Na Vinici nočejo pošte na bencinskem servisu

##IMAGE-3593706##
Na črnomaljski občinski upravi so bili presenečeni, ko jih je v začetku julija Pošta Slovenije obvestila, da bo pošto v Vinici preoblikovala v pogodbeno pošto. Presenečenje je bilo še toliko večje, ker je bilo v razgovorih o preoblikovanju pošt v Dragatušu, Adlešičih in Starem trgu ob Kolpi vedno poudarjeno, da pošte v Vinici glede na njeno poslovanje in lokacijo ne bodo preoblikovali.
A sedaj namerava Pošta storiti prav to. Spremenjene poštne navade uporabnikov poštnih storitev, razvoj informacijske tehnologije in stalna racionalizacija poslovanja v gospodarstvu so po njenem povzročili, da je obseg storitev na poštnih enotah vse manjši. V mnogih primerih se je obseg dela tako skrčil, da ne omogoča več ohranjanja dosedanjega načina delovanja. Na Pošti trdijo, da so pogodbene pošte tudi zelo primerne za uporabnike njenih storitev, saj je odpiralni čas veliko daljši.
Splošni akt o kakovosti izvajanja univerzalne poštne storitve od Pošte Slovenije zahteva, da pred preoblikovanjem stalne pošte v pogodbeno pridobi mnenje lokalne skupnosti. Razumljivo, da v krajevni skupnosti Vinica nad spremembo niso bili navdušeni. Navedli so veliko argumentov, ki ne govorijo v prid preoblikovanju njihove poštne enote. Prepričani so, da je sedanji poštni urad na odlični lokaciji v središču naselja, v bližini trgovin in župnišča in ima na voljo parkirišča. Veliko starejših ljudi ima odprte račune pri PBS, zadovoljni pa so tudi s prijaznimi in ustrežljivimi poštnimi uslužbenci.
Na Vinici so prepričani, da pogodbena pošta, ki naj bi bila na Petrolovem bencinskem servisu, saj se njegovi uslužbenci že usposabljajo, s poštnimi storitvami ne bo dostopnejša kot sedanji poštni urad, ampak bo v nekaterih primerih celo »misija nemogoče«. Še zlasti med turistično sezono, ko na Vinici letuje veliko turistov, močno pa se poveča tudi tranzitni promet. V največji sezoni sta na bencinski črpalki v zelo utesnjenem prostoru odprti dve blagajni in, kot pravijo v krajevni skupnosti, si ne morejo predstavljati, kako se bodo zaposleni lahko posvetili še domačinu, ki bo potreboval poštne storitve.
Viničane zanima tudi, kako bo potekalo plačevanje položnic, kaj bo s poštnimi predali, kako naj starejšim razložijo, naj gredo po pokojnino na črpalko, kjer mrgoli takšnih in drugačnih tujcev. Kako bo s paketno dostavo, s katero so bili doslej zelo zadovoljni? Celo argument o daljšem delovnem času jih ni prepričal, ker je sedaj večina prometa na pošti v dopoldanskih urah.
V krajevni skupnosti se bojijo, da je glede na to, da se Petrolovi delavci že usposabljajo, njihovo mnenje le pesek v oči in da je epilog že znan. Če pa je mogoče še kaj spremeniti, bi bilo po njihovem dobro počakati vsaj toliko časa, da bodo izvedeli, kaj se bo zgodilo s sosednjo »železnino«, ki jo KZ Krka prodaja.
Predstavnik Pošte je pojasnil, da imajo že 138 pogodbenih pošt in dobre nekajletne izkušnje. V viniškem Petrolu bodo poštne storitve na voljo od 8. do 18. ure, ob sobotah pa od 8. do 13. ure, kar je dvakrat daljši delovni čas kot sedaj. Ker je na viniškem poštnem uradu tudi menjalnica, je svetnike zanimalo, če bo tako tudi v prihodnje. Izvedeli so, da pogodbene pošte sicer ne opravljajo menjalništva, bodo pa pripravili predlog, da bi v obmejnih krajih opravljale tudi to storitev.
Leopold Perko je pripomnil, da je bilo pred preoblikovanjem pošte v Dragatušu obljubljeno marsikaj, a se ni uresničilo. Boris Grabrijan pa je dejal, da se je delovni čas v Adlešičih po preoblikovanju v pogodbeno pošto zelo podaljšal, storitve pa so boljše kot zadnja leta. Priznal je, da je bil skeptičen in je pošti v trgovini nasprotoval, a je tokrat vzel besedo nazaj. Svetniki so tokrat pritrdili krajevni skupnosti Vinica in njenim argumentom in sprejeli sklep, da nasprotujejo preoblikovanju njihove pošte v pogodbeno.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se