Zgodbe

Pozabite težke vreče s peskom!

Renata Ucman
1. 11. 2023, 08.00
Deli članek:

Doslej smo imeli po Sloveniji največkrat poplave v jesenskem obdobju. Avgustovske pa so nas opomnile, da smo marsikje, še zlasti ob večjih hudourniških rekah, večinoma premalo pripravljeni na to nevarnost. Vdor vode v stanovanje je pač bolje in ceneje preprečiti kot odpravljati škodo! Kakšne protipoplavne zaščite in pregrade obstajajo ter kako se jih uporablja, da čim bolj zaščitimo svoj dom?

PROSAFE, GABER MEŽAN
Vreče položimo tja, kjer potrebujemo zaščito pred vdorom vode.

»V Sloveniji, kot opažamo, ljudje večinoma niso pripravljeni na takšne dogodke, kot so bile poplave na začetku avgusta. Še vedno prevladuje miselnost, da se nam to ne more zgoditi ali pa če se že bo, nam bodo pomagali gasilci. Vendar gasilci ne morejo zaščititi vseh. Nujno je, da se ljudje na poplavno ogroženih območjih zaščitijo sami,« za začetek pove Žan Grošelj, magister poslovnih sistemov, iz podjetja Vistler d.o.o., ki že enajst let na trgu nekdanje Jugoslavije največ ponuja prav zaščite pred poplavami. »To naj storijo v najkrajšem možnem času, saj se zaščita naredi za vsak objekt posebej, zato ni dobavljiva v nekaj urah, kot nekateri pričakujejo.«

Vreče s peskom so težke in zamudne

»Poleg tega je v Sloveniji nujno, da se tudi gasilcem zagotovi moderno in učinkovito opremo za nadzorovanje poplav. Vreče s peskom, ki se v Sloveniji uporabljajo še dandanes, so zaradi dolgotrajnega postopka polnitve in težke namestitve žal neučinkovite. Eno izmed naših najbolj prodajanih protipoplavnih zaščit, ki nadomesti do 770 vreč s peskom, lahko postavi ena oseba v manj kot 20 sekundah. Če bi postavljali 770 vreč s peskom, bi za to potrebovali najmanj deset ljudi in več kot eno uro. Poleg tega bi jih le stežka postavili, če bi nas poplavljanje prehitelo.«

Zaščita ni enaka za vse!

A izbira najprimernejše protipoplavne zaščite in pregrad za stanovanjske stavbe z vrtovi na poplavnih območjih ni preprosta. »Vsak objekt je specifičen, zato je najpomembneje, da ugotovimo, od kod lahko k nam pride voda in s kakšno silo. Za popolno zaščito je potrebna predpriprava, zato tega ne moremo narediti v nekaj urah, ko ugotovimo, da bomo morda ogroženi.« V njihovem podjetju si strokovnjaki neobvezujoče ogledajo stavbo in teren okoli nje ter šele nato predlagajo možne rešitve.  

PROSAFE, GABER MEŽAN
Samovpojne protipoplavne vreče vsrkajo vodo.

Blokovske soseske

»Nekatere soseske se pred poplavami zaščitijo skupaj in na primer z zaščitami zaprejo celotno sosesko, nekateri bloki pa se zaščitijo sami. Večinoma se odločajo med aluminijastimi zaščitami in pregradami water-gate za daljše razdalje. Težko je reči, katera je primernejša, saj je vse odvisno od terena in priporočila strokovnjaka.«

Obstaja več vrst protipoplavnih zaščit oziroma pregrad. »V našem podjetju delimo protipoplavne zaščite na dva segmenta. V prvega uvrščamo zaščite za krajše razdalje, torej za zaščito vrat in oken, druge pa so zaščite za daljše razdalje, ki jih nato ločujemo na terenu prilagodljive in terenu neprilagodljive zaščite. Bistveno pri protipoplavnih zaščitah je, da imajo opravljene certifikate in teste varnosti, da so preproste za uporabo in imajo dolgo življenjsko dobo. Žal smo se v preteklosti naučili, da so doma narejene zaščite, ki so v Sloveniji kar priljubljene, dokler ni poplav, popolnoma neučinkovite.«

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 44, 30. oktober, 2023.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!