Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Na Zemlji raste več kot tri bilijona dreves


STA
3. 9. 2015, 12.06
Posodobljeno
09. 08. 2017 · 09:57
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Raziskava univerze Yale ocenjuje, da na svetu raste več kot tri bilijone dreves, kar je sedemkrat več, kot so znanstveniki ocenjevali v predhodnih raziskavah. Število dreves se je z razvojem človeške civilizacije sicer zmanjšalo za polovico, kar je odraz negativnih sprememb v naravi.

Honduras, deževni gozd, belo mesto.jpg
Facebook
Deževni gozd (fotografija je simbolična).

Raziskava temelji na povezovanju podatkov iz satelitskih posnetkov in informacij pridobljenih s pregledi gozdov in predstavlja najobširnejšo raziskavo o gozdovih doslej. Po mnenju raziskovalcev bodo nove informacije o razširjenosti gozdov pomagale pri sestavi modelov kroženja ogljika, razumevanja podnebnih sprememb in razporeditvi različnih vrst rastlin ter živali.

Avtor raziskave Thomas Crowther je povedal, da so drevesa najpomembnejši organizmi na Zemlji, saj zmanjšujejo stopnjo ogljika v zraku, izboljšujejo kvaliteto vode in zraka ter so nujna za kroženje osnovnih hranil. Crowther dodaja, da tako velikega števila dreves niso pričakovali.

Najbolj gosta porazdelitev dreves je v gozdovih na severu Rusije, Skandinavije in Severne Amerike. Največja pogozdena območja so v tropih, kjer je kar 43 odstotkov vseh dreves na Zemlji.

Raziskava ponuja vpogled v različne dejavnike, podnebne razmere, onesnaženost in človeški faktor, ki vplivajo na razširjenost gozdov. Največja grožnja za gozdove in drevesa je po mnenju znanstvenikov ravno človeška civilizacija. Negativni vplivi človeškega obstoja se kažejo tako na manjših območjih kot tudi na globalnem vidiku, kjer so vidne zgodovinske spremembe okolja in ekosistema zaradi človeške dejavnosti.

Raziskava izpostavlja, da se z večanjem človeške populacije na nekem območju, manjša razširjenost gozda zaradi izsekavanja, spremembe namembnosti zemlje in onesnaževanjem. Letno se zaradi človeške dejavnosti poseka okoli 15 milijard dreves. Crowther poudarja, da lahko zaradi zmanjševanja gozdov sedaj spremljamo podnebne spremembe in negativne vplive na zdravje.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.