Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Minimalna plača: »Delamo zato, da lahko živimo, ne le preživimo.«


Mojca Vtič
12. 12. 2019, 22.25
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Medtem ko se v Sloveniji na glas govori o povprečni plači, ki naj bi septembra letos znašala 1.712 evrov bruto, kar pomeni 1.105 evrov neto, še vedno okoli 45.800 Slovencev in Slovenk (od tega približno 36.080 v zasebnem sektorju) na račun mesečno prejme približno 625 evrov. To pomeni, da delavec za opravljeno delo, torej osem ur na dan, 40 ur na teden, ne prejme niti toliko, da bi presegel prag revščine, ki znaša 662 evrov na mesec!

1576164374_cg_naslovnica_96.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Razlog gre iskati tudi v sistemu obračunavanja minimalne plače, ki trenutno dovoljuje, da se v minimalno plačo, kot je mogoče razbrati iz plačilne liste ene izmed delavk v Podravju, vštevajo dodatki, kot so popoldanski dodatek, dodatek za preseganje norme, dodatek za minulo delo oz. delovna doba …

O sistemu obračunavanja dodatkov, ki je diskriminatoren do delavcev z najnižjo plačo, je izvršna sekretarka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Andreja Poje dejala: »Zadrega je, da naš plačni sistem v zasebnem in javnem sektorju temelji na sistemu iz pretekle države, izpred osamosvojitve. Vsi ugotavljamo, da je ta sistem nepregleden in zastarel. Temelji na tem, da so osnove nizke z veliko dodatki. Prizadevamo si, da bi spremenili plačni sistem. Da bi postavili pravilno ceno delu. Vendar konsenza ne dosežejo niti delodajalci. Zakaj? Ker na način, kot je sedaj, lažje prihaja do zlorab, sistem je nepregleden in netransparenten ter omogoča ribarjenje v kalnem.«

Višja minimalna plača, izvzeti dodatki

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.