Število novih primerov kožnega raka in kožnega melanoma v Sloveniji narašča
Ob dnevu Sonca, ki ga zaznamujemo danes, Nacionalni institut za javno zdravje (NIJZ) opozarja na vpliv ultravijoličnega (UV) sevanja na zdravje ljudi.

Ultravijolično sevanje je del elektromagnetnega sevanja, ki ga poleg vidne svetlobe in toplote oddaja Sonce. To ima poleg koristnih učinkov, kot so nastanek vitamina D, dobro počutje, svetloba in toplota, tudi škodljive učinke na zdravje ljudi. Prekomerno izpostavljanje UV-žarkom je namreč glavni dejavnik tveganja za pojav vseh vrst kožnega raka.
Število novih primerov kožnega raka in kožnega melanoma narašča
Po podatkih Registra raka RS je v Sloveniji za obdobje 2017 do 2021 kožni rak na prvem mestu po pogostosti med vsemi raki, letno je bilo namreč zabeleženih povprečno 3672 novih primerov. Ob tem narašča tudi število novih primerov kožnega melanoma. V istem obdobju so v Sloveniji zabeležili povprečno 620 novi primerov kožnega melanoma, na svoji spletni strani navaja NIJZ.
Prekomerna izpostavljenost UV-sevanju preko Sonca ali umetnih virov povzroča prezgodnje staranje in je glavni dejavnik tveganja za pojav vseh vrst kožnega raka, piše na spletni strani NIJZ.
UV-sevanje akutne in kronične škodljive učinke povzroča tudi na očeh in imunskem sistemu, so opozorili na inštitutu.
Vplive UV-sevanja na zdravje lahko preprečimo
Vplive UV-sevanja na zdravje pa lahko z ustrezno zaščito preprečimo. NIJZ v času največje moči Sonca priporoča, da se umaknemo v senco, pri čemer smo najbolj zaščiteni v zgradbi. Priporočljiva je tudi fizična zaščita z oblačili, kot so majice na dolgi rokav, naglavna pokrivala in sončna očala. Ob tem je nepokrite dele telesa priporočljivo zaščititi s pripravki za zaščito pred soncem, kot so različne kreme in losjoni.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se