„Nasip v Dupleku odigral svojo vlogo, je dobro zgrajen“
Tri leta po katastrofalnih poplavah Drave so leta 2015 v občini Duplek prišli do protipoplavnega nasipa. Prva resna preizkušnja vzdržnosti in učinkovitosti nasipa so bile zadnje visoke vode. „Nasip je odigral svojo vlogo, izkazal se je kot dobro zgrajen,“ pravi župan Dupleka Mitja Horvat.

„Drži, da so se pokazale še nekatere manjše napake, recimo na loputah, ki se jih je z manjšimi intervencijami dalo ubraniti in naselja niso bila ogrožena. Če nasipa ne bi imeli, bi poplavni val ponovno dosegel hiše,“ je dejal prvi mož dupleške občine in dodal, da je njihova občina sicer čisto brez praske tudi ni odnesla. Poplavljene so imeli kmetijske in rekreacijske površine, ki so izven nasipa. „Škoda je zagotovo nastala, a se zaradi situacije v krajih, ki so bili bistveno bolj prizadeti od nas, ne govori. Nedvomno bo treba to temo v prihodnje še naslavljati.“
Nujno vzdrževanje struge in pasu ob njej
Župan Horvat meni, da bi morali strugo Drave in pas ob njej redno vzdrževati. „Struga se zarašča, to ob visokih vodah pomeni manjšo pretočnost. Neprehodna zarast ob Dravi spominja na džunglo. Reka je aktivna, nosi in odlaga biomaso, ustvarja zelo dobre pogoje za gosto podrast. Iz te podrasti spet nastane nova količina biomase in vse se samo še bolj prerašča. Ob tako intenzivnem zaraščanju je pričakovati, da bo voda prišla vedno višje, saj je pri razlivanju omejena. Ampak kam bomo potem prišli, če se bomo vodi samo umikali. Treba je aktivno delati na tem, da se poplavne površine primerno vzdržujejo in so pretočne. Čeprav stroka zatrjuje, da Drava zaradi jezov in preprek ni prodonosna, stanje v naravi te teze ne potrjuje, saj so sipine gramoza vedno večje. Problem ob strugi so tudi invazivne rastline.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se