Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Spodnje Podravje: Zgodba s helikopterjem se nadaljuje


Eva Milošič
29. 8. 2018, 22.31
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

19. maja, v času gasilskega kongresa Gasilske zveze Slovenije (GZS) na Ptuju, je Ptujsko jezero v demonstraciji gašenja požara preletaval vojaški helikopter. Duhove buri tudi še danes, dobre tri mesece kasneje.

1535470366_cg_helikopter_nad_ptujskim_jezerom.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

V Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) so takoj po dogodku javno opozorili, da je aktivnost potekala v času gnezditvene sezone in v bližini gnezditvenih otokov kolonije (zaščitenih) rečnih galebov in navadnih čiger, kar je v nasprotju z določili Zakona o ohranjanju narave: »Območje Ptujskega jezera spada med posebna varstvena območja Natura 2000, hkrati pa je desna stran jezera zaradi gnezditvenih kolonij rečnih galebov in navadnih čiger razglašena za varstveno cono C, kjer velja poseben varstven režim.«

O dogodku so v prepričanju, da dovoljenja za tovrstno aktivnost ali sploh niso bila izdana ali pa niso bila izdana skladno z veljavno zakonodajo, obvestili Inšpektorat RS za okolje in prostor (IRSOP). Inšpekcija za okolje in naravo pod okriljem omenjenega inšpektorata je nato zoper GZS uvedla prekrškovni postopek. »Pravni osebi je bilo poslano obvestilo, da se izjavi o dejstvih in okoliščinah prekrška, na katero je kršitelj poslal izjavo o dejstvih in okoliščinah prekrška,« so bili redkobesedni na Ministrstvu za okolje in prostor (MOP). Razložili so, da za tovrsten prekršek globa za pravno osebo znaša od 2.000 do 10.000 evrov, za odgovorno osebo pravne osebe pa od 400 do 1.000 evrov.

»Velikokrat moramo preko meje«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.