Med pogrešanimi je od 20 do 30 odstotkov otrok
Danes zaznamujemo mednarodni dan pogrešanih otrok. Eden od razlogov, zakaj otroci zbežijo od doma, so zlorabe v okoljih, kjer bi se morali počutiti varne. Osem od desetih otrok, ki so žrtve spolne zlorabe, zlorablja nekdo iz njihovega "kroga zaupanja", opozarjajo na policiji.

Po podatkih policije je v Sloveniji letno pogrešanih med 400 in 600 oseb, od tega je približno 30 odstotkov otrok do 14. leta starosti in mladoletnikov. Tako so lani na policiji iskali 422 pogrešanih odraslih oseb in 224 pogrešanih otrok ter mladoletnikov, v letu 2015 pa 317 pogrešanih odraslih oseb in 121 pogrešanih otrok oziroma mladoletnikov.
Število pogrešanih otrok v Sloveniji sicer letno niha, "kakšno leto je to 30 odstotkov, lahko pa tudi 20 odstotkov glede na število vseh pogrešanih oseb", so poudarili na Generalni policijski upravi. V tem pogledu se Slovenija razlikuje od nekaterih evropskih držav, na primer Nizozemske in Velike Britanije, kjer je delež pogrešanih otrok in mladostnikov tudi do 70 odstotkov vseh pogrešanih oseb, so dodali.
Po navedbah policije so vzroki za izginotje otrok ali mladostnikov različni, kot so si različni tudi otroci ali mladostniki sami. Lahko gre za druženje s sovrstniki, uporništvo, neuspeh v šoli, zaljubljenost, velikokrat odidejo zaradi nerazumevanja, nesoglasij ali celo sporov v svoji domači okolici ali med sovrstniki. Za mlajše otroke je značilno, da se zaigrajo, izgubijo v igri ali lahko celo kje zaspijo, za starejše mladoletnike pa nekatere izkušnje kažejo, da pobegnejo od doma zaradi večje potrebe po svobodi, želji po dogodivščinah, ali se odpravijo na morje ali v druge turistične kraje.
Slovenska policija že od leta 2018 ob mednarodnem dnevu pogrešanih otrok izvaja preventivne kampanje v sodelovanju z mednarodno fundacijo Amber Alert Europe in drugimi evropskimi policijami. Letošnjo vseevropsko kampanjo so poimenovali Prijatelj ali pošast, namenjena pa je ozaveščanju staršev, učiteljev in skrbnikov z znanjem, kako prepoznati opozorilne znake zlorabe, vzpostaviti varen in podporen pogovor z otroki ter morebitne skrbi prijaviti pristojnim službam.
Pobeg iz nevzdržnih razmer
Kot so zapisali na policiji, osem od desetih otrok, ki so žrtve spolne zlorabe, zlorablja nekdo iz njihovega kroga zaupanja, na primer družinski član, bližnji sorodnik, prijatelj ali druga odrasla oseba iz skupnosti. Številni otroci poskušajo pobegniti iz nevzdržne situacije, a jih pobeg lahko izpostavi še večjim nevarnostim, kot so izkoriščanje, trgovina z ljudmi ali dolgotrajne negativne psihološke posledice.
Zloraba je lahko skrita, njeni znaki pa pogosto niso, poudarjajo na policiji. Ti znaki so lahko nakazovanje, čustveni, fizični ali psihološki znaki, težave v šoli in pri druženju z vrstniki, spremembe v vedenju ali neprimerno vedenje ter strah in izogibanje določenim osebam, krajem ali situacijam.
Na policiji pozivajo, da je sum spolne zlorabe otrok treba takoj prijaviti na najbližji policijski postaji ali na telefonski številki 113. "S takojšnjim ukrepanjem bomo lahko preprečili, da bi otrok ostal v bližini storilca, kjer bi bil lahko izpostavljen nadaljnjemu spolnemu izkoriščanju in zlorabljanju," so še poudarili.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se