Na poziv KPK Arsenovič sprejel odstop podžupana Medveda
Po odstopu bo Medved še zmeraj "tvorno sodeloval" kot mestni svetnik, so sporočili z občine.

Na poziv Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) k razrešitvi mariborskega podžupana Sama Petra Medveda je župan Mestne občine Maribor Saša Arsenovič v petkovem odgovoru KPK sporočil, da mu je Medved ponudil odstop in da ga je sprejel s 1. julijem letos.
KPK je k razrešitvi podžupana Medveda pozval, ker je ugotovil, da je ta v internih postopkih presegel svoje pristojnosti in hkrati o tem zavajal javnost. Gre za primer uničenja dokumenta o domnevnih kršitvah pravic zaposlenim na občini.
V odgovoru na poziv KPK, ki je bila nanj naslovljen 6. aprila, je mariborski župan Arsenovič zapisal, da mu je Medved ponudil odstop, saj ne želi politično obremenjevati dela Mestne občine Maribor.
"Župan Mestne občine Maribor je zaradi nemotenega poteka ključnih projektov, ki jih Medved kot edini poklicni podžupan Mestne občine Maribor pelje, odstop sprejel z dnem 1. julij 2025. S svojim delovanjem je podžupan Medved pomembno prispeval k razvoju mesta Maribor," so danes sporočili z mariborske občine. Dodatnih izjav na to temo ne bodo podajali, so še dodali.
Predsednik KPK Robert Šumi odstop podžupana označil "kot pravi korak"
Predsednik KPK Robert Šumi, ki se udeležuje dnevov državnega odvetništva v Mariboru, je v odzivu za STA odstop podžupana označil "kot pravi korak". "Smo pa pričakovali od župana, da bi to storil sam, torej da bi ga pozval oziroma razrešil," je dejal.
LPR: Kot odgovoren politik naj odstopi z vseh funkcij
Odstop Medveda s funkcije podžupana pozdravlja tudi Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti (LPR), ki ima dva sedeža v mestnem svetu. Hkrati pa meni, da Medved "glede na vso breme težkih pravnomočnih obtožb kršitve integritete in zavajanja javnosti" ne more več opravljati funkcije mestnega svetnika in člana nekaterih pomembnih delovnih teles, kot je komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. "Zato ga javno pozivamo, da kot odgovoren politik odstopi z vseh funkcij," so sporočili iz LPR.
Zahteval naj bi uničenje uradnega dokumenta
KPK je postopek začel na podlagi prijave iz oktobra 2023. V postopku ugotavljanja domnevnih kršitev pravic zaposlenim na mestni občini, kjer so očitki leteli tudi nanj, naj bi Medved zahteval uničenje uradnega dokumenta. Novembra 2023 je KPK zato zoper njega uvedel preiskavo zaradi suma kršitve integritete.
V postopku je KPK ugotovil, da je Medved po elektronski pošti, naslovljeni na takratnega direktorja občinske uprave Srečka Đurova, zahteval vpogled v vse postopke, na podlagi katerih je nastal dokument, v katerem Medvedu očitajo neprimerno komunikacijo oz. vedenje v delovnem okolju in na službenih dogodkih, so navedli v KPK.
"Zahteval je tudi, da se ta dokument odstrani iz spisov in uniči. S tem je ravnal v nasprotju z zakonom o lokalni samoupravi in uredbo o upravnem poslovanju. Hkrati je v odgovoru za časnik Večer zatrdil, da ni zahteval uničenja tega dokumenta," so ob aprilski objavi pravnomočnih ugotovitev postopka zapisali pri KPK.
S takšnim ravnanjem je podžupan po prepričanju KPK presegel svoje pristojnosti in zavajal javnost, zato je KPK že oktobra lani ugotovil, da je kršil integriteto, kot jo določa zakon.
Medved je zoper te ugotovitve vložil tožbo, a je upravno sodišče v celoti pritrdilo komisiji ter v sodbi zapisalo, da je z navodili, za dajanje katerih ni imel pooblastila župana in ki so bila tudi v nasprotju s pravili o ravnanju z dokumentarnim gradivom, poskušal vplivati na občinsko upravo, so povzeli v KPK.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se