Se spomnite, da je imel Trump pred leti precej uspešno resničnostno oddajo za vzgojo bodočih poslovnežev Vajenec? Nekaj podobnega, se zdi, se te dni dogaja med najmočnejšim – Trump ima večino tako v kongresu kot v senatu, kar pomeni, da lahko naredi praktično karkoli – in najbogatejšim človekom na svetu – Musk naj bi bil po oceni revije Forbes vreden 315 milijard dolarjev. Bogatašu se zlahka zgodi to, kar se je zgodilo večini vajencev v tisti oddaji – Trump jim je rekel, odpuščen si.
V angleščini obstaja odlična beseda bromance (brothers + romance, pomeni tesno in neromantično moško prijateljstvo, bratsko vez) in mnogi se sprašujejo, kako dolgo se bo ta bratska vez med Trumpom in Muskom sploh lahko obdržala. Oba sta močna značaja, alfa samca, in zna med njima hitro počiti … Pa bo ta ali oni potem rekel drugemu, odpuščen si! Ne samo Trump, tudi Musk, kot lahko povedo delavci v njegovih podjetjih, silno rad odpušča ljudi in ima pri tem že veliko prakse. Še svojega transspolnega sina, zdaj hčerko, je črtal iz svojega življenja.
Zbiralec državljanstev
Zakaj se je torej Musk tako silovito oprijel Trumpa? Ne, ne zato, ker si počasi pripravlja teren, da bi v naslednjem mandatu kandidiral za predsednika, kot bi si morda kdo mislil. Elon Musk ne bo nikoli ameriški predsednik, ne more biti, razen če spremenijo zakon, sedanji namreč pravi, da lahko za predsedniško mesto kandidira le človek, ki je že na svet prišel z ameriškim državljanstvom. Čudovito so stvar opisali pri britanskem Guardianu: »Elon Musk ni novi ameriški kralj,« menijo, »morda pa je novi Thomas Cromwell.« Cromwell, stoletja po smrti še vedno osovražen, je bil svetovalec kralja Henrika VIII. v 16. stoletju. »Vsak čas bo postal nevarno koristen,« napoveduje Guardian.
Saj. Ampak vemo, kako se je končalo za Cromwella: žiga žaga, glav'co preč.
Elon Reeve Musk se je leta 1971 rodil v južnoafriški Pretoriji južnoafriškemu inženirju ter kanadski manekenki in dietetičarki. Svojega najstarejšega otroka sta poimenovala po enem od dedkov, ampak nenavadna imena so jima očitno všeč, leto dni mlajšega drugega sina sta poimenovala Kimbal, tri leta mlajšo sestro pa Tosca.
Elon, ki se je hotel izogniti obveznemu služenju vojaškega roka, se je leta 1989 preselil v Kanado in dobil kanadsko državljanstvo, do katerega ima pravico po mami, leta 2002 je temu in južnoafriškemu dodal še ameriško. V ZDA je študiral in delal, še preden ga je dobil. Ne, ne, imel sem vse potrebne papirje, pravi danes, njegov brat Kimbal je pa lepo pošteno priznal, da sta z Elonom v ZDA delala tudi na črno. Kar omenjamo samo in zgolj zato, ker Musk podpira Trumpa pri odganjanju nelegalnih priseljencev. Po tisti znani mantri, za nami zaprite vrata!
Karkoli že danes mediji pišejo o Musku, in malo od tega je pohvalno, ni mogoče zanikati, da je zelo inteligenten in zelo sposoben. Tudi očarljiv, kadar se mu ljubi, zacopral ni le starega/novega predsednika, temveč tudi njegovo družino. Donald mlajši je po nekem dolgem poletu zavzdihnil, želim si, da bi bil let dvajsetkrat daljši, tako lepo ga je poslušati!
Diplomiral je iz fizike in ekonomije, ampak denar je začel služiti že dolgo pred tem – pri dvanajstih je prodal videoigrico računalniški reviji. Za petsto dolarjev, lep izplen za dvanajstletnika. Je soustanovitelj sedmih podjetij, med drugim Tesle, SpaceX in xAI, ampak kot poslovnež nima vedno srečne roke: ko je leta 2022 (za 44 milijard dolarjev) kupil Twitter, ga je preimenoval v X in v le nekaj tednih odpustil 6.500 od 8.000 zaposlenih, med njimi tudi ljudi, ki so moderirali vsebine. Twitter je bil greznica, ampak X je še veliko hujši – novi lastnik je nazaj povabil vse tiste, ki jim je Twitter kot preveč skrajnim zaklenil račune, vse skupaj pa zapakiral kot pravico do svobodnega izražanja. Uporabniki X množično zapuščajo, podjetje pa je v samo dveh letih izgubilo 70 odstotkov vrednosti. Je pa res, da ga pri 315 milijardah dolarjev, kolikor naj bi jih imel, zaradi nekaj milijard srce verjetno ne boli preveč.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 48, 26. november 2024.