Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

V Krupi našli prve žive jamske školjke v Sloveniji


lokalno
16. 11. 2010, 00.00
Posodobljeno
14:06
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

skoli.jpg
Arhiv Lokalno.si
krupa_skoljke.jpg
To je to - kuščerjeva kongerija!

Ni še dolgo tega, kar smo se razveselili novic, da človeške ribice domujejo tudi na območju Straže, kar se naravovarstveniki veselijo novega odkritja na našem koncu. Slovenski in hrvaški speleobiologi so namreč v izviru belokranjske Krupe našli podvrsto edine jamske školjke na svetu, sporočajo z Zavoda za varstvo narave.

Gre za jamsko školjko kuščerjeve kongerije (Congeria kusceri), ki je torej edina podzemska školjka na svetu, izvir Krupe pri Semiču pa do sedaj njeno edino nahajališče v Sloveniji. Školjka je relikt (živi ostanek) terciarne favne, ki je preživel neugodne razmere v površinskih vodah z umikom v podzemlje, druge vrste njenega rodu pa so izumrle. Tudi za jamsko školjko so menili, da je izumrla, vse do leta 1934, ko so našli njene lupinice v Dalmaciji. Prve žive školjke pa so slovenski biospeleologi našli leta 1962 v Hercegovini in jih opisali kot novo vrsto. Kasneje sta bili najdeni še populaciji na Velebitu, vzhodni Bosni in seveda ob Krupi. 

V izviru Krupe so bile do sedaj najdene le lupinice, saj v globini ni prehoda v jamsko zaledje, kjer bi lahko našli žive živali. Na srečo je ob reki Krupi še en izvir, iz katerega podzemski tok prinaša lupinice jamskih školjk. Jamski potapljači Potapljaškega kluba Bela krajina so za njim odkrili daljšo vodno jamo. 

Minulo nedeljo, 14. novembra, so slovenski strokovnjaki skupaj s hrvaškimi biospeleologi, ki raziskujejo sorodstvene vezi med dinarskimi populacijami, našli žive živali in s tem tudi odgovor na vprašanje: če so belokranjske kongerije zaradi dolgotrajne izolacija celo samostojna podvrsta jamske školjke.

Za celo Slovenijo je bil to s področja znanosti velik dan, sporočajo z Zavoda za varstvo narave.

Fotografije iskanja školjk v izviru Krupe so nam poslali z Zavoda za varstvo narave:


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.