Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Šolski parlament o vplivu družbe in medijev


dolenjski-list
Lara Tomažin, OŠ Leskovec
10. 3. 2011, 10.55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

dsc06491.jpg
dsc06498.jpg

V letošnjem šolskem letu smo se na šolskem parlamentu pogovarjali o vplivu družbe in medijev na oblikovanje mladostnika. Razmišljanje o medijih in družbi je bilo na naši šoli zelo zanimivo. Naučili smo se veliko novih stvari, povezanih z mediji, delo v skupinah pa je vse še dodatno popestrilo.

Velikokrat se je razvila prava debata. Razpravljali smo predvsem o vplivu medijev na nas mladostnike. Ugotovili smo, da mediji, predvsem televizija in internet, povzročajo zasvojenost ter nas popeljejo v nek »virtualni« svet in odrinejo od realnega življenja in stikov v živo, na dvoriščih. Zasledimo veliko lažnih in zavajajočih informacij. Nekatere reklame so zelo nasilne.

Poglobili smo se v to, kako mediji vplivajo na našo samopodobo. Mediji nas zavajajo s tem, ko prikazujejo nekakšno popolnost. Dekleta morajo biti vitka, fantje mišičasti, če ne v družbi niso dobro sprejeti. Mi pa se želimo izenačiti z našimi vzorniki, ki jih spoznavamo preko medijev. Seveda poznamo še druge vzornike kot so starši, vrstniki, učitelji …

Pogovarjali smo se tudi o nevarnostih, predvsem na internetu - o zlorabah in izsiljevanju. Mladi ne jemljemo resno te internetne nevarnosti, saj mislimo, da se nam to ne more zgoditi ali pa je možnost za to majhna. Zato menimo, da bi tudi starši morali biti bolj obveščeni o nevarnostih ter nadzorovati kakšne internetne strani obiskujemo in se z nami o tem pogovoriti. Omenili smo tudi to, da včasih starši preveč bujno reagirajo ali pa nam ne oziroma premalo zaupajo.

Seveda imajo mediji, kot vsaka stvar, tudi dobre lastnosti. Z njihovo pomočjo se lahko izobražujemo in spoznavamo dogajanje okoli nas. Ponujajo nam obširen sklop podatkov in informacij, do katerih imamo lahek dostop. Kadarkoli lahko izvemo karkoli.

Na mladostnike poleg medijev vpliva tudi širša družba: starši, vrstniki, prijatelji, vzorniki … Težava je, ker nekateri nimajo realnih meja, kaj se sme in kaj ne, veliko otrok išče nezdravo pozornost - včasih prihaja celo do vandalizma. Ne znamo več biti strpni, vse želimo takoj! Veliko otrok je razvajenih in nesamostojnih in zato lažje nasedejo pastem življenja.

Trinajst učencev je v četrtek, 3. marca, odšlo na občino, na regijski parlament. Prišlo je šest šol iz naše regije. Debata je bila zelo zanimiva. In mnenja, ki smo jih slišali, so vsekakor pomembna. Naj jih slišijo tudi drugi. Saj imamo tudi mladi svojo besedo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.