Boj za delavske pravice še zdaleč ni končan

##IMAGE-3348709##
Jutri je prvi maj, največji delavski praznik. Kot opozarja Goran Lukič, izvršni sekretar ZSSS za politike zaposlovanja, migracije in odnose z javnostmi, imamo še kako veliko razlogov, da poudarimo, da se delavski boj še zdaleč ni končal. Še več – prav v tem času je še kako pomembno, da stopimo skupaj in se organizirajmo v boju za delavske pravice in proti izkoriščevalskemu kapitalu, meni.
Inšpektorat RS za delo (IRSD) namreč obravnava ogromno novih zadev; v letu 2013 so na inšpektoratu obravnavali 6.549 novih prijav. Med vsemi opravljenimi 10.958 pregledi je IRSD ugotovil kršitve v kar 89 odstotkih primerov; od tega 3.601 na področju plačila za delo, 1.688 na področju evidenc; 1.681 na področju pogodb o zaposlitvi in 784 na področju zaposlovanja na črno.
Področje plačila za delo je že peto leto najpogosteje ugotovljena kršitev na področju delovnih razmerij (2009 -2013).
IRSD je v letu 2013 prav tako zabeležil bistven porast kršitev zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti (1.688) kot leto prej (1.250): Inšpektorji ugotavljajo, da delodajalci vodijo prirejene evidence, pisane za nazaj ali dvojne evidence, ki so prirejene za inšpektorje.
V povezavi s kršitvami glede evidenc IRSD pogosto ugotavlja povezavo s kršitvami glede odmorov in počitkov, ki so ugotovljene pri delodajalcih, ki zaposlujejo državljane držav EU in tujce - kršitve pa je nato težko dokazati, saj jih ti delavci redko prijavijo ali pa se ne želijo dodatno izpostavljati.
Na področju zaposlovanja na črno je IRSD v letu 2013 ugotovil za 17 odstotkov več kršitev kot leta 2012 (784).
NE PLAČUJEJO PRISPEVKOV ZA SOCIALNO VARNOST
Terjani znesek dolga iz naslova prispevkov za socialno varnost se je povečal iz 272.718.431 evrov v letu 2010 na 377.962.297 evrov. Od leta 2010 do 31. 12. 2013 je DURS na podlagi izdanih sklepov o davčni izvršbi izterjal za 479,1 milijonov evrov dolga iz naslova prispevkov.
DURS je v postopkih davčnega nadzora ugotovil vrsto nepravilnosti, med njimi: REK obrazci so bili davčnemu organu predloženi, vendar prispevki za socialno varnost in akontacije dohodnine niso bili plačani; plače so izplačane neredno, z zamudo, posledično tudi neredno in z zamudo oddani REK obrazci in plačane dajatve; nepravilno izkazani datumi izplačila plač na REK obrazcih; nepravočasno predloženi REK obrazci.
Inšpektorji so ob tem izpostavili problem nedosegljivosti zavezancev za davek, predvsem državljanov bivših jugoslovanskih republik, le ti namreč na prijavljenih naslovih ne poslujejo, nimajo poštnih predalov in nimajo objavljenih telefonskih številk.
DURS ugotavlja, da marsikateri zavezanec, ki ni oddajal REK obrazcev in tudi ni plačeval obveznih dajatev, pri katerem je bil na tej podlagi opravljen postopek davčnega inšpekcijskega nadzora za obdobja po opravljenem nadzoru ponovno ne predlaga REK obrazcev in ne plačuje obveznosti. Poleg povratnikov se pojavljajo vedno nove družbe in samostojni podjetniki, ki ne predlagajo REK obrazcev, pa imajo zaposlene, z razlogom, da predložitev REK obrazcev zahteva tudi plačilo prispevkov, za kar pa zaradi slabe likvidnosti nimajo dovolj sredstev.
DURS je v letu 2010 vložil 81 kazenskih ovadb zaradi suma storitve kaznivega dejanja kršitve temeljnih pravic delavcev. Policiji je bilo posredovanih tudi 121 naznanil zaradi suma storitve kaznivega dejanja. Pristojna tožilstva so v 5 primerih vložila obtožni akt, obtožni predlog na pristojna sodišča. V letu 2013 sta bili vloženi 2 kazenski ovadbi ter 19 naznanil kaznivega dejanja.
Okrajna sodišča v obsodilnih sodbah pa izrekajo predvsem opozorilne sankcije – pogojne obsodbe zaporne kazni s posebnim pogojem plačila neporavnanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ugotavlja Lukič.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se