odvisnosti. »Žal sem začela pridobivati kilograme, zato sem iskala rešitve. Našla sem aromaterapijo. Odprla sem popoldanski s. p., kjer pridno masiram, imam program odvajanja od kajenja, predavam in organiziram delavnice, trenutno pa se izobražujem za biblioterapevtko,« je še povedala.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 40, 1. oktober 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!