Težave, ki pestijo slovensko cerkev: vse manj duhovnikov, pa tudi vernikov
Medtem ko na Poljskem mladi duhovniki čakajo v vrsti za lastno župnijo, je v Sloveniji ravno obratno; pri nas je namreč vse več primerov, ko en duhovnik skrbi za duševno hrano v več župnijah. Pomanjkanje duhovniškega kadra, zlasti župnikov, je že stara težava slovenske katoliške cerkve. Stari odhajajo v pokoj, za njimi ostajajo prazna župnišča, njihove ovčice pa prevzame duhovnik iz ene od sosednjih župnij. Po cerkvenih podatkih se je njihovo število v obdobju od 2010 do 2020 zmanjšalo za 17,55 odstotka, z 21,7 odstotka pa največji upad beležijo v Nadškofiji Maribor.

Vseh duhovnikov skupaj, tako škofijskih, torej župnikov, kot redovnih, je bilo leta 2010 1.067, leta 2020 pa 997. Samo škofijskih je bilo leta 2010 849, deset let kasneje pa 116 manj, torej 733. »Zniževanje števila duhovnikov vpliva tudi na življenje lokalnih skupnosti, saj je povezano z združevanjem župnij in odhodom župnika iz manjšega kraja. V mnogih slovenskih vaseh in manjših naseljih je župnik edina oseba, ki predstavlja referenčno točko in animatorja družbenega življenja kraja, zato njegov odhod krajevna skupnost občuti kot bolečino,« ugotavljajo cerkveni dostojanstveniki v letnem poročilu za leto 2021.
Jože Škofič je med tistimi župniki, ki mu je mariborska nadškofija poleg matične župnije dodelila še eno; tako poleg župnije sv. Urbana na Destrniku upravlja še župnijo sv. Bolfenka v Trnovski vasi, ki jo je lani poleti zapustil dotedanji župnik Franc Mlakar. »Seveda ni lahko, težko je uskladiti vse obveznosti in dogodke vernikov, a takšna je situacija in prav nič ne kaže, da bo kaj drugače. Nasprotno, združevanje župnij je očitno naša prihodnost,« pravi in dodaja, da je treba narediti vse, da župnije ostanejo in da vaške cerkve »živijo« ter še naprej ostajajo pomemben del družabnega in duhovnega življenja na podeželju. Obenem pa opozarja na problem praznih župnišč, ki jih je kljub temu treba vzdrževati. »Župnišče v Trnovski vasi je veliko, stavba stara, zato obnova nima finančnega smisla. Najbrž jo bomo prodali in na zemljišču ob cerkvi, kjer bo stala tudi nova poslovalnica Pošte Slovenije, postavili manjši objekt, v katerem bo mogoče prespati in organizirati ure verouka.«
Le še za peščico novomašnikov
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se