Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
"Dan osvoboditve" ZDA
Čas branja 2 min.

Spremljamo: svetovno gospodarstvo v pričakovanju Trumpovih carin


R.M.
2. 4. 2025, 20.30
Posodobljeno
21:43
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli

Ameriški predsednik Donald Trump naj bi danes popoldne ob 16. uri po lokalnem času (ob 22. uri po srednjeevropskem času) napovedal dodatne carine na uvoz blaga v ZDA. Podjetja, potrošniki in vlagatelji po vsem svetu so zaskrbljeni zaradi grožnje svetovne trgovinske vojne, Trump razglaša "dan osvoboditve".

profimedia-0982179788.jpg
Profimedia
Ameriški predsednik Donald Trump naj bi spregovoril ob 22. uri po našem času.

Trump je v nedeljo napovedal, da bo danes naznanil nove vzajemne carine, ki jih bodo deležne vse države, ne zgolj tiste, s katerimi ZDA beležijo največja trgovinska neravnovesja. Ob tem je današnjo sredo označil za "dan osvoboditve".

Cilj vzajemnih carin, ki jih bo danes popoldne ob 16. uri po lokalnem času (ob 22. uri po srednjeevropskem času) razkril Trump, je izenačitev z višjimi carinskimi stopnjami za določeno blago v drugih državah in povrnitev "škode," ki naj bi jo ZDA v blagovni menjavi utrpele zaradi nekaterih necarinskih ovir.

Ameriški mediji so poročali, da naj bi Trump razmišljal o vsesplošnih carinah v višini okoli 20 odstotkov in ne o različnih višinah uvoznih dajatev za različne države. V Beli hiši teh navedb niso želeli potrditi.

Je pa tiskovna predstavnica Bele Hiše Karoline Leavitt povedala, da bodo nove carine začele veljati takoj po Trumpovi objavi, medtem ko bodo 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov začele veljati v četrtek.

Evropa napoveduje protiukrepe

Države po svetu, med njimi tudi EU, napovedujejo protiukrepe, a hkrati zagotavljajo, da so pripravljene na dodatne pogovore. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v torek dejala, da si Evropa želi doseči rešitev s pogajanji, vendar bo po potrebi zaščitila svoje interese.

profimedia-0982512390.jpg
Profimedia
Britanski premier Starmer je napovedal, da se bodo odzvali za zaščito nacionalnih interesov.

Tudi britanski premier Keir Starmer je napovedal, da se bodo odzvali za zaščito nacionalnih interesov. Mehiška predsednica Claudia Sheinbaum medtem meni, da lahko povračilni ukrepi položaj le še poslabšajo.

Kdo arhitekti Trumpovega "dneva osvoboditve"?

Po poročanju Sky News glavni trgovinski svetovalec Peter Navarro, ki je med Trumpovo prvo administracijo zagovarjal stroge carine za Kitajsko. Zaradi zavračanja skupnih ekonomskih konceptov je bil opisan kot "orwellovski".

profimedia-0980741489.jpg
Profimedia
Glavni trgovinski svetovalec ZDA Peter Navarro.

Minister za trgovino Howard Lutnick, dolgoletni demokrat, milijarder, ki je prebegnil k Trumpu pred kampanjo leta 2020. Trumpove carine je nedavno označil za "najpomembnejšo stvar, ki jo je Amerika kdaj imela".

profimedia-0980016979.jpg
Profimedia
Minister za trgovino Howard Lutnick je od demokratov prebegnil k republikancem.

Finančni minister Scott Bessent. Milijarder, ki trdi, da je desetletja star trgovinski sistem, ki temelji na tem, da ZDA absorbirajo svetovni izvoz, "pokvarjen in nevzdržen" in da so potrebne carine, da se ga popravi.

profimedia-0975789023.jpg
Profimedia
Finančni minister, milijarder Scott Bessent.

In trgovinski predstavnik ZDA Jamieson Greer, še en oster zagovornik tarif, ki velja za podaljška svojega predhodnika Roberta Lighthizerja in naj bi bil idejni vodja današnje "osvoboditve".

profimedia-0963650183.jpg
Profimedia
Trgovinski predstavnik ZDA Jamieson Greer naj bi veljal za glavnega arhitekta vzajemnih carin.

V uradu trgovinskega predstavnika ZDA (USTR) so v ponedeljek objavili letno poročilo o trgovinski oceni; gre za kar 397 strani dolgo poročilo o carinskih in drugih ovirah držav, ki so trgovinske partnerice ZDA.

Trgovinski predstavnik ZDA Greer je ob objavi poročila poudaril, da v sodobni zgodovini še noben ameriški predsednik ni namenil toliko pozornosti "obsežnim in škodljivim oviram na področju zunanje trgovine" kot Trump.

Zaenkrat sicer še ni znano, kako, če sploh, bo to poročilo vplivalo na vzajemne carine, ki jih namerava pred svetom razgrniti Trump.

Trgovinske ovire predvsem tehnične narave

Po poročanju tiskovne agencije Reuters poročilo vključuje številne trgovinske ovire, ki so povsem tehnične narave in so posledica zakonodaje v posameznih državah. To je posebej očitno v primeru Evropske unije, ki ima najstrožjo zakonodajo na področju varne hrane. Uvoz hrane v EU je zato podvržen visokim standardom, ki pa jih ameriški proizvodi zlasti na področju gensko spremenjenih pridelkov in vsebnosti določenih prepovedanih pesticidov seveda ne dosegajo.

profimedia-0879311028.jpg
Profimedia
Uvoz hrane v EU je podvržen visokim standardom, ki pa jih ameriški proizvodi ne dosegajo.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.