Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Markacistov planinskih poti primanjkuje


Eva Milošič
11. 7. 2018, 21.52
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Na Planinski zvezi Slovenije (PZS) so opozorili, da so markacisti vse zahtevnejšim nalogam komajda še kos. Kot marsikatero drugo področje v naši državi je namreč tudi urejanje planinskih poti povsem odvisno od zagnanosti in požrtvovalnosti prostovoljcev, sistem financiranja tako planinskih poti kot koč pa ostaja neurejen …

1531319018_cg_markacije.jpg
Arhiv Štajerskega Tednika

Na PZS so opomnili: »Obiskovalci gora se pogosto šele v megli, temi, na uničeni poti ali ko zaidemo, zavemo pomena markacij, usmerjevalnih tabel in urejenih poti, ki nam omogočajo varnejši in brezskrbnejši obisk gora. Za tem pa stojijo registrirani markacisti PZS, ki planinske poti nadelujejo, markirajo, čistijo in urejajo prostovoljno, za dobro vseh nas.« Planinskih poti ne uničujejo le sneg, nalivi in neurja, temveč tudi pohodniki, ki ubirajo bližnjice in s tem omogočajo intenzivnejšo erozijo. Po podatkih ZPS se obisk slovenskih gora povečuje; lani so našteli okoli 1,7 milijona ljudi. Vse večji obisk obenem pomeni vse več dela za markaciste …

V Sloveniji imamo več kot 2.000 planinskih poti, skupaj so dolge več kot 10.000 kilometrov. Na PZS so slikovito povedali: »To pomeni, da bi lahko po planinskih poteh sedemkrat obkrožili Slovenijo po državni meji.« Za vzdrževanje planinskih poti skrbijo v PZS oz. v 285 planinskih društvih po vsej državi, trenutno je registriranih 773 usposobljenih markacistov. Če preračunamo: vsak markacist je v povprečju zadolžen za vzdrževanje okoli 13 kilometrov planinskih poti. Lani so markacisti urejanju poti namenili skoraj 32.000 prostovoljnih ur – kot bi ves čas, 24 ur na dan, delali trije ali štirje …

V svojih vrstah pogrešajo predvsem mlade

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.