Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Pilotni projekt za izobraževanje romskih deklet


J. S.
20. 10. 2015, 10.40
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

projekt_ms4row_001.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
Direktorica trebanjskega CIK-a Patricija Pavlič
projekt_ms4row_003.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
V mednarodnem projektu so sodelovala tudi dekleta iz romskega naselja Vejar. (Foto: J. S.)

Trebanjski center za izobraževanje in kulturo (CIK) je koordinator projekta MS4ROW: Mentorskega sistema za izobraževalno in poklicno usmerjanje romskih deklet in žensk, ki so ga podrobneje predstavili včeraj. V Trebnjem je bilo v projekt vključenih 23 deklet iz tukajšnjega romskega naselja Vejar, osem jih je tudi pridobilo certifikat o nacionalni poklicni kvalifikacij za pomočnico kuharja.

V projektu, v katerem so poleg Slovenije sodelovale še Madžarska, Španija in Turčija, je bil razvit spletno podprt mentorski sistem za romska dekleta, ki ob podpori mentoric udeleženkam omogoča oblikovanje ter nato uresničitev osebne izobraževalne in zaposlitvene poti. Razviti mentorski sistem je bil pilotno preizkušen v vseh sodelujočih državah.

Rominje iz Vejarja so se tako udeleževale različnih izobraževanj, delavnic in srečanj. »Namen projekta je spodbuditi in animirati predvsem romska dekleta, da se zavedajo pomena izobraževanja in zaposlovanja oz. pomena izobraževanja za poklic, ki dejansko nato omogoča naslednji korak k samostojnosti in socialni neodvisnosti ter seveda v končni fazi spremembo lastnih vrednot in samostojno življenje,« pojasnjuje direktorica CIK-a Patricija Pavlič.

Kot še pravi, so se osredotočili na mlada romska dekleta oz. najstnice, ki so večkrat prikrajšana prav zaradi dejstva, da so Rominje, ali pa zato, ker so dekleta oz. ženske - tako s strani večinskega prebivalstva kot tudi prebivalstva v lastni družbi.

Mednarodni projekt je sicer financirala Evropska unija iz programa vseživljenjska učenja, v vseh štirih državah je bil težak blizu 400 tisoč evrov. Kot še pravi Pavličeva, si zdaj želijo, da bi razviti mentorski sistem vključili na državno raven in ga tudi v prihodnje uporabljali.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.