Sezonci v kmetijstvu: Le kje so ti dela voljni ljudje?
Zaradi epidemije novega koronavirusa in posledičnega zaprtja meja letos pri spomladanskih opravilih v kmetijstvu ne bodo pomagali tuji sezonski delavci, zato je kmetijska ministrica, kot je znano, kmetom na pomoč pozvala državljane. Z odzivom je zelo zadovoljna, saj naj bi se prijavilo več kot 500 kandidatov, vendar s terena prihajajo vesti, da vse še zdaleč ni tako enostavno.

Kljub zavidljivo visoki številki prijavljenih kandidatov si namreč pridelovalci hmelja, sadja in zelenjave, ki so letos ostali brez večjega števila tujih sezonskih delavcev, še naprej prizadevajo pridobiti delovno silo za spomladanska opravila. Nekaj stikov z interesenti, ki so se javili na poziv kmetijskega ministrstva, so imeli, še vedno pa si predvsem poskušajo pomagati sami. Kot pravi pridelovalec hmelja in predsednik Združenja hmeljarjev Slovenije Janez Oset, je njihova pomoč v tem času, ko hmeljarji hitijo z napeljevanjem vrvic in hmelja, sicer zelo dobrodošla, vendar hkrati opozarja, da so ti delavci zgolj začasna rešitev, saj se bodo najbrž kmalu vrnili v svoje službe. Zato še naprej delajo na tem, da bi iz Romunije organizirali prevoze sicer že stalnih ekip sezonskih delavcev, ki bi seveda pred začetkom dela najprej teden dni preživeli v karanteni.
Mnogi kmetje tudi tarnajo, da imajo z domačimi delavci slabe izkušnje, predvsem zaradi njihove nezanesljivosti in neusposobljenosti. Ker so se jim na poziv ministrstva javili ljudje iz oddaljenejših krajev po državi, pa tudi menijo, da vsakodnevna vožnja z vseh koncev Slovenije ni dobra rešitev ne z ekonomskega niti varnostnega vidika.
Izjemno razočarana ministrica
Kdor ni vajen, tega dela ne zmore
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se