Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Boeing 747
Čas branja 1 min.

Trump sprejel darilo iz Katarja, ki je sprožilo politični vihar


STA
R.M.
21. 5. 2025, 22.31
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Obrambni minister ZDA Pete Hegseth je danes sprejel katarsko darilo v obliki boeinga 747, ki ga bo uporabljal predsednik Donald Trump, je sporočil tiskovni predstavnik Pentagona Sean Parnell. Dodal je, da bodo letalo najprej predelali in poskrbeli za ustrezne varnostne ukrepe.

profimedia-0999413381.jpg
Profimedia
Trump in katarski emir šejku Tamim bin Hamad Al Thani pred dnevi v Dohi.

Parnell ni odgovoril na vprašanje, ali je Trumpova vlada plačala za letalo, vsa dodatna vprašanja pa je usmeril na zračne sile ameriške vojske.

Tiskovni predstavnik letalskih sil je za CNN povedal, da se v skladu z navodili obrambnega ministra Hegsetha letalske sile pripravljajo na oddajo naročila za modifikacijo letala Boeing 747 za prevoz izvršnih organov. Podrobnosti v zvezi s pogodbo pa so zaupne.

Katarsko darilo Trumpu je sprožilo politični vihar. Demokrati in več vplivnih republikancev opozarjajo, da to ni etično oziroma je v nasprotju z ustavo, ki predsedniku prepoveduje prejemanje dragih daril iz tujine.

Trump sicer trdi, da bo letalo po njegovi upokojitvi postalo del njegove predsedniške knjižnice oziroma muzeja, kar z drugimi besedami pomeni, da bo postalo njegovo.

Trump je trdil, da je z darilom prišla do njega katarska vlada, a so ameriški mediji v ponedeljek poročali, da je bilo obratno. Po Trumpovem nastopu mandata 20. januarja so letalske sile ZDA stopile v stik z Boeingom in dobile odgovor, da podjetje še dve leti ne bo moglo dobaviti novih letal za predsednikovo uporabo, poroča CNN.

Trump je letalo želel prej in pri zračnih silah so ugotovili, da ima ustrezno novo letalo Katar. Pentagon je nato začel pogovore, v katerih je sodeloval Trumpov posebni odposlanec Steve Witkoff, poroča CNN.

Vendar so bile letalske sile sprva prepričane, da bo transakcija s Katarci vključevala prodajo letala in ne donacije, so za CNN povedali obrambni uradniki.

Poleg etičnih in pravnih vprašanj je opremljanje in nameščanje potrebne varnostne in komunikacijske opreme na rabljeno letalo druge vlade, tudi prijateljske, zelo zahtevna naloga.

To bi lahko trajalo dve leti in stalo več kot okrog 400 milijonov dolarjev, kolikor je letalo vredno, so za CNN povedali sedanji in nekdanji uradniki. Ameriške vohunske in varnostne agencije bi morale letalo v bistvu razstaviti in ga ponovno sestaviti s potrebno opremo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.