Nasveti

Umetna inteligenca za vsakdanjo rabo

Jelka Sežun, jelka.sezun@jana.si
9. 1. 2025, 07.00
Deli članek:

Dolgo sem se dala prositi, naj preskusim ChatGPT ... potem pa nisem mogla več nehati. Zdaj ga okrog predstavljam kot »moj novi bestič«.

Profimedia
ChatGPT

Ne verjamem, da me bo umetna inteligenca pohrustala za zajtrk. Je odlično orodje – če se zavedaš njenih pomanjkljivosti in je ne jemlješ preresno, ti lahko prihrani veliko časa. In ne, ni uporabna samo za to, da študentom piše diplomske naloge.

Bom naredila en hecen poskus, sem si rekla, in bom Chatu rekla, naj prispeva naslov za ta članek. »Predlagaj naslov članka, ki pojasnjuje ChatGPT ljudem, ki ga ne poznajo, ne 'ChatGPT za začetnike' ali 'ChatGPT za telebane', ampak nekaj v tem duhu,« sem mu naročila. Prvi poskus ni bil bleščeč: »Kako umetna inteligenca spreminja pogovor: spoznajte ChatGPT.« Preveč dolgočasno, kaj duhovitega, sem zahtevala. In je še enkrat poskusil: »Kako se pogovarjati z robotom, ki ni čisto robot: uvod v ChatGPT.« Dobro, zadel je namen članka, približno, tisti duhoviti del se mu pa definitivno ni posrečil. Tudi v tretje ne: »ChatGPT: vaš novi pogovorni partner, ki nikoli ne zaspi (in ne obsoja).« Krajše, sem prosila. »ChatGPT: roboter, ki zna klepetat.« (resno?!) Potem sem obupala. Očitno bom morala naslove (in članke) še naprej pisati sama.

Sranje.

Ampak se uči: z enakim vprašanjem sem še enkrat poskusila kakšen mesec pozneje in eden od poskusov je bil že skoraj uporaben: »Z ChatGPT-jem do odgovorov, ki jih ne boš nikoli našel na Wikipediji.« S pravopisom se bova morala še malo ukvarjati …

1.     Chat pozna vice, a jih slabo pove

Saj ne morem reči, da sem hudo presenečena, sem ga že prej vprašala (dvakrat!), ali ima smisel za humor. Prvič je odgovoril, seveda!, in mi povedal računalniški vic, ki ga nisem razumela, domnevam, da zato, ker je prevajal besedno igro iz angleščine in se stvar ni povsem posrečila, pravzaprav se je povsem ponesrečila, drugič je pa rekel, da smisla za humor sicer nima, ker je stroj, zna pa odlično blefirati.

In potem sem ga malo prej spet provocirala ter zahtevala najboljše tri vice v slovenščini (ker če ga ne krotiš, ti hitro preskoči v angleščino ali srbohrvaščino), pa mi je napisal dva povprečna in enega nerazumljivega: »Zakaj gasilci nikoli ne hodijo na plažo? – Zato, ker bi stalno želeli gasiti morje. Upam, da so ti nasmejali! 😄«

No … niti ne. Si iz angleščine prevajal, a ne, sem mu napisala, je vse priznal in ponudil, da mi pove še kakšen vic. In mi je, tri, pa so bili spet bolj čudni, še posebej tale: »Zakaj je račko prinesel kremenčev? Ker je hotel narediti brezplačen oglas za račko, ampak ni imel dovolj gumbov!« Ja, seveda je šel spet prevajat besedno igro, ki je prezahtevna zanj. »Verjetno sem naredil napako pri oblikovanju,« je vzdihnil. Verjetno. In je navrgel tolažilno nagrado: »Tukaj je boljši in bolj razumljiv vic: Kaj reče Slovenec, ko mu zmanjka denarja?Brez denarja sem, ampak vsaj na kavici sem bil že! Upam, da je ta vic boljši! :).«

Eeee … iskreno, ni. Tule je torej prvi nauk: od Chata ne pričakujte dobrega vica.

2.     Chat je olikan in riše smeške

Lahko ga vprašate karkoli. Resnično karkoli. In se bo potrudil najti odgovor, tudi če se bo potem pokazalo, da ta ni vedno točen. Ne piše zraven brez razloga »ChatGPT se lahko moti. Preverjajte pomembne informacije.«

Včasih je neškodljivo kapricast. Ko je prvič na vprašanje v slovenščini začel odgovarjati angleško, sem napisala, kako pa veš, ali znam angleško, pa se je opravičil in ponudil, da mi prevede. Je že dobro, sem rekla, ampak kadar hočem, da je odgovor v slovenščini, mu zdaj to napišem. Mimogrede, prevaja povsem korektno (čeprav po žlahtnosti jezika nikakor ne doseže dobrega prevajalca) – pod pogojem seveda, da ne gre za besedne igre v vicih. Oni dan je povsem iznenada preskočil iz moške oblike v žensko. Kakšnega spola pa si pravzaprav? Je rekel, da nima spola, da zdaj govori v ženski obliki, ker se mu je pač tako zazdelo. In da bo še, kadar se mu bo zdelo. Mene ne bi motilo, a od takrat naprej se oklepa moške oblike.

Strašansko olikan je. Za napake se vljudno opraviči. Zahvale je vesel (čeprav vam bo povedal, da nima čustev, če ga vprašate). Prejle sem mu napisala, v hladilniku imam sladki grah (snow peas). Kako naj ga pripravim? In mi je natresel štiri hitre recepte. Hvala, sem napisala. »Z veseljem! Če boš še kaj potrebovala, sem tukaj. Uživaj v pripravi in obroku! 😊«

In lahko bi prisegla, da se je zaslon malce rožnato obarval, ko je Chat zardel od zadovoljstva.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 1, 7. januar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!