Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Ministra zadevo preučila, a vseeno nista razumela


10. 11. 2009, 09.20
Posodobljeno
10. 12. 2009 · 21:12
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

344_4408.jpg
I. Vidmar
Silvo Mesojedec se ne da. (Foto: I. Vidmar)

##IMAGE-3286835##

Predsednik regijske civilne iniciative za reševanje romske problematike Silvo Mesojedec se je odzval na odgovor ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, ki ga je iniciativa dobila na javni poziv, ki ga je poslala ministroma Svetliku in Erjavcu pred mesecem. V odzivu med drugim poudarja, da jim odgovarjajo, da so poziv proučili, a da ga očitno niso razumeli, in jim še enkrat pošilja najpomembnejše dele besedila poziva. Odgovor Mesojedca objavljamo nespremenjenega v celoti.

REGIJSKA CIVILNA INICIATIVA ZA REŠEVANJE ROMSKE PROBLEMATIKE

Dolenje Kamence 3

8000 Novo mesto

MINISTRSTVO ZA DELO, DRUŽINO IN SOCIALNE ZADEVE

DIREKTORAT ZA SOCIALNE ZADEVE

Kotnikova 5

1000 Ljubljana

ZADEVA: Javni poziv za pripravo programa, ki naj izenači vse socialno šibke državljane v Sloveniji

Spoštovani,

Prejeli smo vaš odgovor št. 129-826/2009-2 na naš javni poziv za pripravo programa, ki naj izenači vse socialno šibke državljane v Sloveniji.

V dopisu navajate, da ste naš dopis proučili, vendar je več kot očitno, da niste razumeli, kaj smo želeli doseči z javnim pozivom. Naj zato ponovim določeno besedilo, ki je bistvenega pomena v našem pozivu:

Slovenija je pravna in socialna država. To razglaša 2. člen 1. Ustave republike Slovenije. Socialna država ne pomeni samo dodeljevanje socialnih pomoči določenemu sloju prebivalstva, socialna država pomeni pravico do dostojnega življenja. Ljudje, mnogi med njim trdo garajo, pa nimajo za preživetje, stanovanja so draga, možnosti mladih so iz dneva v dan manjše.

Opozoriti je treba, da so v Sloveniji vsakomur zagotovljene enake človekove pravice in temeljne svoboščine, ne glede na narodnost, raso spol, jezik, vero, politično ali drugo prepričanje, gmotno stanje, rojstvo, izobrazbo, družbeni položaj ali katerokoli drugo osebno okoliščino.

Zato se sprašujemo, kje je pravica do socialne varnosti. V 50. členu ustave je zapisano da imajo državljani pravico do socialne varnosti. Zakaj postajamo dežela socialnih razlik? Nekdo trdo dela za minimalno plačilo cel mesec, nekdo pa z sejnino v nadzornem svetu dobi večje plačilo. Nekdo izgubi službo zaradi slabega položaja podjetja in ne more več plačevati niti položnic, nekoga pa razrešijo z vodstvenega položaja in mu nato dajo odpravnino v znesku, za katerega bi delavec delal desetletja. Država je dolžna pomagati nemočnim. Otroci uživajo posebno varstvo in skrb ( 56. člen ustave).

Ne želimo si družbe, ki kupuje socialni mir s podporami, zahtevamo pravo socialno državo, ki temelji na načelih spoštovanja in upoštevanja načela enakopravnosti in enakega obravnavanja.

Zahtevamo odgovore, ali delo resornih ministrstev temelji na načelih uresničevanja enakega obravnavanja oziroma, kako se v Republiki Sloveniji spoštujejo direktive Evropske skupnosti:

V Republiki Sloveniji je precejšnje število prebivalcev, ki za svoje delo prejemajo takšne dohodke, da niti ne razmišljajo o nakupu zemljišča, kjer bi si lahko sami zgradili svoj dom. Veliko njih živi v stanovanjskih blokih, hodi na delo in redno plačuje položnice.. Iz razloga nizkih prejemkov in visokih cen gradbenih parcel ne pomišljajo, da bi si na drugačen način rešili stanovanjski problem.

Določitev socialnih zemljišč, katera bi pod enakimi pogoji lahko kupovali, bi izenačil pravice vseh socialno šibkih prebivalcev Slovenije. Zato iz navedenih razlogov na podlagi 41. v zvezi s 44. in 45. členom 1. Ustave Republike Slovenije

p o z i v a m r e s o r n a m i n i s t r a ,

da v skladu s svojimi pooblastili ukreneta vse, da bodo državni uradniki in državna uprava, ki vodi državo zagotovili izdelavo načrtov za pomoč in uresničitev načel socialne države tako, da bodo lahko prebivalci in državljani Republike Slovenije zaživeli svobodno in ustvarjalno življenje, si zgradili domove in ustvarili družine v luči deklariranega 2. člena Ustave.

Če boste ponovno prebrali naš poziv, predvsem pa želeli doumeti bistvo poziva, potem lahko preprosto odgovorite, ali boste vse socialno šibke državljane Slovenije izenačili pri dodeljevanju pravic ali ne. V pozivu smo le navedli Rome, kot skupino socialno šibkih državljanov ( čeprav glede na vozni park, ki ga poseduje lepo število Romov to že dolgo niso vsi), ki so po privilegijih nad ostalimi socialno šibkimi prebivalci. Torej, naš poziv je temeljil na primeru in pozivu po izenačitvi pravic tudi do ostalih državljanov Republike Slovenije, zato pričakujemo, da boste naš poziv ponovno temeljito proučili in nato podali odgovor nanj. Predvsem pa si želimo dejanja, ki bodo vodila v realizacijo javnega poziva.

predsednik regijske civilne iniciative za reševanje romske problematike

Silvo Mesojedec


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.