Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Ljubljanski potniški promet
Čas branja 1 min.

Če tega ne naredite, niste zavarovani med vožnjo z avtobusom


A.S.
10. 4. 2025, 09.21
Posodobljeno
10:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ljubljanski potniški promet je v primeru, da se na mestem avtobusu ne validiramo prikrajšan za državno subvencijo in predstavlja težavo pri načrtovanju učinkovitejših prevozov. Potnik v primeru prometne nesreče in brez validirane vozovnice ni zavarovan.

lpp.jpg
MPA
Vsak deseti potnik se z mestnim avtobusom vozi brez validirane vozovnice.

Po zadnjih podatkih Ljubljanskega potniškega prometa je okoli 15 odstotkov vseh potnikov, ki se vozijo z mestnimi avtobusi brez validirane vozovnice. To je vsaj vsak deseti potnik. Dnevnik navaja, da je takšnih bilo leta 2023 le 10 odstotkov. Pri tem ne gre le za potnike, ki se želijo izogniti plačilu mesečne vozovnice, temveč je tudi veliko takšnih, ki se usedejo na avtobus, brez da bi vozovnico prislonili na validacijski terminal.

validator.jpg
MPA
Validator na mestnem avtobusu.

Načrtovanje poti

Validacije vozovnic so ključne za načrtovanje javnega prometa, saj pokažejo, kje in kdaj potniki vstopajo. Na LPP opozarjajo, da prenatrpanost avtobusov pogosto ni razvidna iz podatkov, ker veliko potnikov ne validira vozovnic. Brez teh podatkov ni mogoče ustrezno ukrepati. Poudarjajo, da število validacij še nikoli ni preseglo dovoljene kapacitete potnikov avtobusa.

Štetje potnikov

Le 40 od 214 avtobusov LPP ima števce potnikov, ki s pomočjo infrardeče tehnologije zaznavajo vstope in izstope, a ne ločijo med vrstami vozovnic ali namenom poti. Zato so ti podatki manj uporabni kot validacije, ki poleg števila vstopov razkrivajo tudi vrsto vozovnice, čas, lokacijo in pogostost uporabe, kar je ključno za učinkovito načrtovanje prometa.

1707842462-dsc06939-1707842431806.jpg
MEDIA PARTNER AGENCIJA
Ljubljanski potniški promet

Financiranje

Validacije vplivajo tudi na financiranje, saj LPP za vsako validacijo prejme državno nadomestilo. Ker prihodki od vozovnic pokrijejo manj kot tretjino stroškov, je preostanek odvisen od občine in države. Če potniki ne validirajo vozovnic, LPP za njihove vožnje ne dobi povračila, kar zmanjšuje sredstva za delovanje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.