Pred Trumpovo bombo objavili kar 397 strani dolgo poročilo o trgovinskih ovirah
Administracija Donalda Trumpa je dan pred napovedano razgrnitvijo novih vzajemnih carin, ki bodo veljale za vse države, objavila dolg seznam politik in predpisov na področju trgovine, ki jih imajo v veljavo druge države in ki jih v ZDA obravnavajo kot trgovinske ovire.

Kot smo že poročali, je Donald Trump je v nedeljo napovedal, da bo v sredo naznanil nove vzajemne carine, ki jih bodo deležne vse države, ne zgolj tiste, s katerimi ZDA beležijo največja trgovinska neravnovesja. Trump je to sredo ob tem označil za »dan osvoboditve.« Trump je sicer uradnikom že februarja ukazal, naj pregledajo ameriško trgovinsko bilanco z vsemi državami in mu pripravijo seznam protiukrepov za tiste, pri katerih je trgovinsko neravnovesje najvišje. Cilj vzajemnih carin, ki jih bo predvidoma jutri razkril Trump, je izenačitev z višjimi carinskimi stopnjami za določeno blago v drugih državah in povrnitev »škode,« ki naj bi jo ZDA v blagovni menjavi utrpele zaradi nekaterih necarinskih ovir. Takšna je vsaj obrazložitev Trumpove administracije.
V uradu trgovinskega predstavnika ZDA (USTR) so včeraj objavili letno poročilo o trgovinski oceni. Gre za kar 397 strani dolgo poročilo o carinskih in drugih ovirah držav, ki so trgovinske partnerice ZDA. V njem so podrobno opisane povprečne carinske stopnje in necarinske ovire, ki vključujejo vse od predpisov na področju varne hrane do zahtev na področju obnovljivih virov energije in celo predpisov na področju javnih naročil.
Trgovinski predstavnik ZDA Jamieson Greer je ob objavi poročila poudaril, da v sodobni zgodovini še noben ameriški predsednik ni namenil toliko pozornosti »obsežnim in škodljivim oviram na področju zunanje trgovine« kot Trump. »Administracija si pod njegovim vodstvom prizadeva za reševanje teh nepravičnih in nevzajemnih praks.«
Zaenkrat še ni znano, kako, če sploh, bo to poročilo vplivalo na vzajemne carine, ki jih namerava jutri pred svetom razgrniti Trump.
Po poročanju tiskovne agencije Reuters poročilo vključuje številne trgovinske ovire, ki so povsem tehnične narave in so posledica zakonodaje v posameznih državah. To je posebej očitno v primeru Evropske unije, ki ima najstrožjo zakonodajo na področju varne hrane. Uvoz hrane v EU je zato podvržen visokim standardom, ki pa jih ameriški proizvodi zlasti na področju gensko spremenjenih pridelkov in vsebnosti določenih prepovedanih pesticidov seveda ne dosegajo.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se