Umrl je papež Frančišek
Papež Frančišek je danes umrl, star 88 let, so sporočili iz Vatikana. Frančišek je umrl dan po tistem, ko se je na velikonočno nedeljo pojavil na Trgu svetega Petra.

Vest o smrti papeža Frančiška je sporočil kardinal Kevin Farrell. "Dragi bratje in sestre, z globoko žalostjo moram naznaniti smrt našega svetega očeta Frančiška," je dejal ter dodal, da se je rimski škof Frančišek "danes zjutraj ob 7.35 vrnil domov k Očetu." Farrell je izjavil še, da je bilo Frančiškovo "celotno življenje posvečeno služenju Gospodu in njegovi cerkvi."
Kot je znano, so papeža 14. februarja zaradi bronhitisa sprejeli v rimsko bolnišnico Gemelli, kjer so mu zdravniki pozneje diagnosticirali pljučnico obeh pljučnih kril. Po 38 dneh v bolnišnici so ga nedavno odpustili, papež pa se je vrnil v svojo rezidenco, kjer je nadaljeval z okrevanjem.
Frančišek je v nedeljo več deset tisoč vernikom podelil blagoslov Urbi et Orbi. Na Trgu svetega Petra je poslanico spremljalo približno 35.000 vernikov. Po končani poslanici je Frančišek v svojem t. i. papamobilu še približno 15 minut krožil po trgu in kljub očitni utrujenosti mahal navzočim vernikom, poroča STA.
- Papež, ki se je zavzemal za najbolj zapostavljene skupine
- Cerkev po smrti papeža brez vodstva, kaj sledi
- Papeža Frančiška bodo položili v preprosto leseno krsto
Papež Frančišek je bil prvi latinskoameriški papež, tudi prvi neevropski papež po 1300 letih in prvi papež z imenom Frančišek. Rodil se je 17. decembra 1936 v Argentini kot Jorge Mario Bergoglio. Le nekaj dni pred tridesetim rojstnim dnem je postal duhovnik. Njegova kariera se je nato strmo vzpenjala v hierarhiji katoliške cerkve. Leta 1998 je postal nadškof v glavnem mestu Buenos Aires, leta 2001 pa ga je papež Janez Pavel II. imenoval za kardinala.
Po odstopu Benedikta XVI. so ga 13. marca 2013 na konklavu izvolili za 266. papeža rimsko-katoliške cerkve. Izvolitev za Bergoglija je bila precejšnje presenečenje tako za zbrane na Trgu svetega Petra kot za poznavalce, novinarje in komentatorje. Izvoljen je bil v enem najkrajših konklavov: drugi dan konklava in peto glasovanje je 115 kardinalov, ki so bili zaprti v Sikstinski kapeli, prineslo ime novega papeža.
Kaj sledi
S smrtjo Frančiška se v skladu s tradicijo začenja proces žalnih slovesnosti in pogreba, ki bo dosegel vrhunec z zborom konklava kardinalov, ki bo izbral njegovega naslednika. Medtem bo vsakodnevne posle v Vatikanu vodil njegov komornik, irski kardinal Farrell, ki je potrdil papeževo smrt, poroča STA.
Za razliko od mnogih njegovih predhodnikov zadnje počivališče Frančiška ne bo v Baziliki svetega Petra v Vatikanu, ampak verjetno v rimski baziliki Marije Snežne. Ta cerkev je bil eden njegovih najljubših krajev v času njegovega življenja. Tja se je odpravil takoj po izvolitvi za papeža marca 2013. Baziliko je zadnjič obiskal na cvetno nedeljo prejšnji teden.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se