© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Septembra bodo zaposlili 120 nekdanjih delavcev Novolesa


dolenjski-list
J. A./STA
24. 8. 2011, 18.25
Posodobljeno
02. 09. 2011 · 12:22
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

n_11.jpg
arhiv DL
Na lokaciji Novolesa bo septembra stekla proizvodnja vezanih plošč. (Foto: arhiv DL)

##IMAGE-3454123##

Družba Hit Preless iz Medvod bo skupaj s podjetjem Sago na lokaciji Novolesa, ki je od 1. junija v stečaju, nadaljevala s proizvodnjo vezanih plošč. Vlagatelj, ki je od družbe v stečaju najel proizvodne prostore in opremo, bo zagotovil obratna sredstva za zagon proizvodnje in v začetku septembra v dveh izmenah zaposlil 120 nekdanjih delavcev Novolesa.

Kot so danes sporočili iz Novolesa, sta se nekdanji predsednik in član uprave Novolesa Sergej Murgelj in Robert Štumpf uspela z družbo Hit Preless, ki jo vodi Jure Pregrad, dogovoriti za ohranitev zdravega jedra Novolesa, "ki ima slovenske surovine, tehnologijo, znanje, usposobljene delavce in precejšen tržni potencial".

Stečajna upraviteljica Novolesa Romana Kruhar Puc v sklenitvi najemnih razmerij za najem potrebne industrijske infrastrukture in opreme s tem investitorjem vidi dobre priložnosti za uspešno realizacijo stečajnih procesov, so zapisali.

Z nadaljevanjem proizvodnje vezanih plošč naj bi se povečala stečajna masa, upniki naj bi bili poplačani bolje, kot bi bili sicer, poleg tega pa naj bi zaživel poslovni model, ki ga "zaradi prezadolženosti in drugih sanacijskih spodrsljajev pred stečajem" ni mogla realizirati prejšnja uprava.

Delo bo dobilo 120 od skupno 510 nekdanjih Novolesovih delavcev, lastniki pa lahko računajo na uspešno nadaljevanje dejavnosti. Namere Hit Prelessa in poslovnega partnerja Sago, ki je v lasti Mihe Kozamernika, so po navedbah Novolesa dolgoročne, saj nameravajo "izvajati odgovorno in intenzivno proizvodnjo ter uvajati nove tehnologije, kot sta izboljšanje energetike in uvedba komplementarnih proizvodnih programov".

"S tem uresničujemo enega od svojih poslovnih načrtov in razvojno strategijo, ki bo v prihodnosti še bolj kot v trgovanje usmerjena tudi v proizvodnjo," je dejal Pregrad in napovedal revitalizacijo tudi ostalih zdravih programov Novolesa, predvsem stolarne, kjer že podrobneje izvajajo analize trga in pripravljajo poslovni načrt. Obetajo si povečanje proizvodnje in odpiranje novih delovnih mest na tej lokaciji.

Murgelj pravi, da je Novoles imel in ima tržno perspektivne programe, vendar se zaradi preteklega poslovanja, nekaterih vplivov globalne krize in izrazite nelikvidnosti ter togosti finančnega trga in institucij ni mogel postaviti na svoje noge. Štumpf v nadaljevanju proizvodnje vidi model, ki je v Sloveniji sicer vedno možen, tudi ko se začnejo tako radikalni sanacijski procesi, kot je stečaj, vendar vse prevečkrat spregledan.

Stečajna upraviteljica se je odločila, da bo investitorju v bivši Novoles v okviru svojih pristojnosti omogočila nadaljevanje proizvodnje. "Namen stečajnega postopka ni le razprodaja premoženja z namenom poplačila upnikov, ampak ima tudi ohranitveni pomen, s katerim bo podjetje kljub sedanjemu statusu ustvarjalo novo vrednost," pravi Kruhar Pucova.

Glavni izvršni direktor državne Posebne družbe za podjetniško svetovanje (PDP), ki ima v lasti 24,35 odstotka delnic in 16,69-odstotni delež v osnovnem kapitalu Novolesa, Matej Golob Matzele pa v nadaljevanju proizvodnje vidi "model, ki lahko pripomore k eni od zgodb za ustvarjanje dodane vrednosti nacionalne industrijske infrastrukture, ob hkratnem izkoriščanju znanj in tehnologij ter poslovnih interesov, da iz lesne mase kot dela nacionalnega bogastva ustvarimo prepoznavne izdelke".

Direktor Gozdnega gospodarstva Novo Mesto ter nekdanji predsednik in kasneje član nadzornega sveta Novolesa Andrej Kastelic računa, da bo z najemnikom sklenil poslovno partnerstvo na način, da mu bo za proizvodnjo programa vezanega lesa lahko dobavljal hlodovino po tržnih pogojih. V nadaljevanju proizvodnje vidi odgovorno obnašanje vseh deležnikov in ocenjuje, da se tako najbolje uresničuje namen ohranjanja tradicije predelave listavcev v regiji.

V Straži tako računajo, da bo proizvodnja vezanih plošč v kratkem času zadovoljila tržne potrebe ne samo novega vlagatelja Hit Preless, ampak tudi druge trženjske potrebe po tem polizdelku v Sloveniji in na trgih v širši regiji, vključno z EU. Primerne surovine je namreč v Sloveniji dovolj, zato investitorji ne pričakujejo večjih ovir v dogovorih z dobavitelji, saj bo tako na najboljši način ustvarjena dodana vrednost slovenskemu lesu kot nacionalni industrijski dobrini, so še sporočili iz Novolesa.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.