Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
3,7 milijona evrov strošek za volilne odbore
Čas branja 2 min.

Strošek najdražjega referenduma doslej bo znašal za 100 let dodatkov k pokojninam


G.G.
8. 5. 2025, 09.37
Posodobljeno
11:50
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Stroški referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke bodo znašali 6,7 milijona evrov, kar pomeni, da bo to najdražji referedum v zgodovini Slovenije.

referendum o dodatkih k pokojnina, predčasno glasovanje.jpg
Robert Balen
Zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti bo na referendumu zavrnjen, če bo proti njegovi uveljavitvi glasovala večina udeležencev referenduma, a pod pogojem, da bo proti zakonu glasovala najmanj petina vseh volivcev.

Od 6,7 milijona evrov je 3,7 milijona evrov namenjeno za stroške za nadomestila volilnim organom približno 3,7 milijona evrov, torej tudi za plačila članom volilnih odborov in komisij. Ostali stroški, kot so najem volišč, stroški informacijske podpore, poštni stroški, tisk in distribucija volilnega gradiva, pa naj bi znašali približno 2,9 milijona evrov, so sporočili z Državne volilne komisije (DVK).

Nadomestila so se v skladu s prenovo plačnega sistema in novo osnovo za izračun višine nadomestil volilnim organom zvišala. Višino nadomestil vodjem in članom volilnih organov določa pravilnik o določitvi meril za določitev višine nadomestil in povračila stroškov članom volilnih organov, tajnikom in drugim osebam, ki opravljajo dolžnosti na volitvah in referendumu. Osnova za izračun nadomestila je določena glede na osnovno plačo ustavnega sodnika, odmerni odstotek pa je odvisen od posamezne funkcije.

Stroški nadomestil članom volilnih organov so na volitvah v državni zbor leta 2022 znašali 2,72 milijona evrov, na lanskih junijskih volitvah v Evropski parlament so znašali 2,37 milijona evrov, na treh posvetovalnih referendumih junija lani pa 1,47 milijona evrov, so za MMC pojasnili na DVK.

Predsednik in namestnik predsednika volilne komisije volilne enote in okrajne volilne komisije bosta po novem prejela 1.666,18 evra (ta bruto znesek je do 1. januarja letos znašal 1.150,61 evra). Član in namestnik člana volilne komisije volilne enote in okrajne volilne komisije bosta prejela 635,11 evra (prej 438,03 evra). Predsednik in namestnik predsednika volilnega odbora bosta prejela neto znesek 96,33 evra (prej 66,48 evra), člani in namestniki članov volilnega odbora pa 81,51 evra (prej 56,25 evra). Med političnimi strankami je za nedeljski referendum največ teh članov predlagala stranka SDS, kar 3587, je poročal spletni portal MMC. Sledijo mu NSi (2144), SD (2094), Gibanje Svoboda (1776) in Levica (743). 

V primerjavi s prejšnjimi se je organizacija referenduma podražila. Ob zakonodajnih referendumih konec leta 2022 je DVK ocenjevala, da bi samostojni referendum stal okoli 4,8 milijona evrov. Stroški referenduma o noveli zakona o vodah julija 2021 pa so znašali približno 4,2 milijona evrov.

Minister za finance Klemen Boštjančič je že pred časom dejal, da je razprava o verjetnih stroških dodatkov glede na število potencialnih upravičencev »absurd nad absurdi«. Zakaj? Ker bodo po konservativnih izračunih letno dodatek prejeli po štirje dodatni posamezniki. To pa je pomeni, da bo strošek referenduma znašal za naslednjih 100 let dodatkov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.