Sodišče: Slovenske železnice so finančno ogrožene
Sodišče je izdalo začasno odredbo v sporu, v katerem so Slovenske železnice (SŽ) in njeni odvisni družbi Fersped in VV-Log vložile zahtevek zoper več podjetij zaradi sumov goljufij z neobstoječimi terjatvami in fiktivnimi izvršnicami v vrednosti 5,13 milijona evrov.

Okrožno sodišče v Ljubljani je v gospodarskem sporu 28. aprila presodilo, da obstaja velika verjetnost, da dolžniki nimajo pravne podlage za unovčevanje teh izvršnic. Njihovo unovčenje bi pomenilo zlorabo izvršilnega mehanizma, saj bi bilo izplačilo zahtevano na podlagi poslov, ki nikoli niso bili izvedeni. Hkrati so te izvršnice netransparentne, navaja Preiskovalno.si.
Odredba dolžnikom prepoveduje razpolaganje z izvršnicami
Ker bi z njihovim unovčenjem prišlo do blokade transakcijskih računov družb iz omrežja SŽ, bi to ogrozilo njihovo tekoče poslovanje, povzročilo izgubo poslov in potencialno vodilo v insolventnost. Zato je sodišče dolžnikom prepovedalo predložitev izvršnic in dolžnikovim dolžnikom kakršnokoli izplačilo v breme upnikov. Upniki morajo v 30 dneh zoper dolžnike vložiti tožbo in zahtevati vrnitev izvršnic. Sodišču morajo o tem predložiti dokazilo, sicer bo to ustavilo postopek zavarovanja.
Sodišče je v začasni odredbi ocenilo, da gre najverjetneje za organizirano shemo, ki vključuje nekdanje vodilne kadre SŽ in njihovih hčerinskih družb, ki so neupravičeno potrjevali obveznosti in podpisovali izvršnice. V goljufivi shemi je neobstoječe terjatve od domnevnih upnikov Avtoprevozništvo Grandovec Anton, Grantran in Planet Trans v stečaju odkupilo 10 nebančnih finančnih posrednikov, ki so danes dolžniki SŽ.
S spornimi izvršnicami, izdanimi v domnevno goljufivih poslih med podjetji v lasti SŽ in zunanjimi partnerji, razpolagajo VOC Ekologija, MS Faktor, Prva finančna agencija, Emona Invest, Borza terjatev, Center za razvojne projekte, 3M finance, LJ Funds, Nekster finance in Polfin. Grandovec, Grantran, podjetje njegove partnerice, in Planet Trans v stečaju naj bi pridobili likvidnostno financiranje. Prvi dve podjetji imata po podatkih družbe Ebonitete blokirane račune, s posli pa sta po navedbah portala zaslužila več kot 10 milijonov evrov.
Sume fiktivnih poslov v SŽ preiskujejo kriminalisti
Te so naznanili v SŽ, kjer so navedli, da so sprožili vse postopke za preprečitev morebitnih dodatnih poskusov oškodovanja ter vpletenim odvzeli vsa pooblastila in z njimi prekinili sodelovanje. Lansko jesen so morali SŽ zapustiti trije vodilni kadri, med njimi član poslovodstva, odgovoren za finance, Tomaž Kraškovic in direktor Ferspeda Dean Peršić.
Na policiji so potrdili, da zadevo preverjajo. "Sumi storitve navedenih kaznivih dejanj doslej pa še niso bili potrjeni, vendar pa zbiranje obvestil in preverjanje razlogov še vedno poteka," so zapisali.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se