Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Miklič v Ljubljani o življenjskih razmerah Romov na Dolenjskem


L. M.
9. 11. 2014, 09.25
Posodobljeno
05. 12. 2014 · 12:03
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

s_bogdan.jpg
I.V., arhiv DL
Bogdan Miklič. (Foto: I.V., arhiv DL)

##IMAGE-3326563##

Predsednik Zveze Romov za Dolenjsko Bogdan Miklič je imel v petek v dvorani Državnega zbora govor na strokovnem srečanju Dekada romskega svetnika. Med drugim je pozval k spremembi Zakona o romski skupnosti in opozoril na sestavo Sveta romske skupnosti.

Povedal je, da se vsak dan sooča z izzivi Romov na terenu na Dolenjskem in v JV Sloveniji. V zadnjih nekaj tednih se ukvarjajo s pripravami na zimo. V sodelovanju z Mestno občino Novo mesto bi radi najrevnejšim Romom nekoliko olajšali bivanje v prihajajočih mrzlih dneh, zato imajo akcijo razdeljevanja peči.

"Zveza Romov za Dolenjsko se je že v začetku letošnjega leta namenila pomagati najrevnejšim Romom, ki si sami težko pomagajo in do katerih je do sedaj prišlo najmanj pomoči. S tem namenom smo sodelovali tudi pri akciji dobavljanja bivalnih zabojnikov za najrevnejše prebivalce Brezja v novomeški mestni občini. Razdelili smo šest zabojnikov v Žabjaku in Šmihelu, ljudem, ki so živeli v brez primernega doma oziroma v revščini.. Akcija se je žal končala zaradi političnih spletk znotraj občinskih in romskih struktur. Veseli me, da imamo sedaj na čelu občine novega župana in upamo, da se bodo stvari premaknile v dobro skupnosti," je med drugim dejal MIklič.

Miklič je opisal razmere v največjem romskem naselju Žabjaku, tik zraven Novega mesta, kjer so po njegovi oceni razmere na meji obvladljivosti. "Ljudje v tem naselju ne živijo t. i. 'normalnega' življenja. Zdi pa se, da je to že skoraj vsem postalo nekaj normalnega. Vendar pa takšna stopnja nokončanja osnovne šole, nezaposlenosti, kriminala, depresivnosti in obupanosti ter veliko bolezni… to ne more biti nekaj normalnega in sprejemljivega v t. im. civiliziranem svetu."

Na novo občinsko in državo vodstvo MIklič apelira, da se Romom čim prej ponudijo po simbolični ceni v odkup parcele in da se stanje začne urejati. Večina Romov, nekako 80 odstotkov, želi na tej lokaciji ostati.

V naselju v Šmihelu, je še povedal, je del naselja lepo urejen, v drugem delu pa vlada skrajna revščina. »To ni dobro in bi želeli, da se več naredi za ljudi, ki živijo v skrajni revščini in osamljenosti. Ni samo legalizacija, so romske družine v naseljih, ki so ogrožene, so miši, podgane, ogroženo je zdravje otrok in odraslih. Sedaj je čas, da z novimi močmi stopimo skupaj in podpremo ljudi in akcije, programe in projekte, ki konkretno rešujejo težave. Eden od takšnih projektov je tudi projekt, ki ima za cilj zaposlovati Rome, kot tudi druge ranljive skupine. Finančno ga omogoča Norveški mehanizem, nosilec projekta pa je RD Romano Veseli iz Novega mesta. Namen je pomagati romski skupnosti, da v sodelovanju z vsemi, Romi in Ne-Romi, razvije model socialnega podjetništva, ki črpa iz romske tradicije in ustvarja izdelke za današnji čas, ki se prodajajo na tržišču,« je dejal Bogdan Miklič, predsednik Zveze Romov za Dolenjsko in opozoril na večkratne javne zaveze, da bodo slovenske oblasti pričele postopke spreminjanja Zakona o romski skupnosti, ki pa so padle v vodo.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.