© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kolokvij o jubilejih Krškega


lokalno
15. 10. 2007, 00.00
Posodobljeno
16. 10. 2007 · 11:25
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

krsko_posvet.jpg
Udeleženci posveta o Krškem.

##IMAGE-2111962##

Na današnji dan pred 30. leti so v Krškem odprli kulturni dom in predstavili zbornik Krško skozi čas, s čimer so poleg drugih pomembnih dogodkov počastili tedanjo 500-letnico mestnih pravic. Danes so se teh dogodkov spomnili na kolokviju, pri čemer so posebno pozornost namenili zborniku Krško skozi čas, ki je po besedah župana Franca Bogoviča kot prvi v Sloveniji postal vzor številnim podobnim publikacijam od Ljubljane in Maribora do Novega mesta.

Krško je po županovih besedah v teh tridesetih letih doživljalo vzpone in padce. V 70-ih letih je bil to razcvet s celulozno, papirno in kovinarsko industrijo, zatem je mesto dočakalo izgradnjo jedrske elektrarne in pred zaključkom stoletja izgubilo največje nosilce razvoja. Zdaj se vse bolj usmerja v nove tehnologije, razvoj človeških virov in postaja univerzitetno mesto ter središče širšega območja. V naslednjih nekaj letih, tako Bogovič, bo podoba mesta, znanega tudi po protestantih in puntarjih, spet močno spremenjena.

O nastajanju zbornika Krško skozi čas, ki je leta 1977 na več kot tisoč straneh in v nakladi 4000 izvodov združil kar 50 avtorjev, uredil pa ga je Lado Smrekar, so danes spregovorili mnogi pisci. Tedanji predsednik občine Krško Silvester Gorenc je pozval predstavnike lokalne skupnosti, naj uredijo sodobno mesto, kjer bo kakovost življenja na najvišji ravni. O "zvezdnih trenutkih" Krškega in svojem sodelovanju pri nastajanju zbornika je spregovoril Andrej Smrekar in poudaril, da je zbornik ovekovečil neki čas vitalnega optimizma. Na kolokviju so s prispevki sodelovali še nekateri avtorji zbornika, med njimi akademik Matjaž Kmecl, Marija Makarovič, Jože Strgar, Ljudmila Šribar, Zorica Kerin in drugi.

V Dvorani v parku so odprli razstavo slikarja Franja Stiplovška, ki je s svojim pedagoškim, umetniškim in muzejskim delom zaznamoval življenje Krškega pred II. svetovno vojno, ter ustanovili odbor za olepšanje mesta.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.