© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Glas opozicije
Čas branja 2 min.

Gre za več kot le vrtce!


A.B.
5. 7. 2025, 07.44
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V državnem zboru obravnavajo novelo zakona o vrtcih, ki prinaša nekaj slabih stvari za zasebne vrtce. Med njimi je ukinitev javnega sofinanciranja zasebnih vrtcev, ki bi ogrozila dostopnost in raznolikost predšolske vzgoje ter pomenila resno omejitev pravice staršev do izbire.

vrtec.jpg
BOBO/BOR SLANA
Zasebni vrtci že desetletja dopolnjujejo javno mrežo, predvsem tam, kjer občine zaradi prostorske stiske ali kadrovskih težav ne zmorejo zagotoviti dovolj mest.

Ta vladna koalicija ima težave z vsem, kar je zasebno, četudi je s koncesijo. Pa čeprav smo v Sloveniji glede števila zasebnih vrtcev (pa tudi šol) povsem na repu med evropskimi državami. Spomnimo, da Ustava Republike Slovenije staršem zagotavlja, da vzgajajo otroke po svojih željah. In to je staršem treba omogočiti. Zasebni vrtci že desetletja dopolnjujejo javno mrežo, predvsem tam, kjer občine zaradi prostorske stiske ali kadrovskih težav ne zmorejo zagotoviti dovolj mest. Financiranje zasebnih vrtcev iz javnih sredstev ni nekaj novega – gre za uveljavljen model, ki ga omogoča veljavna zakonodaja in podpira ustavno načelo svobodne izbire izobraževanja. Staršem ne bi smeli vsiljevati enega modela. Nekateri izberejo zasebni vrtec zaradi pedagoškega pristopa, lokacije ali vrednot, ki jih vrtec zastopa. Če država ukine financiranje, bo to izbiro omogočila le premožnejšim, vsi drugi pa bodo prikrajšani.

Zasebni vrtci kot dopolnitev javnega sistema

»Zasebni vrtci nikogar ne ogrožajo. So del sistema, ki skrbi za kakovostno in dostopno predšolsko vzgojo. Poskus njihovega finančnega izčrpavanja je ideološko motiviran in v škodo otrok ter staršev,« je v obravnavi v Državnem zboru opozorila vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec.

Zakon brez jasne analize in brez dialoga

Tudi sam postopek priprave omenjenih zakonskih sprememb je bil povsem netransparenten, pripravljen brez ustreznega dialoga z lokalnimi skupnostmi, zasebnimi izvajalci in predstavniki staršev. Zakon lahko prinese ustvarjanje centraliziranega, togega sistema, ki bo manj odziven na potrebe na terenu. Občinam bo namreč odvzeto orodje za reševanje lokalnih izzivov – če nimajo dovolj mest v javnih vrtcih, so doslej lahko sklenile pogodbo z zasebnimi izvajalci. Po novem bi to možnost izgubile, kar bo vodilo v čakalne vrste in večje stroške za starše.

Pozivi k ohranitvi obstoječega modela

SDS zato predlaga ohranitev obstoječega modela financiranja zasebnih vrtcev in brisanje členov, ki bi omogočili njegovo ukinitev. Prepričani so, da mora biti zasebna pobuda enakopraven del vzgojno-izobraževalnega sistema, saj prispeva h kakovosti, inovativnosti in pluralnosti. Da bi omenjen zakon staršem ukinil možnost izbire, opozarja tudi Anton Česen, ravnatelj in direktor Zavoda Svetega Stanislava, Katarina Mohar iz vrtca Jurček v Grosuplju pa dodaja: »Vsakič, ko pride leva vlada, želi ukiniti zasebne vrtce.«

Ob tem v SDS poudarjajo tudi pomen konkurenčnosti, saj naj bi prav prisotnost različnih ponudnikov v sistemu spodbudila boljše pogoje za otroke, večjo prilagodljivost in višjo kakovost storitev. »Gre za več kot le vrtce. Gre za vprašanje vrednot, svobode izbire in vloge države v vzgoji otrok. SDS bo pri tem ostala na strani staršev,« zaključujejo v stranki.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.