© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Naturizem
Čas branja 7 min.

Golota na plaži: od telesne svobode do okužb kože


Petra Znoj
6. 7. 2025, 05.39
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ko se temperature poleti dvignejo, začnemo iskati načine, kako ostati sproščeni, zdravi in kar se da svobodni. Eden izmed odgovorov, ki se ponuja že dolga leta, je tudi naturizem.

plaža, brisača
Profimedia
Za nekatere je golota način sprostitve in sprejemanja telesa, za druge pa neprijetna izpostavljenost. Naturistične skupnosti zato poudarjajo spoštovanje in varnost za vse.

Ideja, da je golo telo na plaži za telo prijaznejše kot tisto, stisnjeno v kopalke, ima veliko privržencev – a hkrati odpira številna vprašanja. Kaj vse prinaša odločitev za naturizem – tako z vidika telesnega kot duševnega počutja - ter ali obstajajo tudi manj prijetne plati, ki jih ob tem ne gre prezreti?

Kopalke: estetski oklep ali zdravstveno tveganje?

Čeprav so kopalke postale nepogrešljiv del poletne garderobe in modne identitete, se v ozadju skriva tudi manj bleščeča plat. Mnogi ljubitelji naturizma opozarjajo, da kopalke niso le modni dodatek, temveč lahko predstavljajo vir nelagodja in celo zdravstvenih težav. Ena izmed najpogostejših kritik se nanaša na dejstvo, da mokre kopalke ustvarjajo toplo in vlažno okolje, ki je idealno za razmnoževanje bakterij in glivic. Posledično lahko pride do kožnih izpuščajev, vnetij spolovil, draženja kože in neprijetnega občutka zategovanja, ki se ga zavedamo šele, ko oblačilo končno snamemo.

Pri ženskah se tveganje za vnetje sečil in vaginalne okužbe poveča, saj zadrževanje vlage moti naravno ravnovesje. Pri moških pa se omenja tudi vpliv na temperaturo mod, kar bi lahko dolgoročno vplivalo na kakovost semenčic in plodnost. Poleg tega so številne kopalke izdelane iz umetnih materialov, ki ne dihajo, kar pomeni, da koža ne more normalno oddajati toplote, kar dodatno prispeva k nelagodju v vročih poletnih dneh.

A kljub vsem tem pomislekom so kopalke še vedno norma. Modna industrija vsako leto predstavi nove trende, barve in kroje, ki ne nagovarjajo le funkcionalnosti, temveč predvsem videz. Kopalke niso zgolj zaščita telesa, temveč postajajo simbol družbenega statusa, telesne estetike in sledenja trendom. Mnogim predstavljajo tudi varovalo pred izpostavljenostjo – tako fizično kot psihološko. Marsikdo si golote ne želi, ne zaradi telesnega nelagodja, temveč zaradi sramu ali strahu pred sodbami okolice.


V ozadju se skriva globlji družbeni vzorec: v kulturi, kjer je telo pogosto spolno kodirano in vrednoteno po zunanjem videzu, ni čudno, da je popolna golota še vedno tabu. Čeprav se v nekaterih družbah naravno telo povsem sprejema, je v našem prostoru pogosto povezano z občutkom neprimernosti, izpostavljenosti ali celo neokusnosti.

Golota kot izraz svobode in naravnosti

Za mnoge naturiste golota ni provokacija ali ekstravaganca, temveč globoko osebna in hkrati družbena izjava. Verjamejo, da je človekovo telo v svoji naravni obliki popolnoma legitimno in vredno spoštovanja – brez potrebe po prikrivanju, popravljanju ali olepševanju. Po njihovem prepričanju odložitev oblačil pomeni tudi odložitev maske, ki jo pogosto nosimo v vsakdanjem življenju: družbenih vlog, pričakovanj in sramu, ki je bil v številnih ljudeh vzgojen že v otroštvu.

Golo telo naj bi človeka povezovalo z naravo, mu vračalo občutek telesne prisotnosti in avtentičnosti. S tem ko se osvobodi oblačil, se lažje osvobodi tudi notranjih pritiskov – primerjav, strogih estetskih norm in občutkov neustreznosti. Namesto da bi bil posameznik obremenjen s tem, kako je videti, se lahko osredotoči na to, kako se počuti. Naturizem naj bi tako pomagal graditi bolj zdravo samopodobo in večjo čustveno stabilnost. Tudi psihologi potrjujejo, da ima stik s telesom – brez filtrov in zunanjih pregrad – pozitiven vpliv na duševno zdravje. Redno prakticiranje naturizma je povezano z višjo stopnjo telesne sprejetosti in manjšim vplivom medijskih podob, ki narekujejo, kako mora telo videti, da bo »dovolj dobro«. Raziskave kažejo, da so ljudje, ki se goli družijo z drugimi v varnem in spoštljivem okolju, pogosto manj kritični do sebe in drugih, bolj zadovoljni s svojim videzom in manj nagnjeni k občutkom sramu. Poleg tega se v naturističnih skupnostih pogosto razvije občutek enakosti, ki temelji na ideji, da smo vsi – ne glede na starost, spol, telesno obliko ali življenjski slog – enakovredni v svoji ranljivosti in pristnosti.

Golota in zdravje: sonce, koža, bakterije

Čeprav ima golota številne prednosti za počutje in svobodo gibanja, z zdravstvenega vidika ni povsem brez tveganj. Brez zaščitne plasti oblačil je koža bolj izpostavljena zunanjim dejavnikom, predvsem soncu, bakterijam in mehanskim dražljajem iz okolja. Dejstvo, da se koža lahko neovirano zrači in da telo lažje uravnava svojo temperaturo, sicer deluje blagodejno – a ravno ta "odprtost" hkrati pomeni tudi večjo ranljivost.

Dermatologi opozarjajo, da so naturisti pogosto bolj izpostavljeni škodljivemu ultravijoličnemu (UV) sevanju, saj se soncu nastavljajo tudi tisti deli telesa, ki so sicer večino leta pokriti in zato bolj občutljivi. Obrazi, zadnjica, prsni koš, spolovila – vsi ti predeli so navajeni manj sonca in se posledično hitreje opečejo. Koža, ki ni prilagojena soncu, lahko v zelo kratkem času utrpi opekline, kar dolgoročno povečuje tveganje za nastanek kožnega raka, zlasti nevarnega melanoma. Ob tem je treba upoštevati tudi dejstvo, da UV-žarki pospešujejo staranje kože in vplivajo na izgubo elastičnosti, kar se dolgoročno odraža v prezgodnjem nastanku gub in pigmentnih madežev. Golota pomeni tudi neposreden stik kože s podlago – ležalniki, brisačami, peskom, travo ali kamnitimi površinami. Takšen stik lahko, če ni zadostne higiene, vodi v okužbe kože ali celo sluznic, še posebej v vročini in vlagi, kjer se bakterije, glivice in drugi mikroorganizmi hitreje razmnožujejo. Posebej pozorni morajo biti tisti z občutljivo kožo, alergijami ali odprtimi ranicami, saj lahko pride do dodatnega draženja ali infekcij.

Naturizem ni enoznačen – od svobode do seksualizacije

Temeljna ideja naturizma je preprosta: svoboda telesa brez seksualizacije, brez sramu in brez predsodkov. Gre za filozofijo, ki poudarja naravno stanje človeka, spoštovanje do telesa – svojega in tujega – ter sobivanje v okolju, kjer oblačila niso potrebna za občutek dostojanstva ali varnosti. A v praksi meja med osvobajajočo goloto in njeno neprimerno interpretacijo ni vedno tako jasno začrtana, kot bi si želeli.

Čeprav večina obiskovalcev naturističnih plaž in kampov razume ter živi naturizem v njegovem izvorno miroljubnem duhu, se na teh mestih včasih znajdejo tudi posamezniki, ki goloto dojemajo skozi seksualizirano prizmo. Takšni ljudje pridejo na naturistične plaže ne zato, da bi se sprostili in povezali z naravo, temveč da bi opazovali druge, fotografirali brez dovoljenja, navezovali vsiljive stike ali celo prestopali meje zasebnosti. Voajerizem, spolne provokacije in neprimerni komentarji niso redkost, še posebej na manj nadzorovanih lokacijah. Naturistične skupnosti po svetu si prizadevajo vzdrževati kulturo spoštovanja in varnosti. V večini naturističnih kampov obstajajo jasna pravila obnašanja, ki prepovedujejo fotografiranje, očitno buljenje ali vsakršno neprimerno obnašanje. Poseben poudarek dajejo vzgoji novih članov skupnosti in ozaveščanju o tem, kaj naturizem je.

Kaj pravijo naturisti sami?

Naturisti pogosto poudarjajo, da golota ni nekaj provokativnega ali nenavadnega, temveč povsem naraven izraz odnosa do telesa, narave in drugih ljudi. Slovenska naturistična društva zagovarjajo pravico do golote kot del zdravega in uravnoteženega življenjskega sloga. Po njihovem mnenju naturizem ni le način preživljanja poletnih dni na plaži, ampak predvsem filozofija, ki temelji na telesnem sprejemanju, spoštovanju zasebnosti, sobivanju z naravo ter zavračanju nepotrebne sramežljivosti, ki jo pogosto pogojujejo družbene norme. Golota po njihovem ni namenjena razkazovanju, temveč sproščenosti, pristnosti in občutku enakosti – saj ob odvrženih oblačilih izginejo tudi mnoge družbene razlike.

Naturistične plaže so za številne posameznike zato prostor svobode, kjer se lahko osvobodijo vsakodnevnih pritiskov, telesnih kompleksov in umetnih lepotnih idealov. Čeprav Slovenija nima veliko uradno označenih naturističnih plaž, je nekaj kotičkov, kjer je golota tolerirana in kjer se zadržujejo privrženci tega načina življenja – denimo del obale v Simonovem zalivu v Izoli, občasno tudi v Bernardinu ali pri Debelem rtiču. Slovenski naturisti pa pogosto obiskujejo tudi Hrvaško, kjer so naravnost legendarni kampi, kot je Koversada pri Vrsarju, eden najstarejših naturističnih resortov v Evropi, ali plaže v Savudriji, ki veljajo za dostopne in urejene.

Naturizem skozi številke

Čeprav naturizem pogosto velja za obrobni življenjski slog, številke kažejo drugačno sliko. Po ocenah Mednarodne naturistične zveze (INF-FNI) naj bi se v Evropi z naturizmom redno ali občasno ukvarjalo več kot 20 milijonov ljudi. Gre za presenetljivo visoko številko, ki vključuje vse od zvestih članov naturističnih društev do posameznikov, ki občasno obiščejo nudistično plažo ali kamp.
Slovenija pri tem ni izjema, čeprav uradnih podatkov ni. Po neuradnih ocenah naj bi bilo domačih praktikov naturizma nekaj tisoč, vendar je številko težko natančno določiti. Mnogi se z naravno goloto srečujejo v zasebnem okolju – na vrtu, v savni, ob samotnih jezerih – ali pa kot turisti v tujini, brez članstva v organiziranih društvih.

Če se odločite za poletje brez kopalk, je ključno, da poskrbite za ustrezno zaščito pred soncem, saj je koža na intimnih predelih posebej občutljiva. Pomembno je tudi, da imate vedno svojo čisto podlago za ležanje in da se po kopanju stuširate z vodo. Ob vsem tem pa ne pozabite na spoštovanje drugih – ne opazujte, ne fotografirajte in ne komentirajte teles drugih ljudi. Prav tako imejte realna pričakovanja – tudi na naturističnih plažah se lahko pojavijo neprijetne situacije. In čeprav se narava golote sliši mamljivo, velja spomniti: poletje je čas svobode, a prava svoboda pomeni izbiro – tako za tiste, ki se slečejo, kot za tiste, ki se ne.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.