Na YouTubu boste našli tisoče videov pod imenom ASMR. Za kaj gre? Kratica pomeni avtonomni senzorni meridianski odziv. Po domače povedano, gre za čutno in čustveno reakcijo na določene dražljaje. Avtonomni zato, ker se naše telo na te dražljaje odzove nehoteno, senzorični, ker so v izkušnjo vključeni čuti, vključno z vidom, zvokom in dotikom, meridian pa je izraz, ki se uporablja v tradicionalni kitajski medicine in pomeni poti, po katerih teče energija.
Kako je to videti?
ASMR-videi so na prvi pogled hecni. Ljudje v njih šepetaje ponavljajo določeno besedo, cmokajo, tleskajo z jezikom, škrebljajo z nohti ob nohte, mešajo led v kozarcu, po mikrofonu sem ter tja vlačijo kosmato žičko, trkljajo ob škatlice, šelestijo s papirjem in podobno. Kar koli, kar povzroča ponavljajoče se šume in zvoke. Glavno je, da so enakomerni. Nekateri niso nujno pomirjujoči na prvi posluh. Verjetno mora vsakdo najti takšne, ki mu ustrezajo. Glede na to, da naj bi ASMR povzročal prijetno mravljinčenje, ki se običajno začne na lasišču in potuje navzdol po hrbtenici, je to lahko dobro vodilo, ali ste zadeli.
Na ASMR kot učinkovito orodje za sprostitev in izboljšanje spanja ne prisegajo samo uporabniki, dokazujejo ga tudi znanstvene raziskave. Študije kažejo, da lahko odziv možganov na sprožilce ASMR upočasni srčni utrip in nas umiri, kar nas naredi sproščene in zaspane. Raziskovalci predvidevajo, da ti sprožilci vplivajo na sistem nagrajevanja v možganih, pri čemer naj bi sproščali nevrotransmiterje, kot sta dopamin in serotonin, ki izboljšata razpoloženje in sprostitev.
Kako deluje?
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 28, 9. julij, 2024.