Odvzem vozniškega dovoljenja: brez lahko ostanete celo pet let
Pri nas je treba za pridobitev vozniškega dovoljenja vložiti veliko časa in denarja, zlasti zdaj, ko primanjkuje tako inštruktorjev vožnje kot ocenjevalcev. A če vozite pod vplivom alkohola ali drog, ali pa če krepko presežete hitrostne omejitve, vam bodo dovoljenje zelo verjetno vzeli, in da bi ga spet pridobili, boste potrebovali veliko potrpljenja.

Na policiji so nam povedali, da so lani začasno odvzeli 8318 dovoljenj za vožnjo vozil kategorije B, leta 2023 pa 9834.
Vendar je v večini primerov, v kar 95 odstotkih, kršitelj nato »pogojno« dobil dovoljenje vrnjeno. Na drugi strani so vrnili tudi 73 odstotkov motornih vozil, ki jih je zasegla policija. Teh je bilo skupno 2669, vrnili pa so jih 1950.
Kot najpogostejši vzrok začasnega odvzema vozniškega dovoljenja so na policiji navedli vožnjo pod vplivom alkohola, drog oziroma drugih psihoaktivnih snovi ter »storitev prekrškov, za katere je predpisano tolikšno število kazenskih točk, da preneha veljavnost vozniškega dovoljenja«.

Moški storijo več prekrškov
Policija ne vodi evidenc po spolu, a po nekaterih drugih podatkih je največ takih prekrškarjev moških. Moški torej storijo več prometnih prekrškov kot ženske. Statistični podatki kažejo, da so odgovorni za približno 75 odstotkov vseh prometnih nesreč, pri čemer povzročijo kar 90 odstotkov smrtnih nesreč. Prav tako so moški v 91 odstotkih primerov kaznovani zaradi vožnje pod vplivom alkohola.
Pri odvzemu vozniškega dovoljenja ločimo začasni odvzem, ki traja do konca celotnega pravnega postopka, to je v povprečju od enega meseca do pol leta, včasih celo več. Druga zgodba pa je dolgoročni odvzem, ta se zgodi, če voznik zbere 18 kazenskih točk oziroma mladi voznik sedem kazenskih točk. Takoj je lahko ob dovoljenje tudi ob enem samem prekršku, na primer ob prehitri vožnji (več kot 50 kilometrov na uro nad dovoljeno omejitvijo v naselju); če mu namerijo več kot 0,5 grama alkohola na kilogram krvi; če vozi pod vplivom drog; zanemari rdečo luč; vozi v napačno smer po avtocesti ali hitri cesti; ali pa denimo pobegne s kraja hujše prometne nesreče, če naštejemo le nekaj primerov. Lahko pa se kazenske točke nabirajo sčasoma, z različnimi prekrški.
Po kazenskem zakoniku lahko vozniku odvzamejo dovoljenje za obdobje od šest mesecev do pet let, če pa stori hujše dejanje (na primer povzročitev smrti), je možno tudi trajno odvzetje. Večinoma zaradi resnih prekrškov dovoljenje odvzamejo za eno do tri leta, če pa je bilo odvzeto zaradi števila zbranih kazenskih točk, odvzem traja tudi do dve leti.

Dolgotrajno pridobivanje novega dovoljenja
Ponovna pridobitev dovoljenja ni lahka naloga. Najprej mora kandidat opraviti kontrolni zdravstveni pregled, obiskati psihološko svetovanje ali pa se ponovno usposabljati v šoli vožnje. Pri tem mora seveda upoštevati nekaj kriterijev. Najprej mora miniti rok odvzema, torej ne more začeti aktivnosti, preden poteče odvzem dovoljenja, sledi že omenjeno novo zdravniško spričevalo, če pa so mu odvzeli izpit zaradi prekoračitve 18 kazenskih točk, mora opraviti izredni preizkus znanja, in sicer tako teoretični del kot vozniški izpit z vožnjo v prometu. Če so bili prekrški povezani za uživanjem alkohola ali drog, je treba še na dodatno usposabljanje. Kot navajajo poznavalci, naj bi okoli 40 odstotkov voznikov po odvzemu dovoljenja potrebovalo več kot en poskus, da uspešno prestanejo vse zahtevane postopke.
Koliko stane ponovno opravljanje izpita?
Seveda je cena novega izpita odvisna od tega, kaj mora kandidat izpolnjevati. Od tečajev, izpitov, zdravniških pregledov do delavnic in podobno. Stroške lahko v grobem, upoštevaje nov tečaj za voznika, psihološki test, zdravniški pregled, pripravo in opravljanje izpita, ocenimo na okoli 600 evrov in več.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se