Foto: Pred baziliko se vijejo dolge vrste ljudi, ki se želijo posloviti od papeža
Vatikan je danes razglasil devetdnevno žalovanje za papežem Frančiškom, ki se bo začelo na dan njegovega pogreba v soboto. V baziliki svetega Petra so se danes verniki začeli poslavljati od papeža Frančiška, do večera se mu je poklonilo že skoraj 20.000 žalujočih.

Vedno večje število vernikov prihaja na Trg svetega Petra, da bi se poklonili papežu Frančišku. Verniki z vsega sveta na to priložnost pred baziliko čakajo v dolgih vrstah več ur in vse kaže, da se bo jutri in pojutrišnjem naval vernikov še povečal. Zaradi velikega števila vernikov v Vatikanu so podaljšali čas odprtja bazilike.
Prvotno je bil dostop do bazilike predviden do polnoči, vendar bo ostal omogočen tudi po tem času. Varnostne sile trenutno zagotavljajo vstop brez točno določenega časa zaprtja. Čakalna doba pa je ocenjena na najmanj štiri ure, so okoli 22.30 poročali italijanski mediji.

Od prvega papeža iz Latinske Amerike, ki je katoliško cerkev vodil 12 let, naj bi se verniki, ki so jih v baziliko začeli spuščati danes po 11. uri, danes lahko poslovili do polnoči. A ker je naval vernikov veliko večji od pričakovanega, bi lahko čas odprtja bazilike podaljšali, so sporočili v Vatikanu.

Po navedbah vatikanskih varnostnih služb je na vstop v baziliko in slovo od papeža popoldne čakalo okoli 100.000 ljudi. Čakalne vrste pa so iz ure v uro daljše. Verniki se bodo od priljubljenega papeža lahko poslovili še v četrtek od 7. ure do polnoči, v petek pa od 7. do 19. ure.

Vatikan razglasil devetdnevno žalovanje za papežem
Devetdnevno žalovanje, ki se začne na dan pogreba papeža, so razglasili v skladu s tradicijo. T. i. novemdiales spremljajo tudi vsakodnevna maša in molitve, zastave pa visijo na pol droga.
Danes popoldne je bila tudi druga splošna kongregacija kardinalov, na kateri so razpravljali o naslednjih korakih. Zaenkrat še niso razglasili termina za konklave, se pa mora začeti od 15 do 20 dni po smrti papeža. Običajno se začne po končanem žalovanju.
Krsto s truplom papeža Frančiška so v baziliko iz Doma svete Marte v Vatikanu, kjer je prebival in umrl, prenesli dopoldne. Obred prenosa krste je vodil kardinal komornik Kevin Farrell, po navedbah vatikanskega tiskovnega urada pa se ga je udeležilo okoli 80 kardinalov. Na Trgu svetega Petra pred baziliko je sprevod s krsto papeža po ocenah žandarmerije pričakalo 20.000 ljudi.
V baziliki so leseno krsto, oblazinjeno z rdečim blagom, postavili pred glavni oltar. V skladu s papeževimi željami krsta ni na posebnem odru, imenovanem katafalk, temveč le na skromnem, rahlo nagnjenem lesenem podestu. Frančišek je oblečen v rdečo obleko, na glavi ima papeško mitro, v rokah pa rožni venec.

Pred baziliko se vijejo dolge vrste ljudi, ki se želijo posloviti od papeža. Mnogi si večurno čakanje za vstop v baziliko krajšajo z molitvijo in petjem. V cerkvi pa se množica tiho sprehodi mimo odprte krste s Frančiškom. Nekateri ob tem jokajo, nekateri imajo v naročju otroke. Številni verniki so skušali poklekniti pred pokojnikom, da bi molili ali meditiral, vendar jih je policija prosila, naj gredo naprej.
Pričakovati je, da se bo Frančišku še zadnjič poklonilo več deset tisoč ljudi. Od njegovega predhodnika Benedikta XVI., ki je umrl 31. decembra 2022, se je poslovilo 200.000 vernikov.

Da bi lažje obvladali veliko množico ljudi, so na trgu postavili kovinske pregrade za usmerjanje toka obiskovalcev. Na dostopih do trga so uvedli strožje varnostne ukrepe, vernikom pa bodo delili vodo v plastenkah. Za varnost v Vatikanu in okolici skrbi več kot 2000 policistov.
Krsto s papežem bodo v petek ob 20. uri zaprli, obred zaprtja bo vodil kardinal Farrell. Krsta bo sicer v vatikanski baziliki do sobote, ko bo pogreb na Trgu svetega Petra. Na njem pričakujejo okoli 200.000 ljudi, med njimi številne svetovne voditelje. Zatem bodo Frančiška na njegovo željo pokopali v rimski baziliki Marije Snežne.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se